• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Po aršinima za Gotovinu sloboda i Karadžiću

Advokat nekadašnjeg predsednika Srpske, Amerikanac Piter Robinson se nada da će Radovan Karadžić imati koristi od oslobađajuće presude hrvatskim generalima.

"Nadam se da će Karadžić imati koristi od te odluke kako u pogledu optužbi za granatiranje, tako i zbog ovakvog postupka Žalbenog veća što su to protumačili u korist optuženog. Nadam se da će to biti i u slučaju Karadžića", rekao je Robinson.

Robinson je za beogradsku TV Prva rekao da su i kod incidenta na sarajevskoj pijaci Markale dokazi posredni, slično kao u slučaju granatiranja Knina, s tim što u Kninu niko nije uzvraćao na granatiranje, a u slučaju Sarajeva i muslimani su granatirali Srbe.

On je ocenio da bi i Karadžić možda trebalo da bude oslobođen, ukoliko bi bilo primenjeno isto pravilo.

Robinson je napomenuo da ne želi da komentariše ovu presudu, već jednostavno želi da obezbedi da se isto to primenjuje na sve ljude pred Haškim sudom, a posebno na Karadžića.

Robinson je rekao da nikada u veću haških sudija nije vidio toliku razliku u mišljenjima onih koji su "za" i koji su "protiv".

"Nisam imao priliku da vidim tako podeljena mišljenja povodom presuda, nikada toliko neslaganje nije bilo jako izraženo", rekao je Robinson.

Govoreći o mogućnosti revizije oslobađajuće presude, Robinson je rekao da haško Tužilaštvo može da podnese zahtev za reviziju presude ukoliko se pronađu novi dokazi, ali da misli da je to malo verovatno.

Žalbeno veće Haškog tribunala oslobodilo je 16. novembra hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, koji su pred ovim sudom u aprilu 2011. godine prvostepenom presudom osuđeni na 24, odnosno 18 godina zatvora za ratne zločine počinjene nad Srbima 1995. godine tokom vojne akcije "Oluja".

U agresiji hrvatskih oružanih snaga na sjevernu Dalmaciju, Liku, Kordun i Baniju, koja je nazvana "Oluja", sa vekovnih ognjišta proterano je oko 230.000 krajiških Srba.

Prema evidenciji Veritasa, u vojnoj akciji i poslije nje, poginulo je i nestalo 1.922 Srba, od kojih su 1.192 bili civili, a oko polovine je bilo starije od 60 godina.

Zbog presude Žalbenog veća Haškog tribunala predsedavajući Generalnom skupštinom UN Vuk Jeremić inicirao je sednicu na kojoj bi se ocenio rad ad-hok sudova po pokroviteljstvom svetske organizacije.

(Srna/MONDO, foto:Beta/AP)

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

srki sash boy

zanima me da li i u lijepoj njihovoj ima politicara koji rade protiv sopstvene drzave da ne spominjem kojekakve fondove za ljudsko pravo i nevladine organizacije...

kataklinger

A nas bivsi predsednik se izvinjava...Sta se drugo moglo i ocekivati...Samim tim izvinjenjem je priznao da smo mi izvrsili genocid...A i neka sada gostuje na HRT

Kico

Pa kad smo mi Srbi sami doneli deklaraciju da je u Srebrenici pocinjen genocid,onda mozete zamisliti sta ce tek Haski sud da im uradi.

special image