• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema (još) zahteva za nove vize

Iako nema zvaničnog zahteva EU za ukidanje bezviznog režima Srbiji, povećan broj azilanata iz naše zemlje to može da promeni, kaže Nataša Vučković.

Članica skupštinskog Odbora za spoljne poslove Nataša Vučković rekla je danas da nema konkretnog, formalnog zahteva EU da se ukine bezvizni režim Srbiji ali da postoji vrlo velika briga s ozbirom da se broj azilanata iz Srbije u zemlje EU poslednjih dva-tri meseca povećao.

"To treba da zabrine i vlasti u Srbiji", kazala je Vučkovićeva za portal Pink onlajn.

Povodom pisma šest ministara unutrasnjih poslova članica EU, Vučkovića je kazala da se ne predlaže suspenzija bezviznog režima Srbiji.

"Oni traže da se na sastanku koji će Savet ministara imati 25. oktobra razgovara o monitornig izveštaju Evropske komisije o primeni bezviznog režima kao i da se do kraja godine usaglasi tekst mehanizma kojim bi se mogla eventualno hitno staviti van snage primena bezviznog režima s tim da se o tome već razgovara više meseci u EU. To nije novost i nije samo po sebi suspenzija bezviznog režima", rekla je Vučkovićeva.

Ona je ocenila da je najvažnije da Vlada Srbije bude vrlo odgovorna prema odredbama Sporazuma o viznoj liberalizaciji i da u svemu primenjuje taj sporazum kao i sve druge mere i mehanizme koje su dogovorene bilateralno sa pojedinim zemljama članicama EU.

"Na taj način ćemo dokazati da izvršavamo svoje obaveze i da jesmo u stanju da budemo partner EU u rešavanju jednog pitanja koje je vrlo ozbiljno ali mislimo da je interes i za EU i za Srbiju pre svega da se očuva bezvizni režim", kazala je Vučkovićeva.

Na pitanje kako rešiti problem lažnih azilanata iz Srbije, Vučkovićeva je rekla da se mora očuvati sigurnost granica i sigurnost dokumenata.

Prema njenim rečima, Srbija treba da se bori protiv organizovanog kriminala u meri u kojoj on može da utiče na povećanje broja lažih azilanata i da informišamo potencijalne lažne azilante da ih
ne očkeuje nikakave dobre stvari u čitavom tom procesu.

Ona je navela da se takođe traži da EU ojača kontrolu i sigurnost svojih granica.

Vučkovićeva je navela i da je vrlo važno da država Srbija, s obzirom da najveći broj zahteva za azil dolazi od pripadnika pojedinih nacionalnih manjina, pre svega Roma i Albanaca, ne dozvoli bilo koju diskriminatornu praksu prema pripadnicima te dve nacionalne manjine.

Ona je navela da je prethodna vlada učinala ogroman napor da dogovori Sporazum o viznoj liberalizaciji i podsetila da je i prethodna vlada bila pod određenim kritikama u pojedinim periodima tokom 2010. i 2011. kada se Srbiji zameralo na povećanju broja azilanata.

"Preduzeli smo tada kao vlada vrlo efikasne mere, postigli sporazume sa pojedinim zemljama članicima EU da se bezvizni režim održi", kazala je Vučkovićeva, koja je i poslanica Demokratske stranke.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić istakao je danas da bi ponovnim uvođenjem viza za putovanje u države šengenskog prostora bili kažnjeni građani Srbije koji, kako je istakao, ni na koji način nisu odgovorni za problem lažnih azilanata.

Dačić je novinarima u Dragincu kod Loznice izjavio da bi se ponovno uvođenje viza na veoma težak način odrazilo na odnose Srbije i EU.

Kako je objasnio, problem lažnih azilanata nemoguće je rešiti preko noći jer to je pre svega ekonomsko pitanje, niti drastičnim, represivnim merama jer bi Srbija, prema njegovim rečima, bila optužena za kršenje ljudskih i manjinskih prava.

Podsetivši da su lažni azilanti u 90 odsto slučajeva Romi i Albanci, Dačić je rekao da se taj problem ne može rešavati tako što bi se građani tih nacionalnosti na granici izbacivali iz autobusa.

"U zaključcima EU stoji da bi trebalo da se izvrši inkluzija Roma i ekonomski razvoj područja na kojima oni žive. To stoji i u našim zaključcima. Ja bih voleo da je to moguće uraditi sutra, ali to nije moguće zato što je reč o problemu ekonomskog razvoja koji treba da usledi u narednim decenijama, a ne može da bude realizovan sutra", rekao je premijer.

Dačić je objasnio da je problem azilanata moguće rešavati u saradnji sa državama EU tako što bi se ulagalo u elektronski nadzor granica i ravnomeran ekonomski razvoj Srbije.

On je istakao da, i pored finansijskih problema, Srbija, ipak, uspeva da suzbije broj ilegalnih migranata preciziravši da je pre dve godine u EU registrovano 17.000 lažnih azilanata iz Srbije, a da ih je prošle godine bilo 10.000.

Premijer je izrazio bojazan da je problem lažnih azilanata, ipak, samo izgovor onima koji bi želeli ponovno uvođenje viza za državljane Srbije jer se takvi zahtevi sve češće čuju iz Francuske i Holandije koje uopšte nemaju problem lažnih azilanata iz Srbije.

(MONDO/agencije /Foto: Guliver/Getty images)

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

PEĐA

Tražili ste-gledajte.

Ivy

Ja se u Srbiju vraćam samo mrtva i to ako s one strane to ne budem mogla da sprečim. Ovaj svet treba ukinuti što pre. Fuj.

Kuvar iz samroka

Joj kako lazu. Ja uvek kada izadjem iz srbije (kada idem preko italije,madjarsku) uvek carinici traze da pokazem pare i povratne karte. .

special image