• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi demantuju da su uhapšeni u SAD špijuni

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova danas je saopštilo da ruski državljani, uhapšeni u SAD, nemaju nikakve veze sa ruskom obaveštajnom službom.

"Prema informacijama koje smo dobili od SAD, optužbe protiv ruskih državljana su krivične prirode, nisu povezane sa obaveštajnim aktivnostima", rekao je novinarima zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.

Radnici ruskog konzulata u SAD sastali su se sa jednim od osumnjičenih i pokušali da ugovore susret i sa ostatkom grupe, koja je optužena u NJujorku za nezakonit izvoz američke vojne tehnologije u Rusiju.

"Ne samo da situaciju pažljivo pratimo, već na njoj rade i strani predstavnici u SAD, kao i relevantna odeljenja u Ministarstvu spoljnih poslova", rekao je Rjabkov, prenosi Sinhua.

Prema njegovim riječima, veliki broj detalja u ovom slučaju je nejasan i Rusija se nada da će biti garantovana prava ruskih državljana.

U grupi su najmanje dva američka državljanina, uključujući Aleksandra Fišenka, rođenog u Kazahstanu, vlasnika kompanije "Apeks sistem", koju je FBI optužio za izvoz vojne elektronike u Rusiju.

Ova kompanija, koja je registrovana u Moskvi, saopštila je da nema nikakve veze sa vojnim izvozom, odbacivši tvrdnje da je povezana sa ruskim službama bezbednosti.


Protiv 11 preduzetnika iz Rusije optužnicu je podiglo tužilaštvo Bruklina u Njujorku, koje je nadležno za međunarodni aerodrom "Džon Kenedi", preko koga je, prema podacima istražnih organa, firma "Ark elektroniks" isporučivala robu u Rusiju.

Prema podacima FBI, ta firma je od 2002. godine isporučila u Rusiju mikroelektroniku i drugu robu visoke tehnolocije vrednu oko 50 miliona dolara.

U dokumentima američkog Ministarstva pravosuđa, koje prenose ruski mediji, navodi se da je zabranjena mikroelektronika isporučivana obaveštajnim i vojnim ustanovama u Rusiji i precizira se da je 11 osumnjičenih isporučivalo robu ne samo u Rusiju, nego i kompanijama iz Teksasa i nekim drugim strukturama.

Oprema se može koristiti za vojne svrhe, konkretno za radarske sisteme i sisteme osmatranja, sisteme navođenja i za eksplozivne naprave.

Glavni osumnjičeni je 46-godišnji državljanin SAD Aleksandar Fišenko koji je, kako se navodi, osnovao kompaniju "Ark elektroniks" sa sedištem u Hjustonu, u državi Teksas, i preko nje navodno vršio nezakonite isporuke visokotehnoloških mikrosistema koji se mogu koristiti u različitim sistemima naoružanja.

Američke vlasti ističu da je optužnica podignuta u kontekstu kampanje za modernizaciju ruske vojske i da je firma "Ark elektroniks" neposredno zavisila od finansiranja ruske vojske poslednjih nekoliko godina.

Prema sudskim dokumentima, Fišenko se rodio u Kazahstanu, završio Lenjingradski fizičko-tehnološki institut, 1994. godine se preselio u SAD, a 2003. dobio američko državljanstvo, ali je zadržao i rusko i često je putovao preko okeana.

Fišenka sumnjiče da je "delovao na teritoriji SAD kao neregistrovani agent ruske vlade, nezakonito kupujući visokotehnološku mikroelektroniku u ime ruske vlade", i da je radio za ruske vlasti, o čemu svedoče podaci prisluškivanjem telefona, kao i njegova elektronska pošta.

Prema informacijama TV kanala ABC, krajem 2011. godine osumnjičeni su pokušali da zametnu trag, uništavajući dokumente i druge materijale koji su svedočili o njihovoj vezi sa ruskim vlastima.

Kako je saopštilo hjustonsko odeljenje FBI, optužnica je podignuta protiv izvršnog direktora moskovske firme "Aleks" Sergeja Klinova i još dvoje grđana Rusije. Navodi se, takođe, da je u crni spisak dodato 165 stranih državljana i kompanija koji su pomagali u nezakonitom izvozu robe.

(MONDO Agencije/Foto: Ilustracija, Guliver/Getty Images)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

POPARA

MMMMMMMMM...!!!

special image