• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić i Tači bez dogovora o Severu

Peta runda dijaloga Beograda i Prištine u Briselu završena je danas oko 16 sati bez dogovora, a razgovori će biti nastavljeni 4. marta. Ima izvesnih pomaka ali očekivanje velikog rezultata je bilo preterano, kaže Ivica Dačić.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je danas u Briselu, po okončanju pete runde političkog dijaloga, da dogovor o institucijama na severu Kosova nije postignut, ali da je ostvaren izvestan napredak i da je srpska strana stavila na sto predlog o zajednici srpskih opština "koji nije prihvaćen ali ni odbijen".

"Mi nećemo dozvoliti nikakvo demontiranje institucija, dok se ne dogovorimo šta će ih zameniti", rekao je Dačić novinarima posle sastanka s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton.

On je, takođe, rekao da su očekivanja međunarodne zajednice da će tokom današnje runde doći do velikog proboja bila preterana.

"Kada bi problem srpsko-albanskih odnosa mogao da se reši za dva dana, neko bi to sigurno uradio pre mene", dodao je srpski premijer.



On je objasnio da pitanje zajednice srpskih opština uključuje brojna složena pitanja - sudstvo, bezbednost, zdravstvo i obrazovanje.

"Međutim, mi smo zadovoljni što se o ovoj temi sada ozbiljno razgovara", rekao je Dačić.

On je dodao da se danas iskljucivo razgovaralo o zajednici srpskih opština a da su sva druga otvorena pitanja sporedna u odnosu na to.

Dačić je rekao i da se u razgovorima rukovodio platformom i Rezolucijom o Kosovu.

Srpski premijer napominje da je održivo rešenje za Kosovo najvažnije i da bi najbolje bilo da se do njega dođe usaglašeno sa dobijanjem datuma za početak pregovora EU-Srbija o članstvu.

Dačić kaže da bi dobijanje datuma za pregovore s EU predstavljalo bitan podsticaj da se uopšte dođe do dogovora o Kosovu.

"Nedobijanje datuma bi moglo da ubije dijalog zato što bi stvorilo utisak kod Srba da mi jednostavno nikad ništa nećemo dobiti od EU i da ne treba ni voditi ovaj dijalog", rekao je Dačić.

Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je posle susreta da su "svi svesni" da paralelne strukture Srbije na Kosovu treba rasformirati što je brže moguće.

"Bezbednosne strukture će biti rasformirane, a biće pronađene druge mogućnosti u pogledu sistema obrazovanja, zdravstva, civilnih službenika, da se prilagode ili transformišu", rekao je Tači.

Tači je rekao da će stručne grupe nastaviti da rade na razjašnjavanju drugih detalja u vezi sa pitanjima o kojima je razgovarao sa Dačićem.

Tači jer rekao da su jućerašnji i današnji sastanci sa srpskim premijerom bili konstruktivni.

"Mogu reći da je današnji sastanak bio u konstruktivnom duhu i opredeljen za iznalaženje prihvatljivih rešenja za normalizaciju situacije na severu zemlje, rasformiranje bezbednosnih struktura što je pre moguće, i uvođenja reda, zakona i pravnog sistema u sklopu kosovskog zakonodavstva", rekao je Tači.

Kosovski premijer je izjavio da je na sastanku ukazao na "potrebu organizovanja slobodnih izbora u četiri opštine na severu Kosova tokom ove godine".

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavio je danas da se, posle dva dana razgovora, premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači vraćaju
u svoje prestonice radi daljih konsultacija, a novi susret u Briselu zakazan je za 4. mart.

Dačić i Tači su se sreli u utorak i sredu, u okviru dijaloga kojem posreduje EU radi normalizacije odnosa, i vodili su veoma sadržajne razgovore, navodi se u pisanoj izjavi Ešton.

"Dva premijera su zadovoljni značajnim napretkom, kao i ja", istakla je Ešton.

Portparolka Visoke predstavnice Maja Kocijančič rejkla je danas kada je jučerašnjia sesija nastavljena, da će "biti novih rundi ukoliko danas ne bude značajnog napretka".

