• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji mladi slabo hoće na zanat!

Biti obućar, stolar, pekar, mesar, vodoinstalater gotovo je sramota među mladima u Srbiji.Ko odlazi na zanate smatra se neuspešnom osobom koja nije sposobna za akademska zvanja.

I dok su kod nas zanati sramota,a stopa nezaposlenosti 22,4 odsto, u Nemačkoj skoro svaki četvrti ide na zanat.

Nemačka, austrija i Švajcarska zemlje su sa najnižom stopom nezaposlenosti u EU, objavljeno je nedavno u Briselu.

Razlog tome je, kako je rečeno, što se u sistemima tih zemalja postoji takozvano šegrtovanje, učenje zanata kroz praksu tokom celog školovanja.

Mladi u Nemačkoj koji ne idu u gimnaziju, opredeljuju se nakon prva četiri razreda osnovne škole za jednu od stručnih škola.

Na prvom mestu je niža sredja škola u kojoj đaci provode dan dva u učionicama, a tri, četiri dana na praksi.

Ta radna mesta tokom školovanja prerastaju u rad uz školovanje koje se često i plaća.

Veoma često učenici nakon završetka ostaju da rade tamo gde su šegrtovali.

U Srbiji, međutim, iako ima posla za zanatilije i za one koji su se nekad zvali “učenici u privredi” nema interesovanja za njihovo školovanje, kažu za “Blic” u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Da bi se poboljšalo interesovanje za upis u škole koje osposobljavaju za zanatska zanimanja, potrebno je da se dosta uradi na promeni sistema , ali i na promeni statusa tih profesija.

Odlazak na klasično šegrtovanje kod majstora još je ređe.

Milorad Zafirović, vlasnik istoimene obućarske radnje, počeo je da radi kao šegrt još pre 20 godina u jednoj obrenovačkoj obućarskoj radnji.

Trebalo mu je čak pola godine da savlada osnove zanata, a danas, kaže on, obućari pravo iz školske klupe uzimaju alat u ruke.

”I ja bih rado primio šegrta umesto što potuno sam radim od sedan ujutru do šest uveče, ali nemam koga. Niko neće u obućare, niko neće da bude šegrt, a kod mene bi mogao da prima I do 30.000 dinra”, kaže za “Blic” Zafirović.

Snežana Simić, radnica u beogradskoj pekari ”Stub” radila je u tekstilnoj industriji da bi kasnije kada se prekvalifikovala za pekara ponovo učila zanat kao šegrt.

”Šegrtovanje je jedini pravi načina da ispečete neki zanat, ali danas to niko neće da radi. Svi bi odmah da primaju platu, a zanat će, računaju, savladati usput”, kaže Simićeva.

(MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)


Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ona

Zivi se od para, a ne naziva zanimanja! Sta meni znaci zavrsen drzavni fakultet kada vec 3 godine radim posao za koji nije potrebna ni srednja skola? Bolje da sam otisla na neki zanat, ne bih izgubila ni vreme, ni novac, ni zivce dok sam studirala... Eeeeee, prokleta si Srbijo!

MP 21 63

Ja iz iskustva kazem da ti majstori samo kukaju, radio sam kod njih I upoznao dosta njih, kao nece niko da radi, ja bih ga dobro platio I td, kasnije se menja prica , niti je to ta obecana plata , niti se trudi da objasni zanat a ima I bezobraznih I vulgarnih, pa izvolte , ako vas je potresao tekst vi pohitajte kod zanatlija, srecno vam bilo

Marija Markovic

Ni jedan posao,nije sramota raditi ,koji Vam donosi parce hleba i egzistenciju.. Ali,ako vam se pruzi mogucnost,da se skolujete u veci stepen strucne spreme,zasto to ne iskoristiti?Naravno,ne mogu svi biti s fakultetom,vec svud postoji hijerarhija ,kako podele vlasti,tako podele i posla... Ja sam zavrsila Medicinski fakultet u 25-oj godini,i dalje cekam posao...:)Na moju zalost..Ponekad se i kajem ,zasto sam to sve ulozila,ucila,mukotrpno,dala svoj maksimum a sad sedim kuci...Bolje da sam bila frizer,makar bi imala neki dinar... A ,ovako ,visokoobrazovni doktor sa nulom u dzepu!

special image