• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nuklearke u Britaniji gradiće - Japanci

Firme Hitači i Tošiba iskoristiće odustajanje Nemačke od nuklearne energije za ekspanziju u inostranstvu i izgradnju čak šest novih nuklearnih elektrana u Velikoj Britaniji.

Japanska kompanija Hitači kupiće od nemačkih energetskih koncerna RWE i EON projekat izgradnje šest nuklearnih elektrana Horajzon u Velikoj Britaniji, objavila je novinska agencija Rojters.

Saopštenje o sporazumu vrednom 696 miliona funti (865 miliona evra) prekida mesece nesigurnosti oko projekta koji u narednoj deceniji treba da zameni dotrajale izvore nuklearne energije u Velikoj Britaniji.

RWE i EON su osnovali zajedničko preduzeće "Horajzon nuklear pauer" krajem 2009.

Posle prošlogodišnje havarije japanske nuklearne elektrane u Fukušimi i odluke nemačke vlade da zatvori sve nuklearke, firme iz evropske zemlje su odlučile da potpuno napuste nuklearnu energiju.

Suprotnu strategiju izabrali su japanski proizvođači nuklearnih postrojenja Hitači i Tošiba, koje je nemačko napuštanje jezgra motivisalo za ekspanziju u inostranstvu.

"To je dugoročno izražavanje poverenja u Britaniju, vredno mnogo milijardi, koje će doprineti očuvanju životno važne nove infrastrukture za energetsko obezbeđenje naše ekonomije", izjavio je povodom dogovora Hitačija i nemačkih firmi, britanski premijer Dejvid Kameron.

Hitači je naveo da bi prvu elektranu u okviru projekta hteo da ima u radu do sredine naredne decenije, ali upućeni smatraju da će dostizanje tog cilja bite teško.

Britanska vlada računa s tim da će projekat Horajzon obuhvatati šest elektrana koje će biti u stanju da obezbede električnu energiju za 14 miliona domaćinstava tokom 60 godina.

Čak i tako će Britanija da se bori sa nategnutim isporukama struje potrošačima.

"Do 2023. godine Britanija će morati da zatvori sve stare nuklearne elektrane, što znači smanjenje sadašnjih isporuka za 18 odsto", ukazali su stručnjaci.

Hitači je najveći proizvođač u sektoru elektroinženjeringa u Japanu. Nuklearno odeljenje Hitači GE (zajednička kompanija sa američkim Dženeral elektrikom i sedištem u SAD) koje proizvodi reaktore, sudove pod pritiskom za reaktore, uređaje za upravljanje i druge uređaje, učestvuje u ukupnom prometu kompanije sa petinom, naveo je Rojters.

U japanskoj elektrani, koja je doživela havariju ravnu onoj u Černobliju, bila je stara američka tehnologija firme Vestinghaus.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image