• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ispovest 007 koji je radio za Ruse

Dvostruki agent Džordž Blejk koji je neke od najvažnijih britanskih tajni odao Sovjetima, govori o svojim špijunskim danima, bekstvu iz britanskog zatvora i životu u Rusiji gde je, kako kaže, proveo najlepši deo života.

Blejk, koji će uskoro proslaviti 90. rođendan i koji sebe smatra izuzetno srećnim čovekom, rekao je za list Rosijska gazeta da je najsrećnije godine proveo u Rusiji, gde je živeo od kada je pobegao iz britanskog zatvora 1966. godine.

"Kada sam radio na Zapadu uvek sam osećao pretnju da budem razotkriven. Ovde sam se osećao slobodnim", kaže Blejk u intervjuu koji je ruski dnevnik danas objavio.

Govoreći o danima kada je radio kao dvostruki agent, Blejk kaže da je njegovo najveće dostignuće bilo otkrivanje plana Zapada da prisluškuje sovjetske linije komunikacije iz podzemnog tunela u Istočnom Berlinu.

Jedna od avantura o kojima Blejk govori jesu sastanci sa osobom koja mu je bila veza sa Sovjetima u Istočnom Berlinu.

Jednom mesečno, priča Blejk, išao bi vozom u Istočni Berlin, vodeći računa da ga niko ne prati, zatim bi automobilom išao u tajni stan, gde bi sa svojim kontaktom razgovarao uz čašu sovjetskog penušavog vina.

Blejka je 1961. godine razotkrio jedan poljski prebeg na Zapad. Osuđen je na 42 godine zatvora, iz kojeg je pobegao u oktobru 1966. godine, uz pomoć nekoliko ljudi koje je tamo upoznao.

Dok je preskakao zid polomio je ručni zglob, koji ga, kako kaže, i dalje ponekad boli.

Dva meseca posle bekstva skrivao se kod jednog svog pomoćnika. Do Istočnog Berlina dovezen je u drvenoj kutiji ispod automobila.

Po dolasku u Sovjetski Savez, Blejk je održavao kontakte s drugim britanskim duplim agentima, redovno se sastajao s Donaldom Maklejnom i Kimom Filbijem, pripadnicima takozvane "kembridžčke petorke". Sa
Maklejnom je bio posebno blizak, kaže.

Životu u Rusiji se brzo prilagodio, "kao strani auto koji se dobro adaptirao na ruske puteve", kako se jednom našalio u razgovoru sa sovjetskim obaveštajcima.

Sovjetska obaveštajna služba Blejka je, kao i Filbija, proizvela u pukovnika, najviši čin za obaveštajce.

Kada je bio mlad, Blejk je želeo da bude sveštenik, ali kaže da je prestao da bude religiozan.

"Kada naš mozak prestane da dobija krv, mi umiremo, i posle toga neće biti ničega. Neće biti ni kazne za loše stvari koje smo uradili ni nagrade za dobra dela", kaže Blejk.

Kada je doputovao u Sovjetski Savez, Blejk se razveo i oženio je Ruskinju. Njegova tri sina iz prvog braka planiraju da ga posete na rođendan.

"Veoma sam srećan čovek, izuzetno srećan", kaže Blejk za ruski list.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image