• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bura u Skupštini zbog vojvođanskog zakona

U Skupštini Srbije usvojeni su Zakon o javnim preduzećima i izmene Zakona o autorskom i srodnim pravima kojima se ukida muzički dinar za zanatlije. Izjašnjavanje o izmeni Zakona o budžetskom sistemu koje je predložila Skupština Vojvodine "uzburkalo strasti".

DS, LDP i SVM su tvrdile da je deo vladajuće koalicije podržao predloženi zakon, nakon čega je to glasanje poništeno

Skupština Srbije nije prihvatila u načelu izmene tog zakona, a parlament nije prihvatio ni amandman opozicione Demokratske stranke Srbije , koji je vojvođanska skupština prihvatila, pošto izmene zakona nisu usvojene u načelu.

Vlada Srbije je ranije predložila parlamentu da ne prihvati taj predlog Skupštine Vojvodine.

Pokrajinska skupština predložila je izmene tog zakona kako bi se garantovalo izdvajanje sedam odsto republičkog budžeta za Vojvodinu. Izmenama zakona predloženo je da se iznos budžeta za Vojvodinu utvrdi primenjujući kao osnovicu prihode i primanja od prodaje nefinansijske imovine.

DSS je amandmanom tražila dodavanje novog stava koji bi utvrdio da se javni prihodi i primanja i javni rashodi i izdaci na teritoriji autonomnih pokrajina posebno evidentiraju.

Šef poslanika DS Dragoljub Mićunović izjavio je da je prilikom izjašnjavanja o vojvođanskom zakonu jedan deo vladajuće koalicije prvo glasao za njega posle čega je glasanje poništeno.

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović izjavio je prilikom izjašnjavanja o izmenama Zakona o budžetskom sistemu da je došlo do "greške u sistemu".

"Zakon je prvo izglasan, ali se onda konstatovalo da nije izglasan, a radi se o tome da je to bio zakon opozicije i da je veliki deo vladajuće koalicije mehanički ili greškom, ne znam iz kojih razloga, glasao za taj zakon. Bilo je nemoguće do sada da se poništi glasanje pod izgovorom da je tehnička greška", rekao je Mićunović novinarima u Skupštini Srbije.

I šef poslanika Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor tvrdi da je vojvođanski predlog najpre dobio 120 glasova, nakon čega je glasanje poništeno uz obrazloženje da je reč o tehničkoj greški

Ova sednica je završena usvajanjem Zakona o javnim preduzećima i izmenama Zakona o autorskom i srodnim pravima kojima se ukida muzički dinar za zanatlije.

Za zakon o javnim preduzećima glasalo je 123 poslanika, protiv je bilo 43, a nije glasalo 16 poslanika. Tim zakonom ukinuti su upravni odbori, ubuduće će postojati samo nadzorni odbori a direktor javnog preduzeća neće moći da bude član političke stranke.

Usvojeni zakon, kako je ranije izjavio ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, omogućiće povlačenje države iz upravljanja javnim preduzećima i njihovu profesionalizaciju.

Najviše kritika izazvao je član 2 ovog akta, budući da je prvobitnim predlogom među delatnostima kojima se bavi javno preduzeće bilo navedeno i informisanje, ali je zbog kritika da će to omogućiti osnivanje novih javnih preduzeća u toj oblasti, Vlada Srbije amandmanom izbrisala informisanje iz tog člana.

Na inicijativu Liberalno-demokratske partije, usvojeno je nekoliko amandmana, a jednim od njih se predviđa zabrana korišćenja imovine, aktivnosti, imena i vizuelnog identiteta javnog preduzeća u svim aktivnostima vezanim za političke stranke i izborne kampanje.

Takođe, na predlog te stranke usvojeni su i predlozi da se rešenje o imenovanju direktora, sa obrazloženjem, obavezno objavi na internet stranici organa nadležnog za imenovanje, kao i da su javna preduzeća koja koriste ili nameravaju da koriste bilo koji oblik budžetske pomoći, poput subvencija, dužna da predlože poseban program koji sadrži program korišćenja pomoći, sa vremenskim ograničenjem i merljivom dinamikom povećanja efikasnosti i unutrašnjih promena koje će omogućiti da posluju bez tih oblika pomoći ili uz njihovo smanjenje.

Suštinska izmena u odnosu na dosadašnja rešenja jeste uvođenje obaveznog javnog konkursa na osnovu koga će se imenovati direktor, kao i uslova koje lice mora da ispunjava da bi bio direktor. Među tim uslovima je i da budući direktor ne može biti član nijedne političke stranke, odnosno da mu je određeno mirovanje u obavljanju funkcije u organu političke stranke.

Skupština Srbije usvojila je danas i izmene Zakona o autorskom i srodnim pravima kojima se ukida muzički dinar za zanatlije, a smanjuje za vlasnike ugostiteljskih objekata.

Ugostiteljski objekti će plaćati muzički dinar - naknadu za autorska prava za muziku, u zavisnosti od površine objekta i geografskog položaja, a Republička radiodifuzna agencija imaće obavezu da nadzire rad svih emitera i utvrdi koliko je puta neko delo izvodjeno.

Izmenama Zakona o zateznoj kamati koje su takođe usvojene, predviđeno je da se stopa zatezne kamate na iznos dinarskog duga utvrđuje na godišnjem nivou u visisni referentne kamaptne stope Narodne banke Srbije uvećane za osam procentnih poena.

Usvojene su i izmene Zakona o privatizaciji koje predviđaju da se najkasnije do 30. juna 2014. zabrani prinudno izvršenje prema subjektima privatizacije u restrukturiranju, kao i izmene Zakona o Fondu za razvoj koje treba da odblokiraju rad te institucije.

Skupština je usvojila i izmene Zakona o osiguranju kojima se za godinu dana, odnosno do 31. decembra 2013. produžava rok da društva za osiguranje razdvoje poslove životnih od poslova neživotnih osiguranja.

Poslanici su usvojili i izmene Zakona o Fondu za razvoj Srbije.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug/Nemanja Jovanović)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Creak

Ova politika koju vodi Beogradski politicari..oni prosto napadaju i teraju nas Vojvodjane da se bunimo i protestujemo . Kakvu oni buducnost drzave vide u tome . Oni uopste ne nude neki kompromis , vec cist bezobrazluk.

Cenzura?

A koja to pa Vlada nije imala maćehinski odnos prema Vojvodini? Nikad nisu imali konkretan i pozitivan stav.Narod u užoj Srbiji je u istoj buli al zato nam zdušno lupa minuse. Braćo, dokle će nam politika trovati dušu?

Marko

Od kako je nova vlada došla,nas u Vojvodini napadaju da hoćemo da rasturimo Srbiju,da smo finansijski nepotrebno opterećenje,visoki političari Vojvodine se medijski ismevaju,odbija se dati ono šta Vojvodini pripada po ustavu..GDE VODI OVO?

special image