• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković: U Hagu je kao na bojištu

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković izjavio je da će Srbija ubuduće na svaki način pomagati našim državljanima koji se nalaze u pritvoreničkoj jedinici u Sheveningenu, jer je to njena dužnost i obaveza.

"To je naša dužnost i obaveza. Država se prema tim ljudima u prošlosti odnosila često kao prema potrošnoj robi koja se isporuči, pa se više niko za njom ne okreće. Odnos države prema tim ljudima nije smeo da bude završen njihovim izručenjem. I tako je načinjena velika šteta. A ja sam u Hag išao kao na bojište posle bitke", rekao je Selaković za "Novosti".

On je dodao d aje zdravstvena nega i lečenje pritvorenika najteže pitanje i da će Srbija odmah predložiti da jednom u šest meseci tim lekara iz naše zemlje odlazi u Hag kako bi izvršili sistematski pregled optuženika da bi im se odredila trajna zdravstvena nega.

Ministar je naveo da pritvorenicima smetaju dvostruki aršini, jer na primer, hrvatski pacijenti mogu da odu na operaciju u zemlju, dok se srpski operišu u Holandiji.

Selaković je naveo i da je jedan pritvorenik dve godine tražio sistematski pregled i to mu nije dozvoljeno, dok je Ratko Mladić tek posle mesec i po dana teške upale pluća prebačen u specijalističku kliniku.

Ministar najavljuje i da će država promeniti regulativu koja se tiče materijalne pomoći pritvorenicima i njihovim porodicama, a pokušaće i da omogući da naši državljani kazne izdržavaju u Srbiji.

Kada je reč o sudskim procesima, Srbija će u preostalim slučajevima mnogo brže odgovarati na zahtev odbrane da im dostavimo dokumentaciju i dokaze, kaže Selaković, dodajući i da postoji mogućnost i zahtevanja revizije nekih postupaka jer su se pojavili novi dokazi koji nisu izvođeni.

Selaković je podsetio da je njegova poseta Hagu usledila posle skandaloznih presuda hrvatskim generalima Markaču i Gotovini i Haradinaju i da je zvaničnicima suda ekao da je, posle novembra 2012, Tribunal apsolutno izgubio kredibilitet.

"Predsedniku suda tri puta sam postavljao isto pitanje: Ko je ubio 1.700 Srba u operaciji "Oluja" i ko je kriv za to što je 200.000 Srba prisilno proterano sa prostora gde su živeli vekovima. Dva puta je odgovarao tako što je skrenuo sa teme, da bi se, kad sam mu treći put ponovio pitanje, cinično nasmejao. Uveravao me da su sudije Haškog tribunala na najvišem profesionalnom nivou i potpuno profesionalno radile svoj posao".

Povodom optužbi organizacije "Naši" na račun nekih NVO i medija Selaković kaže da ministar pravde i državne uprave ne odlučuje o tome da li postoje uslovi da se nekome zabrani delovanje, ali da lično i javno osuđuje sejanje mržnje, svaku hajku, harangu, napad na pojedince i organizacije.

"Ali, od mene niko ne može da očekuje da procesuiram. Tužilaštvo je već reagovalo tim povodom. Ali, dići celu Srbiju na noge zbog 200 plakata sa nekim optužbama koje se iznose godinama na internet sajtovima i u medijima i da to postaje državno pitanje broj jedan, je preterivanje", smatra Selaković.

Povodom reforme pravosuđa i ocene EU Selaković kaže da se sve učiniti da pravosuđe više ne bude negativno ocenjeno. "Briselska ocena koju smo dobili u decembru je ohrabrujuća i motiviše nas da u daljem uređenju sistema pravosuđa idemo napred", dodao je on.

Ministar kaže i da je uklanjanjem spomenika u Preševu ta priča potpuno završena. "Poštovana je strogo pravna procedura i država je pokazala da se njena efektivna vlast sprovodi po zakonu".

Povodom rušenjem srpskih grobalja na KiM Selaković smatra da to nije odgovor Albanaca na uklanjanje spomenika u Preševu, već da je u pitanju crna kosovska svakodnevica već decenijama.

"Spomenik u Preševu je veličao zločin, a na Kosovu se sistematski uništavaju nadgrobni spomenici koji se nalaze baš na groblju, gde im je i mesto. U mnogim selima i varošicama ne mogu se više poznati srpska groblja, a na mnogima su podignute kuće. Međunarodna zajednica bi morala da podigne glas zbog tih monstruoznih činjenica", poručio je Selaković za "Novosti".

(Tanjug/Foto: Zoran Mirković, Tanjug)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jovan zrmanjac

Da je od početka saradnje sa Hagom ovako radjeno, ishodi sudjenja u nekims lučajevima bili bi drukčiji. Ako se od premijera čuje \"Vodite ga i ne vraćajte ga\", onda je jasno zašto se procesi otežu i zašto se uglavnom obijaju o glave srpskih optuženika! Iako važi pravilo da niko nije kriv dok se ne dokaže, naša vlast je isporučivanjem visokih državnih rukovodilaca i generala radila suprotno! Treba, zato, ispravljati što se može. Svaka oslobadjajuća presuda našim ludima, kada je opravdana, deo je ukupnog dokaza da se srpskinarod borio za svoje pravo da živi slobodno i rav

special image