• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podeljene reakcije na susret Dačić-Tači

Kao što se i moglo očekivati reakcije na susret dva premijera su podeljene, vlast sa obe stane hvali, a opozicija kritikuje. Svetski mediji susret ocenuju kao "smirivanje tenzija".

Tako Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić u susretu vidi dokaz spremnosti aktuelne Vlade Srbije na dijalog i rešavanje problema."Pošto smo mi predložili politički dijalog na najvišem nivou, uz podršku EU, susret sa Tačijem je bio očekivan", rekla je Grubješić.

Ona smatra da je "Dačić hrabar za razliku od njegovih prethodnika". "Neki su se sa Tačijem viđali nakon silaska sa vlasti, a Dačić na početku mandata", podsetila je ona i ukazala da to "govori o spremnosti ove vlade na dijalog i o nameri da se problemi resavaju". "Za razliku od nekih ranije, mi se ne bavimo marketingom i praznim obećanjima", zaključila je potpredsednica Vlade Srbije.

Susret dva premijera pod okriljem Evropske unije biće pozitivan događaj ako se time konačno "smiri višegodišnje traumiranje javnosti i bavljenje perifernim elementima budućih pregovora", izjavio je danas predsednik LDP Čedomir Jovanović.

Istovremeno premijerov stranački kolega Branko Ružić smatra da Dačić preuzeo je punu odgovornost, pokazao ozbiljnost države kada je reč o rešenju kosovskog problema i spremnost da počne razgovore.

Razumljivo Demokratska stranka Srbije je nezadovoljna što se premijer susreo sa Tačijem, jer smatra da to predstavlja narušavanje srpskih državnih i nacionalnih interesa.

Sa druge strane profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić smatra da će susret, ako ništa drugo, smiriti tenzije Beograda i Brisela i krizu u njihovom odnosu. Simić je izjavi Tanjugu ocenio da će današnji sastanak u Briselu izazvati dosta kontraverznih reakcija, a da ni Dačića u Beogradu, ni Tačija u Prištini zbog toga neće "dočekati aplauzima".

Ipak bilo je i pozitivnih reakcija iz Prištine. Kancelarija Predsednice Kosova Atifete Jahjaga pozdravila je u današnji sastanak premijera Kosova i Srbije u Briselu u Briselu kao značajan korak za uređivanje odnosa dveju strana i za obezbeđenje sigurnije budućnosti. Portparol Arber Vlahiu je izjavio da je susret Hašima Tačija i Ivice Dačica "korak napred ka normalizaciji odnosa naše dve zemlje, put koji vodi postizanju sporazuma za bolju buducnost naših zemalja".

Opozicioni Pokret "Samoopredeljenje" ostao je dosledan sebi i oštro kritikovao Tačija zbog odluke da se sastane sa "političkim naslednikom balkanskog kasapina, Slobodana Miloševića".

Analitičar Ognjen Pribićević ipak smatra da je ovaj događaj - "jako dobra vest". "Treba pozdraviti i Dačićevu izjavu da je Srbija spremna da razgovara o svim pitanjima, pa i o konačnom statusu Kosova, samo bi trebalo videti koliko je to u skladu sa stavom Srbije da nikada neće priznati Kosovo, jer bi istorijskim dogovorom koji pominje Dačić obe strane trebalo da budu zadovoljne", rekao je Pribićević agenciji Beta.

Predsednik Demokratske stranke Boris Tadić je za RTS rekao da se nada da posle današnjeg susreta neko razume što se on rukovao sa Tačijem na Kroacija samitu u Dubrovniku u julu ove godine. Tadić je ponovio i da Srbija pitanje Kosova ne može da reši bez EU i ako nije na putu evrointegracija.

Urednik časopisa "Nova srpska politička misao" Djorđe Vukadinović ocenio je da je današnjim susretom predsednika Vlade Srbije i kosovskog premijera Hašima Tačija Beograd učinio veliki ustupak i da ostaje da se vidi da li će zbog toga uslediti nekakva kompenzacija sa strane Prištine ili Brisela.

Bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je večeras da sastanak šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton, kosovskog i srpskog premijera u Briselu nije iznenađenje, jer je tako nešto proklamovano tokom predizborne kampanje i nakon formiranja Vlade Srbije.

