• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament u ponedeljak o imunitetu Dulića

Za ponedeljak je zakazana sednica Narodne Skupštine sa jednom tačkom dnevnog reda - skidanje imunuteta od krivičnog gonjenja poslaniku Oliveru Duliću (DS), bivšem ministru za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje, koji se na njega pozvao pri pokušaju hapšenja u Subotici.

Sednicu republičkog parlamenta sa samo tom jednom tačkom dnevnog reda sazvao je danas predsednik skupštine Srbije Nebojša Stefanović, a početak je zakazan za 10 sati, navodi se u saoptenju Skupštine.

Kako je to ujedno i prva sednica redovnog jesenjeg zasedanja parlamenta, koje počinje u oktobru, ona će početi, u skladu sa Zakonom o Narodnoj skupštini, intoniranjem himne „Bože pravde“, a parlamentarce će na ulazu dočekati gardisti Vojske Srbije.

Predsednik skupštine Nebojša Stefanović prethodno je najavio da će parlament sledeće sedmice odlučivati o skidanju imuniteta poslaniku Oliveru Duliću koji se pozvao na njega, kada je policija pokušala da ga uhapsi u Subotici.

"Skupština ne može da bude utočište za bilo koga ko je izvršio krivično delo i sledeće sedmice skinućemo imunitet Duliću, ali i svakom drugom koji je osiumnjičen da je izvršio neko krivično delo", rekao je Stefanović novinarima u parlamentu.



Naglašavajući da parlament podržava čvrstu nameru države da rasvetli sve korupcionaške afere, Stefanović je naveo da je dobio informiciju od potpredsednika vlade zaduženog za borbu protiv korupcije Aleksandra Vučića da ovo neće biti jedini slučaj jer se ne sme stati na jednom čoveku i dodao da će skupština podržati rasvetljavanje svih afera.

"Hoćemo da vidimo rasvetljavanje svih slučajeva jer se u prethodnom periodu govorilo o mnogo nezakonitih privatizacija. Očekujemo da nadležni organi daju odgovor ko su sve ljudi koji su nanosili štetu državi i građanima. Želimo da sudovi daju svoju reč", naglasio je Stefanović.

Na pitanje da li je tačno da svi poslanici Demorkatske stranke nisu bili pozvani na sednicu Administartivnog odbora na kojoj se odlučivalo o skidanju imuniteta Duliću, Stefanović je odgovorio da je poslanička grupa DS obaveštena o toj sednici, da su prisustvovala dva njena člana, a da je Nenad Konstatinović ujedno i zamenik odbora obavešten od sekretara skupštine, ali da je rekao da neće da dođe.

"Samo se nadam da se niko neće baviti političkim trikovima da se zamagli suština ove priče", rekao je Stefanović.

Administrativni odbor prethodno je na sednici, koja je bila zatvorena za javnost, predložiio skupštini da Duliću skine imunitet.

Odluka o ukidanju imuniteta Duliću je doneta na zahtev tužilaštva za organizovani kriminal, a zbog vođenja krivičnog postupka jer postoji osnovana sumnja da su tri lica, među kojima je i bivši ministar, izvršila krivično delo zloupotrebe službenog položaja.

Kako štiti poslanički imunitet

U poslovniku Narodne skupštine Srbije navodi se da narodni poslanik, u skladu s Ustavom i zakonom, uživa imunitet od dana potvrđivanja do dana prestanka mandata.

Zahtev za odobrenje određivanja pritvora za narodnog poslanika i zahtev za odobrenje pokretanja krivičnog postupka ili drugog postupka u kome se može izreći kazna zatvora, nadležni organ podnosi predsedniku Narodne skupštine, koji ga upućuje Odboru za administrativno-budžetska i mandatno- imunitetska pitanja.

O održavanju sednice Odbora za administrativno-budžetska i mandatno- imunitetska pitanja na kojoj se razmatra pitanje njegovog imuniteta, narodni poslanik se posebno obaveštava.

Ako se narodni poslanik pozvao na imunitet, ne može da bude pritvoren, niti protiv njega može da se vodi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine.

Ukidanje imuniteta poslaniku mogu zatražiti sud i tužilaštvo od Administrativnog odbora Skupštine Srbije.

Prema našem Ustavu poslanički imunitet je regulisan kao zaštita prava poslanika na slobodno ponašanje u zastupanju građana koji su ga birali.

Suština imuniteta je da zaštiti suverenost građanina na kome počiva suverenost jedne države. Osnovna vrsta imuniteta je zaštita poslanika od bilo kakve odgovornosti za izgovorenu reč, izraženo mišljenje, glasanje u vršenju svoje poslaničke dužnosti.

On u vršenju te funkcije ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost, ali samo u vršenju te funkcije.

Postoji i druga vrsta imuniteta koja se tiče zaštite prava, za teži oblik krivičnog dela koje poslanik može izvršiti.

To su krivična dela za koja je propisana kazna zatvora u dužem trajanju od pet godina. U tom slučaju poslanik, za razliku od prethodnih slučajeva, može biti pritvoren bez odobrenja Narodne skupštine, ali se ne može voditi postupak bez njenog odobrenja. Istu vrstu imuniteta ima i predsednik republike, članovi vlade, sudije Ustavnog suda...

(Tanjug/MONDO foto:Tanjug/Tanja Valič)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image