• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A od Rusa…jeftiniji gas?

Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izrazio je očekivanje da će dugoročni sporazum o isporukama ruskog gasa, kao i izgradnja Južnog toka, obezbediti povoljniju cenu tog energenta u Srbiji.

Predstavnici Srbije i Rusije razgovaraće 4. septembra u Beogradu o dugoročnom sporazumu o isporukama ruskog gasa za srpsko tršište, rečeno je u Ministarstvu energetike Srbije.

Premijer Rusije Dmitrij Medvedev ukazom je odobrio Nacrt sporazuma o dugoročnim isporukama ruskog gasa Srbiji do 2021. godine. Tako će iz Rusije Srbiji godišnje stizati pet milijardi kubnih metara gasa.

Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je za RTS da se na ovaj način rešava energetska sigurnost Srbije, što znači sigurno snabdevanje gasom ne samo za potrošače, kao što je to sada slučaj, nego se otvara i mogućnost za izgradnju gasnih elektrana i unapreređenje hemijskih projekata u Srbiji.

"Mi u narednih deset godina imamo garanciju Ruske Federacije da nam, u količinama do pet milijardi kubnih metara obezbede da kupujemo gas po tržišnim uslovima na način na koji je to regulisano dugoročnim ugovorom između 'Gasproma' i 'Srbijagasa'", rekao je Bajatović.

Prema njegovim rečima, sledi potpisivanje dugoročnog ugovora između "Gasproma" i "Srbijagasa" koji će precizirati komercijalne uslove isporuke gasa - koliko će se kupovati po naftnoj formuli, koliko po spot formuli.

Direktor "Srbijagasa" je kazao da će izgradnja Južnog toka i ovaj ugovor obezbediti povoljniju cenu gasa u Srbiji.

"U ovom momentu očekujemo da, ne kao posledica ovog sporazuma već kao posledica kretanja cena nafte na svetskom tržištu, padne sa nekih 480 dolara, koliko je sada, na oko 420 dolara", rekao je Bajatović.

Međutim, to se neće odraziti na cenu gasa na srpskom tržištu, jer je ona oko 30 odsto ispod realne cene, rekao je Bajatović i istakao da će Srbija, dugoročno gledano, imati ozbiljne koristi od ovog sporazuma i od Južnog toka.

Prema njegovim rečima, gas za srpsko tržište je već pojeftinio 12 odsto prema ugovoru koji je s "Gaspromom" potpisan za ovu godinu.

"Mi očekujemo da će, prilikom potpisivanja dugoročnog sporazuma, cena biti još povoljnija u smislu da se obavezujete da ćete 10 godina poslovati. To bi trebalo da znači i da su cenovni uslovi i za jednu i za drugu stranu povoljniji", naveo je Bajatović.

Kada je reč o zemljama u okruženju, Bajatović je rekao da, prema njegovim saznanjima, te države nemaju ugovore na 10 godina kao što ima Srbija.

On je naveo da je ranija praksa "Srbijagasa" bila takva da gas kupuje kvartalno od "Gasproma".

"I ovo će sada, u principu, biti godišnji ugovori. Dakle, svake godine će se ugovarati potrebne količine, ali mi imamo garanciju Ruske Federacije da možemo da povlačimo određene količine gasa i to se više neće postavljati kao pitanje. Mi moramo shvatiti i da je naše tržište liberalizovano po evropskim propisima. To ne znači da se zatvaraju vrata u smislu konkurencije, što će, samo po sebi, doneti benefite", rekao je direktor "Srbijagasa" za RTS.

Ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović najavila je da će Vlada Srbije sa ruskim
partnerom u NIS-u, ruskim "Gaspromnjeftom", razgovarati o mogućnosti povećanja cene rudne rente.

"Značajno je da se sa većinskim partnerom razgovara o povećanju cena rudne rente imajući u vidu da je jedna od najnižih u Evropi", rekla je Mihajlović.

Ona je rekla da kapaciteti istraživanja eksploatacije nafte u Srbiji nisu veliki, ali da je jako važno da Srbija dobije sve informacije o domaćoj nafti.

Od ukupne potrošnje nafte u Srbiji, 10 odsto je iz domaćih izvora, rekla je Mihajlović i dodala da je stav Vlade i Ministarstva energetike da se sa dužnom pažnjom vodi računa o svojih 30 odsto
vlasničkog udela u NIS-u, počevši od toga kakvi i koji će ljudi biti imenovani da zastupaju interese države.

Ona je kazala da na cenu naftnih derivata može da utiče smanjenje rafinerijske cene prerade, ali da cena može da bude snižena i promenom pravilnika o kvalitetu derivata, odnosno pokušajem da se u derivate umeša i biogorivo i najavila da resorno ministarstvo radi na tom pravilniku.


(MONDO/Agencije , Foto, Ilustracija, Guliver/Getty Images)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image