• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Evrointegracije da, novi uslovi ne

Premijer Srbije Ivica Dačić potvrdio je danas u razgovoru sa zvaničnicima EU da su vlada u Beogradu i Srbija čvrsto opredeljeni za nastavak procesa evrointegracija, ali i poručio da očekuje da u tom procesu ne bude novih uslovljavanja.

Evropski zvaničnici su, u razgovoru sa premijerom Dačićem, ohrabrili Vladu Srbije da nastavi proces reformi i doprinese napretku u odnosima sa Prištinom, što će, kako su podvukli, biti ključni uslov za otvaranje pregovora o članstvu.

Dačić je Tanjugu izjavio da će pitanje nastavka dijaloga Beograda i Prištine biti razmatrano narednih dana, i da će prva prilika biti susret visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i predsednika Srbije Tomislava Nikolića tokom zasedanja Generalne Skupštine UN u Njujorku.

"Bitno je da se o tome razgovora i da se kod nas u Srbiji definiše na koji način mi vidimo nastavak dijaloga, bilo da je u pitanju tehnički ili politički nivo", kazao je Dačić posle prepodnevne serije sastanaka sa najvišim evropskim zvaničnicima u Briselu, uključujući predsednika Evropskog saveta Hermana van Rompeja i visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

On je istakao da je Eštonovoj preneo čvrsto opredeljenje Srbije da ne može prihvatiti jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, ali da je spremna da traži političko rešenje mirnim putem i dijalogom.

Dačić je takođe rekao da je na sastanku s Eštonovom jasno istakao da Srbija ne želi da se pregovori sa Prištinom pretvore u "nadmetanje" ko će koga da prevari, i da se dogovori ispunjavaju u poslednji minut, kao i da očekuje da zna "šta je cilj i koji su uslovi koje treba ispuniti" na evropskom putu.

"Svaka drugačija konstelacija ne može dovesti do rešenja svih problema", rekao je Dačić Tanjugu.

Upitan da li je i od Eštonove čuo "lekcije" kakve je, kako je ranije ukazao, u Beograd doneo specijalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, Dačić je odgovorio odrično ističući da je razgovor bio otvoren, a sastanak sa visokom predstavnicom izvanredan.

"Izneo sam ciljeve Vlade republike Srbije i ono što mislim da je prioritetno u narednom periodu. Naš interes je da evropski put Srbije bude ubrzan i da se što više relaksiraju odnosi Beograda i Prištine, kako to ne bi predstavljalo problem na putu ka EU", kazao je Dačić.



On je ranije, posle susreta sa Rompejem, izjavio da je Srbija jasno opredeljena za evropski put i da je spremna da nastavi dijalog sa Prištinom i primeni sve dogovore postignute u dijalogu.

"Vlada ne dovodi u pitanje dogovore postignute ranije u dijalogu. Kao što ste i videli, donela je uredbu koja je omogućila učešće na regionalim forumima. Mi smo spremni za nastavak dijaloga ne samo o tehnickim, već i o političkim pitanjima i spremni smo da nivo učešća bude veoma visok", istakao je srpski premijer.

On je, međutim, zatražio da se pred Srbiju ne postavljaju novi uslovi u odnosu na one istaknute u zaključima Evropskog saveta decembra prošle godine.

"Sigurno je da su šanse za dobijanje datuma pregovora u našim rukama. Ono što mi molimo naše partnere iz EU to je da ne pomeramo tablu na kojoj piše 'cilj', odnosno da nema dodatnih uslova i proširivanja zahteva koji su postavljani u decembru prošle godine", izričit je bio Dačić.

On je naglasio i da evropsko opredeljenje Srbije podrazumeva da se nastave unutrašnje političke reforme i harmonizacija sistema sa pravnim poretkom EU.

