• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Debakl srpskog zdravstva - smrtnost u porastu

Srbija je po kvalitetu zdravstvene zaštite na poslednjem, 34. mestu na listi evropskih zemlja, a po stopi smrtnosti od različitih bolesti nadmašuje i najnerazvijenije zemlje u svetu.

To je rečeno danas na okruglom stolu u organizaciji Udruženja "Doktori protiv korupcije".

Na skupu na temu "Bilans deset godina reformi srpskog zdravstva: 2002-2012. godine - Zašto srpsko zdravstvo zauzima poslednje mesto u Evropi?", lekar Paja Momčilov je kazao da "katastrofalni rezultati u zdravstvu dovode do biološke ugroženosti ljudi".

Lekar Zoran Radovanović ukazao je da u Srbiji stopa smrtnosti od karcinoma raste za razliku od stope u razvijenom svetu, dok su podaci o smrtnosti od bolesti kardiovaskularnog sistema nešto povoljniji,
ali ipak na previsokih 54 odsto.

Lekarka Dragana Jovanović ocenila je da je 34. mesto opravdano i kao razloge za to navela neuspešne i nezadovljavajuće ishode brojnih projekata finasiranih sa 140 miliona evra donacija od EU sa ciljem unapređenja zdravstvenog sistema.

Jovanović je ukazala da u te projekte spadaju zaustavljena reforma službe za transfuziju, modernizacija Instituta Toralk, razvoj m,preventivnih centara, Agencije za lekove i medicinska sredstva, rekonstrukcija 21 bolnice i četri klinička centra - koji će umesto 2012. godine biti renovinari 2017. godine.

Kontrola lekova je neadekvatna, Agencija za lekove i medicinska sredstva umesto da je zaposlila novih 90 ljudi, otpustila je 70, i zato nije čudo da se u tetabulinu nađe sterilna voda, kazala je ona
i podsetila da je i palijativno zbrinjavanje u zemlji "na dnu".

Trebalo je ojačati Ministarstvo zdravlja, da može da planira zdravstvenu politiku, rekla je ona i ukazala da se u EU zgražavaju na radioterapijske protokole u Srbiji.

Na skupu je rečeno i da se u Srbiji za zdravstvo izdvaja dvostruko više novca nego što se zna, kao i da građani iz svog džepa plaćaju više nego što država izdvaja za njihovo lečenje.

Reforma zdravstva mora krenuti od lekara opšte prakse kako se ne bi dešavalo da se u bolnici, kao na primarnom mestu lečenja, nađu bolesnici sa metastazama, ocenjeno je na okruglom stolu kome je prisustvovao i državni sekretar Ministarstva zdravlja Vladimir Djukić.

Djukić je izrazio spremnost i očekivanje da će se novi saziv Ministarstva izboriti sa problemima sa kojim se suočava zdravstvo.

Izveštaj o poziciji zdravstva u Srbiji predstavljen je u Evropskom parlamentu u Briselu.

(Beta)

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dragana

Nedostatak selena i osiromašeni uranijum i gmo hrana kao i bezbroj aditiva. Sve to uzrokuje porast malignih oboljenja.

koya

Niste vi kadri sa ničim da se izborite jer nemate petlju a bogami ni znanje.Pola lekara se bavi politikom umesto onim za šta je država trošiola pare na njih.Sve sami direktori, zamenici, pomoćnici, načelnici idi mi dođi mi.Strukom se niko ne bavi.Zašto? Pa zato što se od struke odavno ne živi nego od procenta!

zoca

Ja licno,obozavam statistiku.Pitam se - od kada je vec zaposlenim lekarima dozvoljen dopunski rad ?Sada,vidimo, stizu rezultati. Da li iznosenjem ovakvih podataka samo podizete pritisak gradjanima ?Hoce li neko da odgovara? Da li ovde ima odgovornih,po zakonu,ako ne po moralu?

special image