• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cirkus na lokalnim izborima u BiH

Na biračkom mestu za glasanje sa nepotvrđenim glasačkim listićima i u odsustvu u Kulturnom centru u Srebrenici nekoliko puta prekidan proces, a u Banjaluci kupovani venci za "umrlog" kandidata za gradonačelnika.

Srpska demokratska stranka (SDS) saopštila je večeras da su njihovi kandidati pobedili, na lokalnim izborima koji se danas održavaju širom BiH, u Bijeljini, Doboju, Gradiški, svim opštinama Istočnog Sarajeva, osim Istočnog Novog Sarajeva, Prnjavoru, a da njihovi kandidati vode i u Višegradu, Šekovićima, Han Pijesku, kao i većini istočnohercegovačkih gradova.

Izvršni sekretar Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Rajko Vasić izjavio je da ova stranka vodi na izborima za gradonačelnika Banjaluke, da je pobedila u vise manjih zapadnokrajiških opština, Derventi, Modriči, Zvorniku, Mrkonjić Gradu, a da se u nekim opštinama vodi "mrtva trka" između kandidata SNSD-a i Srpske demokratske stranke (SDS).

Vasić je rekao da je, prema podacima Izbornog štaba SNSD-a, izlaznost glasača na današnjim lokalnim izborima bila mnogo veća nego na prethodnim izborima zbog, kako je kazao, učesća velikog broja stranaka i kandidata u izbornom procesu.

Izlaznost je bila veća ali ne i ozbiljnosts kojom su izbori sprovedeni, pokazuju slučajevi iz Srebrenice, Banjaluke i Gradiške.

Prekid glasanja na glasačkom mestu sa nepotvrđenim glasačkim listićima i u odsustvu u Kulturnom centru u Srebrenici u 15 sati je naložila Opštinska izborna komisija, jer je popunjen dopunski izvod iz centralnog biračkog spiska i nemaju se gde upisivati podaci o biračima.

Više od hiljadu građana doputovalo je danas u Srebrenicu iz Federacije BiH, ali i iz Srbije da bi glasali na lokalnim izborima u ovom mestu.

Neki od njih nisu mogli da glasaju, pa su morali otići u opštinsku administraciju kako bi im se proverili matični brojevi i prijave mesta boravka u Srebrenici.

Zilka Ahmetović, koja je u Srebrenicu stigla iz Sarajeva, rekla je novinarima da je pre tri meseca u Srebrenici izvadila ličnu kartu i da ima potvrdu o tome, ali da je glasala posle mnogo peripetija.

Ruža Jović iz Bajine Bašte, koja je rođena u Srebrenici, rekla je da nije mogla glasati, jer njenog imena nema na biračkom spisku.

Predsednik Opštinske izborne komisije Nermin Alivuković rekao je da je iz Centralne izborne komisije BiH (CIK) sugerisano da svi koji su prijavljeni u Srebrenici imaju pravo glasa.

"Dato nam je upustvo da dozvolimo tim glasačima da mogu glasati na nepotvrđenim glasačkim listićima, uz predočeni važeći identifikacioni dokument i potvrdu o prebivalištu na području Srebrenice", kazao je Alivuković.

Prema njegovim rečima, CIK će naknadno odlučivati da li su te osobe imale pravo glasa u Srebrenici ili ne. Glasači iz Federacije BiH i Srbije u Srebrenicu su stigli kolektivno i za njih je organizovan prevoz.

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić imao je više sreće sa administracijom i on je glasao na biračkom mestu u Kulturnom centru u Srebrenici, i tako "ispunio svoju građansku dužnost" kao jedan od 14.090 upisanih birača u Srebrenici, gde inače živi između pet i šest hiljada građana.

Pažnja medija posebno je usmerena na biračka mesta u opštini Srebrenica gde građani biraju načelnika između dva kandidata - Bošnjačkog Chamila Durakovića i kandidata svih srpskih stranaka - Vesne Kovačević.