"U tom smislu su zaključci Evropskog saveta, kada je reč o daljem evropskom putu Srbije, shvaćeni veoma ozbiljno i u Srbiji i svakako da će biti glavni predmet rada nove vlade", kazao je Dačić i istakao:

"Izgradnja demokratskog društva, slobodnog društva u kome će postojai slobodna tržišna ekonomija, uz ulogu države koja u uslovima krize pomaže građanima i privredi, Srbija u kojoj će se ravnopravno živeti i koja je faktor mira i stabilnosti - to je cilj vlade", poručio je Dačić.

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je izjavio da je uzajamno priznavanje Beograda i Prištine uslov koji Evropski parlament vidi za ulazak Srbije u članstvo EU.

Šulc je, nakon razgovora sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem, naglasio da su on i predstavnici Evropskog parlamenta s Dačićem razgovarali veoma otvoreno i da "odnosi Srbije i Kosova u sklopu miroljubivog razvoja moraju završiti, kako mi to vidimo, uzajamnim priznavanjem".

"Jasno nam je da sledi još dug put, mnogo prepreka, poput 'fusnote', Evropski parlament neće ulaziti u pojedinosti, jer je to pitanje za diplomate i vlade", predočio je Šulc.

"Naš cilj je da na kraju bude moguće da Srbija može postati članica Evropske unije, uz ispunjavanje svih merila i uspostavljanje miroljubivih, postojanih odnosa između dve zemlje".

U susretu Dačića sa Šulcom bilo je prostora i za manje formalne tonove, pa su tako jedna od tema bili srpski teniseri i njihov plasman na "US openu".

"U ime Evropskog parlamenta i lično želim Dačiću uspeh u novom mandatu, Srbiji na putu evropskih integracija, a (Novaku) Đokoviću na US openu. Nadamo se da će najbolji pobediti, a ako je to Đoković oduševljeni smo", poručio je Šulc.



Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej izjavio je posle razgovora sa Dačićem da je ključni uslov za dobijanje datuma početka pregovora o članstvu Srbije u EU vidljiv napredak u dijalogu s Prištinom i primena briselskih dogovora, a premijer je potvrdio spremnost Srbije na primenu dogovorenog, ali ne i na nove uslove.

"Vidljiv i održiv napredak u odnosima sa Kosovom ostaje ključni uslov za sledeći korak na evropskom putu, odnosno za otvaranje pregovora o članstvu. Zadovoljni smo što je Vlada Srbije donela odluku koja će omogućiti efektivnu i širu saradnju u regionu, ali se posao tu ne završava", kazao je Rompej.

On je naglasio da svi dogovori koji su do sada postignuti u dijalogu s Prištinom moraju da budu primenjeni, a posebno dogovor o integrisanom upravljanju administratvnim prelazima.

Rompej je takođe naglasio da se za situaciju na severu Kosova mora pronaći rešenje, koje će, kako je ukazao, unaprediti žiivote ljudi na toj teritoriji.

Prema njegovim rečima, na putu ka otvaranju pregovora sa EU o članstvu važno je i da Srbija nastavi reforme u oblasti pravosuđa, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobodu medija, zaštitu manjinskih prava, kao i unapređenje ekonomske situacije, koja će omogućiti bolje poslovne prilike, povećanje izvoza...

"Zadovoljan sam da čujem da su i premijer i vlada jednako posvećeni i da će učiniti sve što im je u moći da približe Srbiju EU. Sve zemje u regionu imaju mogućnost da prate primer Hrvatske. EU je spremna da pomogne Srbiji, ali, na kraju, progres zavisi samo od nje. Budućnost Srbije je u Evropi", poručio je Rompej.

Predsednik Vlade Srbije u Briselu će se danas, tokom prve posete sedištu EU u funkciji premijera, sastati i sa komesarom za proširenje Štefanom Fileom, komesarom za energetiku Ginterom Etingerom, komesarkom za unutrašnje poslove Sesilijom Malstrom i ministarkom spoljnih poslova Belgije Žoel Milke.


(agencije/MONDO, Foto: Fonet/TV Fonet/EbS)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image