• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija još čeka Šarića

Tri godine posle početka akcije "Balklanski ratnik" najpoznatiji pljevljak izbegava ruku pravde.

Danas se navršava tri godine od kako je sprovedena jedna od najvećih akcija srpskih i stranih bezbednosnih službi i policije "Balkanski ratnik" kojom je 15. oktobra 2009. počelo razbijanje narko kartela još uvek najtraženijeg begunca od srpskih vlasti Pljevljaka Darka Šarića.

Najpoznatije lice sa srpskih poternica, Srbija traži zbog postupaka koji se protiv njega i njegovih grupa u Specijalnom sudu u Beogradu vode zbog trgovine drogom i pranja novca.

"Balkanski ratnik" započeo je akcijom u kojoj je urugvajska policija u saradnji sa srpskom Bezbednosno informativnom agencijom 15. oktobra 2009. zaplenila 2.174 kilograma na jahti "Maui" u luci Santa Maria i uhapsila više članova Šarićeve ekipe zadužene za šverc kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.

Istovremeno, beogradska policija uhapsila je pripadnike Šarićeve grupe koji su se zatekli u Srbiji, dok je poternica za Darkom Šarićem raspisana krajem januara 2010. godine.

Godinu dana kasnije 16. oktobra 2010. u Crnoj Gori uhapšen je njegov rođeni brat Duško Šarić po optužbama da je u Italiji bio organizator grupe koja je u Itajili preprodavala kokain.

Tokom prethodne tri godine polako su "padali" i njegovi saradnici koji su se u početku skrivali, mada je još par članova njegove "kokainske" ekipe koš uvek izbegava hapšenje.

Braća Šarić su milione prljavog novca koji su zaradili kao narko bosovi preusmerili su u legalne tokove u Srbiji i Crnoj Gori kupujući preduzeća u procesu privatizacije, poljoprivredna dobra, fabrike, lokale, automobile kao i stanove i vile opremajući ih luksuznom tehničkom opremom i nameštajem.

Veliki deo te imovine privremeno im je zaplenjen shodno Zakonu o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom, kojom će državni organi upravljati do okončanja krivičnih postupaka koji su u toku protiv njih.

Pljevaljski narko-bos se, navodno, nalazi u Južnoj Africi, a od hapšenja ga čuvaju dobre veze sa tamošnjim kriminalcima, moć i novac koje je stekao prodajom kokaina nabaljenog u južnoj Americi i distribuiranog širom Evrope.

Južnoafrički novinar Džon Rasten koji istražuje organizovani kriminal u toj državi tvrdio je letos u izjavi za jedan beogradski nedeljnik da je Šarić još 2007. godine obezbedio je sebi novi identitet pošto se u Južnoafričkoj Republici upisao u matične knjige rođenih kao južnoafrički Bur Jan van Husel sa mestom rođenja u Stelenbušu, provinciji Zapadni Kejp.

Osim pasoša na ime Jan Van Hasel, Šarić ima, prema rečima Rastena, još jedan južnoafrički pasoš, koji nije zvaničan i po kome ga je "deo policije" pronašao zimus u okolini Kejptauna, ali je ta akcija naglo stopirana.

Najtraženijem narko bosu iz Srbije izgubio se trag u oktobru 2009. tokom akcije "Balkanski ratnik", iako je mesecima unazad bio pod prismotrom policije, pripadnika BIA i tužilaštva za organizovani kriminal.

Mediji su Darka Šarića u više navrata dovodili u vezu sa nizom ubistava u Srbiji i regionu kao i priprema atentata na najviše sada bivše državne funkcionere Srbije, ali povodom tih sumnji za sada nisu pokrenute zvanične istrage.

Šarić se tereti kako zbog šverca više od ukupno tri tone kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu tako i zbog pranja novca stečenog od trgovine drogom koji je ubaciovao u legalne tokove srpske privrede u toku privatizacije.

Prva optužnica kojom je osim Šarića obuhvaćeno još 20 optuženih podignuta je 12. aprila 2010. kojom se tereti za šverc kokaina zaplenjenog u Urugvaju 15. oktobra, a potom je uslodilo još nekoliko optužnica za kokain i pranje novca, po kojima se sada vode objedinjeni postupci.

Od početka ove godine desetak pripadnika njegovih grupa zaključilo je sporazume o priznanju krivice sa tužilaštvom za organizovani kriminal, izbegavajući tako dugotrajno suđenje i obezbedivši sebi blaže kazne.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image