Sastanak dva premijera je jedan protokolarni diplomatski gest i to ne može smatrati nikakvom najavom
nekih krupnih promena u odnosima Srbije i Kosova, tvrdi savetnik vlade Kosova Azem Vlasi.

Suprotnog mišljenja je potpredsednik nemačkog Maršalovog fonda Ivan Vejvoda ocenio je da je zajednički trijni sastanak izuzetno važan i u nekom smislu zaslužuje i epitet istorijskog.

Američka ambasada u Beogradu saopštila je da su "Sjedinjene Države ohrabrene današnjim sastankom premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija u Briselu i zahvaljuju visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton na konstruktivnoj ulozi u ovom procesu".

Poslanik Jedinstvene srpske liste u kosovskoj skupštini, Rada Trajković pozdravila je Dačića za pregovore o Kosovu i Metohiji, ali i istakla da je za taj prvi susret sa Ešton i Tačijem, on trebalo da ima podršku skupštine i vlade Srbije.

Srpski i kosovski premijer seli su danas za isti sto po prvi put od kako je Kosovo proglasilo nezavisnost 2008. godine sa ciljem da se smanje tenzije na zapadnom Balkanu, ocenjuju danas svetski mediji, navodeći da su tokom susreta u Briselu sve karte bile na stolu.

Balkanska istraživačka mreža BIRN je javila da su se srpski i kosovski premijer danas prvi puta sastali u Briselu, uprkos činjenici da je za Tačijem u Beogradu izdat nalog za hapšenje.

Paradoksalno je, ocenjuje Balkan insajt, da je prvi srpski zvaničnik sa kojim se susreo Tači bivša desna ruka Slobodana Miloševića, koji je, kako se dalje navodi, "vodio rat sa NATO kako bi zadržao tada većinsko albansku pokrajinu u Srbiji".

Podsećajući na saopštenje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton da je njen zajednički susret sa Dačićem i Tačijem "protekao u dobroj i konstruktivnoj atmosferi", francuska agencija Frans pres ocenjuje da je taj sastanak usledio kako bi EU pružila "svež podsticaj" mesecima napora da se reše problemi "koje je izazvala Srbija", ne priznajući jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova.

Kako dalje ocenjuje AFP, EU nastoji da olakša pregovore Beograda i Prištine kako bi se smanjile tenzije na zapdnom Balkanu. Francuska agencija, takođe, podseća da su pregovori počeli u martu 2011. ali da su tada bili na nižem nivou.

Američka agencija Asošijejted pres navodi da je prvi sastanak "gorkih balkanskih rivala" održan uz posredovanje Evropske unije.

Uz podsećanje da je Srbija saopštila da nikada neće priznati nezavisnost Kosova, AP ocenjuje da je najkritičnija tačka sever pokrajine, gde "tvrda linija Srba ne priznaje vlast centralne kosovske vlade".

Radio Slobodna Evropa je javio da je sastanak bio neformalan i da nije bilo nikakvih pregovora, "ali da su očigledno sve karte bile na stolu".

"Razgovarali su o situaciji na severu Kosova i o paralelnim institucijama Srbije, ali nije doneta nikakva odluka...Tokom sastanka Tači i Dačić sedeli su jedan naspram drugog na sofi", javio je dopisnik Radija Slobodne Evropa iz Brisela.

Italijanska agencija ANSA javlja da je trilateralni sastanak održan u cilju normalizacije odnosa Srbije i Kosova, prenoseći najavu Ketrin Ešton da će razgovori EU, Srbije i Kosova biti nastavljeni uskoro.

ANSA još piše da je sastanak usledio posle odvojenih sastanaka tri strane u Njujorku, citirajući saopštenje Eštonove u kojem se navodi da su se Srbija i Kosovo "obavezale da zajednički rade" na poboljšanju odnosa.


(MONDO/Agencije Foto Ilustracija Guliver Getty)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ipsilon prvi put

naše političare a posebno narod niko ništa ne pita gazde kažu tako i tako mora da bude jer inače nas bombarduju

Pivljanin

Kapitulacija Srbije uz posredovanje EU ! Dacic ulazi u istoriju odmah pored Vuka Brankovica !

Dux

Dobro,nisu se rukovali. A,jesu li popili kaficu?

special image