• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo suđenje Goranu Hadžiću

Suđenje Goranu Hadžiću pred Haškim tribunalom počelo je uvodnom rečju Tužilaštva, koje je opisalo nekoliko incidenata u istočnoj Hrvatskoj 1991. godine, u kojima je ubijeno više desetina ljudi, i optužilo Hadžića za odgovornost za te incidente.

Tužilac Daglas Stringer opisao je premlaćivanje i ubistvo Franje Papa, njegovog sina Mihajla i još devet ljudi - Hrvata i Mađara - 9. novembra 1991. godine u Centru za obuku vojnika u Erdutu, koji je bio sedište Srpske dobrovoljačke garde Željka Ražnatovića Arkana.

Franjina supruga Julijana Pap, njihov sin Franjo i Natalija Rakin pogubljeni su nekoliko dana kasnije pošto je Julijana počela da se raspituje za nestalog muža i sina, rekao je Stringer.

Tužilac je opisao i incident u Iloku, gde je oko 50 nesrpskih zatvorenika odvedeno van grada u polje deteline, koje su prethodno bile minirale srpske snage.

"Zatvorenicima je naređeno da se uhvate za ruke i počnu da hodaju poljem mašući nogama kako bi locirali i razoružali mine", rekao je on.

Kada je prva mina eksplodirala, srpski vojnici su otvorili vatru po zatvorenicima. U incidentu je ubijen 21 Hrvat, a većina ostalih su ranjeni, kazao je Stringer.

"Ovo su prvi zločini koji su pratili smrt jedne kulturno bogate i raznovrsne zemlje koja se zvala Jugoslavija", napomenuo je on.

Podsećajući da je optuženi u to vreme bio na čelu vlade Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i Zapadni Srem (SAO SBZS), tužilac je rekao da Hadžić, mada je znao za ove incidente, nije učinio ništa da zaštiti one koji nisu Srbi u tom kraju i da je odobrio te zločine.

Tužilašto će, posle predstavljanja optužnice, izvesti prvog svedoka.

Hadžić, bivši predsednik Republike Srpske Krajine, optužen je za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj u periodu od juna 1991. do decembra 1993. godine, uključujući progone, ubistva, zatvaranje, mučenja, deportaciju, bezobzirno razaranje i pljačkanje javne i privatne imovine.

Hadžić je uhapšen 20. jula 2011. godine, a prilikom prvog pojavljivanja pred sudijama Haškog tribunala, 24. avgusta iste godine, izjasnio se da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Povodom početka suđenja Goranu Hadžiću danas u Haškom tribunalu, ministar veterana Hrvatske izrazio je očekivanje da kazna suda neće biti simbolična a predstavnik Građanskog odbora za ljudska prava da će bivšem predsedniku Republike Srpske Krajine biti dokazana krivica.

Ministar veterana Predrag Matić Fred je u Vukovaru dao komentar na početak suđenja Hadžiću.

"Ako se Hadžiću kao vođi pobunjenih Srba dokaže krivica, uveren sam da kazna suda u Hagu neće biti simbolična, nego stvarna", rekao je Matić.

Prema njegovom mišljenju, bez obzira na sve i prema dosadašnjih suđenjima i dokazima u Hagu, "sasvim je jasno i vidljivo ko je u ratu 90-ih bio krvnik, a ko žrtva".

Zoran Pusić iz Građanskog odbora za ljudska prava, nevladine organizacija koja se bavi i praćenjem suđenja za ratne zločine, izrazio je u izjavi Tanjugu očekivanje da će Hadžiću biti dokazana krivica.

"Mislim da ima dovoljno dokaza protiv njega", rekao je Pusić.

On smatra da je postojanje procesa u Hagu "lekovito delovalo" na pravosuđa država u regionu. "Hadžić je poslednji slučaj i nadamo se da se hrvatsko pravosuđe dovoljno oporavilo i da može dalje raditi i samo", rekao je Pusić.

Komentarišući suđenja za ratne zločina u Hrvatskoj i to što je u njima sve više oslobađajućih presuda, Pusić je kazao da je to rezultat nekoliko faktora.

"Za sva suđenja važi da je prošlo dugo vremena od rata, pa mnogih svedoka nema. To tako ide kad sudite 17 ili 20 godina nakon događaja", rekao je.

Naglasio je da su mnoge optužnice od početka bile na vrlo labavim nogama, a da su 90-ih neke presude donete na osnovu krajnje upitnih svedočenja i bez dokaza.

"Nadam se da se pravosuđe oporavilo od one faze nakon rata kad se zloupotrebljavalo kao instrument osvete, a ne instrument pravde", rekao je Pusić ističući da njegova organizacija godinama pokušava da spreči da sud osudi nevine.

Hrvatski mediji su preneli i izjavu Branka Borkovića koji je bio poslednji zapovednik odbrane Vukovara 1991. godine da veteranska populacija u Hrvatskoj ne može biti zadovoljna dosadašnjim tokom suđenja u Hagu.

"Hrvatski sudovi nisu odradili posao koji je trebalo, a haški završava svoj mandat", rekao je Borković.
Istakao je da je više suđeno Srbima iz Hrvatske nego Srbima iz Srbije, iz čega bi neko, kako je rekao, mogao zaključiti da se u Hrvatskoj vodio građanski rat.


(Tanjug, foto ilustracija:Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image