"Dijalog će se voditi sve dok bude otvorenih pitanja", izjavila je ona. Kocijančič je istakla da je još uvek rano govoriti o temama o dosadašnjem toku razgovora, ali Tanjug iz briselskih diplomatskih krugova saznaje da je juče dominirala tema Osnovnog suda u Severnoj Mitrovici, koji je pod patronatom Euleksa, a u okviru kosovskog pravosuđa.

Taj sud ne funkcioniše već pet godina jer lokalno stanovništvo ne dozvoljava da sudije i tužioci uđu u zgradu Suda.

"Postignut je izvestan napredak, ali još ništa nije dogovoreno", rekao je za Tanjug briselski diplomata upućen u tok dijaloga.

On je dodao da je za popodnevni deo predviđeno da se razgovara o razmeni oficira za vezu između Beograda i Prištine. Ovo pitanje je u načelu dogovoreno tokom prethodne runde dijaloga, ali detalji vezani za status oficira su ostali neusaglašeni, pa se očekuje da se premijeri o tome dogovore danas.

Paralelno sa premijerima, o ovom problemu u istoj zgradi, ali odvojeno, razgovarali su članovi radnih grupa, saznaje Tanjug.

Razgovori su počeli juče popodne, a posle sastanka nije bilo izjava za medije.

Beogradski mediji pišu da je sinoćnja, peta runda pregovora između dvojice premijera zapela na institucijama na severu Kosova i Metohije.

"Večernje novosti" navode da je prvo poluvreme pete runde briselskog dijaloga uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton juče završeno posle tri časa teških pregovora.

Dnevnik "Blic" piše da bi Skupština zajednice srpskih opština, koju je Beograd predložio za pitanje srpskih institucija na severu Kosmeta, trebalo da ima ovlašćenja da autonomno odlučuje o vitalnim pitanjima za građane severa Kosmeta, ali da Priština zasad ne pristaje da joj se daju zakonodavna i izvršna ovlašćenja.

Kako saznaje list, Skupština zajednice srpskih opština trebalo bi, prema zahtevu Beograda, da bude formirana posle izbora održanih na celoj teritoriji Kosmeta koje praktično raspisuje Priština.

Međutim, sagovornici nemaju čak ni sličan stav o nadležnostima Skupštine.

Tači prihvata zahtev Dačića da se ovo telo na severu formira, ali se, kako saznaje list, protivi da Skupština zajednica srpskih opština ima ikakva izvršna ovlašćenja i traži da joj se poveri samo koordinaciona uloga i predstavljanje srpske zajednice.

Tači je i protiv biranja Skupštine zajednice na izborima, već predlaže da opštine izabrane na izborima delegiraju svoje predstavnike u Skupštinu zajednice.

U Briselu smatraju da će, za razliku od funkcionisanja opština, pitanje bezbednosti na severu biti lakše rešeno. Određen broj pripadnika MUP-a Srbije bio bi premešten na posao u Rašku ili Vranje, a dio bi bio integrisan u kosovsku policiju na severu, piše "Blic".

(agencije/MONDO/Foto: Beta/EU)

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

shvatimo vec jednom

Ne shvatamo realno stanje na Kosmetu,samo za sever se treba boriti jer to ima smisla,etniči je Srpska teritorija,a za Srbe južno naravno tražiti garancije.izgubicemo i to što su nam 2001-2003 nudili i albanci i E.Z.,a to je sever koji je ujedno i garancija za srbe sa juga,ako propustimo ali zadnju šansu sad, onda možemo očekivati još jednu kolonu izbeglica dugu 150.000 Srba.i gotova stvar.

Vicko Ml

Da vidimo hoce li Srbija dobiti drugog Vuka Brankovica?

Mihajlo

Kosovo je izgubljeno 1999-e god. Najvise zbog Sps-a i ovih umivenih naprednjaka,nekada radikala. Srbiji preti propast, jer je ekonomski propala i unistena, neuredjena kvazidrzavica, kao takva nece uci u EU. Dakle,ni Kosovo ni EU. Samo lagano izumiranje. Mozda bolje nismo ni zasluzili,sa ovakvim politicarima.

special image