• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropska komisija: Kosovo glavni uslov

Evropska komisija predložiće datum za početak pregovora sa Srbijom čim proceni da je ostvaren vidljiv napredak u odnosima sa Prištinom, izjavio u Briselu evropski komesar za proširenje Štefan File.

Predstavljajući Godišnji izveštaj o napretku Srbije i zemalja Zapadnog Balkana u procesu evrointegracija File je naveo da to treba da dovede do pune normalizacije odnosa i da omogući da i Srbija i Kosovo nastave put ka Evropskoj uniji uz izbegavanje međusobne opstrukcije tog puta.

U Godišnjem izveštaju EK se predlaže i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom jer je, kako je rekao evropski koemsar File, uspostavljen "institucionalni i pravni okvir koji to omogućuje"

File je rekao da zamajac u srpskim reformama teba da dobije na snazi i da posebna pažnja treba da se posveti vladavini prava, reformi pravosuđa i uspostavljanju nezavisnih institucija, pre svega Narodne banke Srbije.

On je prethodno izjavio da je Srbija na putu ispunjavanja političkih kriterijuma i uslova iz SSP.

Na sastanku Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta, on je poručio da Evropska komisija ohrabruje Srbiju da nastavi sa sprovođenjem reformi i da se i dalje konstruktivno angažuje u regionalnoj saradnji i izgradnji dobrosusedskih odnosa.

On je naglasio da je nužan vidljiv i održiv napredak u odnosima Beograda i Prištine, kako bi Srbija, ali i Kosovo - koje se odvojeno tretira u Izveštaju kad je reč o evrointegracijama - mogli da nastave na putu ka EU, ne ometajući se međusobno.

Nužan je vidljiv i održiv napredak u odnosima Beograda i Prištine kako bi i Srbija i Kosovo nastavili na putu ka EU i izbegli da blokiraju jedno drugog u tim naporima, rekao je File.

Taj proces bi, prema njegovim rečima, trebalo da postepeno rezultira normalizacijom odnosa.

U izveštaju, koji prenosi RTS, se navodi da normalizacija odnosa Beograda i Prištine treba da bude ostvarena postepeno, kroz pregovore o članstvu između Srbije i EU.

Kao ključni elementi procesa te normalizacije ukazuje se na rešavanje problema na severu Kosova, uz "poštovanje teritorijalnog inegriteta Kosova".

"Vidljivo i održivo poboljšanje odnosa Srbije i Kosova je neophodno da bi obe strane nastavile put ka EU i izbegle međusobno blokiranje u tom procesu. Ovaj process treba postepeno da dovede do pune normalizacije odnosa Beograda i Prištine, što će i jednoj i drugoj strani omogućiti da izvršavaju prava i obveze unutar EU", navodi se u izveštaju.

"Rešavanje problema na severu Kosova, uz poštovanje teritorijalnog integriteta Kosova i posebnih potreba tamošnjeg stanovništva, biće ključni deo tog procesa", navodi Evropska komisija u zaključku godišnjeg izveštaja o
Srbiji.

U zaključcima i preporukama Strategije ističe se da tome u prilog ide to što je Srbija nedavno potpisala Tehnički protokol o integrisanom upravljanju granicama/administrativnim linijama (IBM) prema Kosovu.

Komisija ukazuje da napredak predstavlja i tumačenje koje je Srbija dala za dogovor o regionalnoj saradnji i predstavljanju Kosova, čime se, kako svedoči početna primena, sada više ne koči regionalna saradnja i učešće svih strana u njoj.

Govoreći o unutrašnjim reformama Evropska komisija u izveštaju konstatuje da je uprkos zastoju zbog dugog izbornog procesa, "određeni" napredak u reformama postignut u gotovo svim oblastima.

Srbija uspešno ispunjava političke kriterijume, ali Komisija upozorava vlasti da posebnu pažnju obrate na nastavak reforme pravosuđa i očuvanje nezavisnosti institucija kao što je Narodna banka.

Imajući u vidu odluku Ustavnog suda, Komisija navodi da je neophodan nastavak reforme pravosuđa kako bi se osigurala nezavisnost sudstva i obnovilo poverenje građana u pravosuđe, posle prethodnih propusta u imenovanju sudija i tužilaca.

Srbija treba da posveti posebnu pažnju pravima manjinskih grupa, ocenjuje Evropska komisija i najavljuje da će posebno pratiti situaciju LGBT i romske populacije.

Kada je reč o Kosovu, u Studiji o izvodljivosti koji je izradila EK potvrđeno je da EU može s Prištinom da zaključi SSP, rekao je File. On je dodao da Komisija poziva Kosovo da sprovede sve dogovore postignute u dijalogu s Beogradom.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer predao je danas predsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću Izveštaj Evropske komisije o napretku država koje streme ka članstvu u EU, uključujući Srbiju.

Dačić je nakon toga izjavio da bi zahtev da Srbija poštuje teritorijalni integritet Kosova koji se navodi u izveštaju Evropske komisije mogao da vodi ka zatvaranju dijaloga Beograda i Prištine.

(MONDO/agencije, foto Beta/AP)

Komentari 24

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

brane ns

srbija je rekla NE

SJENICA

DOSTA!!!!Evropa aut

me

putuj Evropo nemoj vise cekati na nas...nama je lepo taman kako smo zasluzili!

special image