U Banjaluci izborni proces je poprimio širi "cirkuski" kontekst. Načelnik lokalne policije Mladen Marić izjavio je da policija traga za nepoznatim osobama koje su jutros u banjalučkim cvećarama kupovale vence za jednog navodno preminulog kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

On je kazao da su policijski službenici počeli da prikupljaju podatke odmah pošto je prijavljeno da je nekoliko osoba rano jutros u cvećarama kupovalo vence i cveće, tvrdeći da je jedan od kandidata za gradonačelnika preminuo.

Marić je naveo das u se te osobe u cvećarama pojavile u crnini, tražeći da se na vencima ispiše "Posljednji pozdrav".

On je još kazao da su te osobe cvećarkama rekle da je "kandida preminuo, ali da će se to kriti do sutra".

Marić je istakao da neke od cvećara u kojima su se pojavile osobe u crnini, imaju video nadzor i da policija proverava snimke.

Elastično shvatanje izbornih pravila imali su, izgleda, i Gradiški. Koalicija osam stranaka "Pokreta za Gradišku" uložila je, ispostavilo se bezuspešan, protest Centralnoj izbornoj komisiji BiH, tvrdeći da je u tom gradu tokom izbornog procesa počinjen niz neregularnosti, saopšteno je iz Srpske demokratske stranke (SDS), jedne od članica koalicije.

U saopštenju se navodi da su nepravilnosti "nesporno utvrđene i argumentovane", te da je SDS o svemu pravovremeno uložio prigovore Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK), ali bez ikakvog efekta.

"Izborni dan u Gradiški protekao je na granici regularnosti, od direktnog agitovanja aktivista i narodnih poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), u čemu su svojom pasivnošću učestvovali i pripadnici MUP-a Republike Srpske, preko manipulacije glasačkim listićima, do direktnog nuđenja novca građanima u zamenu za njihovu izbornu volju", navodi se u saopštenju.

U takvoj "karnevalskoj" situaciji nije čudno što su i neki birači celom izbornom procesu prišli krajnje opušteno.

Građani BiH "glasali" su danas i za Boba Marlija, Čaka Norisa, popularnog "vojno-političkog analitičara znalca" Zgemba Adislića iz "Nadrealista", a svoj glas je dobio i Betmen.

Navijači FK Sarajevo "Horde zla" su 25. rođendan te navijačke grupacije obeležili prigodnim nalepnicama koje su lepili na glasačkim listićima.

Jedan revosni navijač FK "Željezničar" je precrtao listić sa imenima kandidata i umesto njih pobrojao generaciju fudbalera 1984/1985. predvođenu Ivicom Osimom, koja je nesretno izgubila u polufinalu Kupa UEFA, objavio je sarajevski portal Klix.ba.

U Bosni i Hercegovin u svim gradovima i opštinama, osim u Mostaru, biraju se predstavnici za lokalne parlamente.

Građani će birati 58 skupština opština u RS i 78 opštinskih skupština u FBiH.

U RS građani biraju i pet gradonačelnika - Banjaluka, Prijedor, Bijeljina, Doboj i Trebinje, a glasaju i za Skupštinu Brčko distrikta.

Na lokalnim izborima u RS i Federaciji BiH učestvuje ukupno 383 politička subjekta - 84 partije, 59 koalicija, 224 nezavisna kandidata i 16 lista nezavisnih kandidata.

Overen je ukupno 30.351 kandidat - za načelnike, odnosno gradonačelnike 550 kandidata, za odbornike 29.652 i 149 kandidata za garantovana mesta za predstavnike nacionalnih manjina.

U birački spisak ukupno je upisano 3.144.296 birača i to po kategorijama: redovnih 3.085.546, a za glasanje putem pošte 37.359.

Što se tiče osoba koje imaju status raseljenih, njih 10.709 glasaće u odsustvu, dok će na biralištima gde su bile registrovane 1991. godine, glasati 10.682 birača.

Iako je reč o izborima na lokalnom niovu, oni su u BiH i u Evropskoj uniji ocenjeni kao veoma značajni.

(MONDO/agencije, foto ilustracija:Guliver/Getty Images)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dejan

Izgubi Dodik u Gradisci :))) Rekao na predizbornom skupu da ce ako izgubi njegov kandidat preorati autoput Gradiska - Banjaluka :)))

arnold

U ovu Bosnu nikad srece.....A stvarno su in izboriprava komedija....

special image