• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pade i Janša, dolazi Alenka

Slovenački parlament izglasao je večeras nepoverenje vladi Janeza Janše, i istovremeno podržao kandidaturu Alenke Bratušek za mandatara za sastav nove vlade.

Za ostavku vlade izjasnilo se 55 poslanika, dok je 30 glasalo za opstanak Janšine vlade.

Bratušekova, koja je vršilac dužnosti predsednika opozicione Pozitivne Slovenije (PS), tako je postala prva žena mandatar za sastav vlade u Sloveniji, ali postoje sumnje da je ona uopšte u stanju da sastavi novu vladu.

Nova mandatarka ima rok od dve nedelje da formira kabinet koji bi potom morao da podrži parlament, a ukoliko ne uspe da obezbedi koalicione partnere, predsednik Borut Pahor bi mogao da zakaže vanredne izbore.

Politički analitičar Vlado Miheljak je upozorio na mogućnost da 42-godišnja majka dvoje dece ne uspe da formira novu vladu, s obzirom da, kako je naveo, postoji bojazan da Slovenačka narodna stranka (SLS) i Građanska lista (DL) ne budu spremne na saradnju.

Te dve stranke desnog centra su prve napustile vladajuću koaliciju, ali posle poslednjih vanrednih izbora u decembru 2011. nisu uspele da se dogovore sa PS oko formiranja nove vlade, zbog čega je lider PS, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković ulogu mandatara za sastav vlade morao da prepusti Janezu Janši.

Početak kraja Janšine vlade dogodio se u januaru, nakon što je antikorupcijska komisija objavila izveštaj u kojem je njega i Zorana Jankovića optužila za prikrivanje njihovog stvarnog imovinskog stanja.

Zbog izveštaja je nekoliko koalicionih partnera u vladi u više navrata od Janše tražilo da podnese ostavku, što je on kategorično odbijao, nakon čega su tri stranke napustile vladajuću koaliciju, u kojoj su tako ostale samo Janšina Slovenačka demokratska stranka (SDS) i Nova Slovenija (NSI).

Bratušekova, koja je ranije radila u ministarstvu finansija, nedavno je preuzela funkciju vršioca dužnosti PS, nakon što je Janković odlučio da, zbog optužbi antikorupcijske komisije, privremeno "zamrzne" svoju funkciju predsednika PS do narednih stranačkih izbora.

"Pod normalnim uslovima, Bratušekova bi bila pristojan premijer", rekao je Miheljak agenciji Frans pres i dodao da će Alenka Bratušek imati problema da formira vladu sastavljenu od eksperata, kako je to najavila danas, predstavljajući svoj program pred parlamentom.

Miheljak smatra da je izvesnije da će buduću vladu činiti lideri partija novonastale koalicije, kao što je bio slučaj i u Janšinoj vladi.

Bratušekova je danas, predstavljajući svoj program u parlamentu, najavila da bi glavni cilj nove vlade bio normalizacija političkih prilika, vraćanje optimizma i zaokret u odnosu na prestroge mere štednje u javnoj potrošnji, na kojima je insistirala Janšina vlada, a koje su se, kako je istakla, pokazale neuspešnim.

Za razliku od Janše, koji je, prema njenim rečima, plašio Slovence pretnjama o mogućem bankrotu države i "grčkom scenariju" u slučaju da se ne nastavi sa strogom politikom štednje, Bratušekova je rekla da bi njena vlada probleme rešavala tako da bi se pokazalo da je takav strah bio neopravdan.

"Politiku bismo gradili na slovenačkim prednostima koje postoje, na uverenju da izlaz postoji, a već sada mogu reći da u Sloveniji grčkog scenarija neće biti", rekla je ona.

Janša je posle njenog obraćanja izrazio zabrinutost zbog progama koji je predstavila. On je ocenio da najava Bratušekove da bi u slučaju formiranja nove vlade usledio rebalans budžeta kojim bi se izbrisali napori da se sprovedu mere štednje, predstavlja opasnost da se ponove iste greške u najgorem mogućem trenutku.

On je prokomentarisao i deo ekspozea Bratušekove u kojem ga je kritikovala zbog navoda o "grčkom scenariju". "Grčka malo po malo stupa na put oporavka... Bio bih srećan kada bi se tako nešto moglo reći za Sloveniju".

Komentarišući kompromitujući izveštaj antikorupcijske komisije, on je rekao da su jedino tačni navodi komisije o vrednosti njegovog automobila i o njegovom višemesečnom kašnjenju prilikom prijavljivanja imovine, dok je ostatak izveštaja, kako je istakao, netačan i neosnovan.

Janša je rekao da antikorupcijska komisija nije slučajno objavila taj izveštaj sa lažnim navodima, koji su, kako je ocenio, doveli do toga da se vlada danas našla u situaciji da se glasa o njenom poverenju u parlamentu.

Zbog trenutne krize vlade i velikih protesta protiv vladajućih političkih elita koji potresaju slovenačke gradove duže od dva meseca, mnogi analitičari smatraju da se ta zemlja nalazi u najtežoj političkoj krizi od 1991. godine, kada se odvojila od nekadašnje SFRJ.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image