• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Srbija da vrati nivo aflatoksina

Ako ne vrati dozvoljeni nivo aflatoksina na 0,05 mikrograma po kilogramu mleka, Srbija neće ispuniti jednu od obaveza u procesu evrointegracija, poručuju iz Delegacije EU u Srbiji.

Kao jedan od razloga zbog koga je Vlada promenila pravilnik o dozvoljenoj granici prisustva aflatoksina u mleku , ministar poljoprivrede Goran Knežević je naveo i to što ovaj propis nije na spisku obavezujućih uslova za pristup EU, a što iz Delegacije EU u Srbiji za “Blic” demantuju.

"Usklađivanje srpskih propisa s evropskom regulativom deo je procesa evropskih integracija i pre ulaska u EU Srbija će morati i ovaj standard da primeni u svom pravnom sistemu i standardima hrane", na ovoj adresi.

Oni navode i da u slučaju da Srbija odluči da poveća dozvoljeni nivo aflatoskina u mleku, takvo mleko neće ispunjavati standarde neophodne za izvoz na tržišta EU.

Ministarstvo poljoprivrede Srbije nije bilo doraslo problemu koji je ugrozio proizvodnju i preradu meleka u Srbiji. Prvo su problem prikrivali, potom pokušali da prebace na politički teren, a onda vratili starti pravilnik i deset puta povećali dozvoljenu granicu na prisustvo aflatoksina, navodi "Blic". Druge zemlje suočene sa ovim problemom radile su drugačije. Slovenija je imala sličan problem pre dve godine ali su stanje pratili iz dana u dan, nisu gurali pod tepih.

"Slovenija je prošle godine imala sličan problem s aflatoksinima u mleku, ali nikome nije padalo na pamet da menja pravilnik tako što će omogućiti deset puta veću koncentraciju aflatoskina. Aflatoksin je kancerogena supstanca i ne smemo da se šalimo s time"; kaže za „Blic“ Breda Jakovac Strajn, docent na Veterinarskom fakultetu u Ljubljani.

Ona objašnjava da je problem rešen tako što su pojačane kontrole na farmama, fabrikama stočne hrane i u mlekarama.

"Granica od 0,05 mikrograma na kilogram mleka je postavljena na osnovu veoma ozbiljnih studija koje su radile sve zemlje EU. Taj limit se uzima kao najbezbedniji upravo zbog toga što to mleko treba da piju deca, stariji, ali i bolesni ljudi", kaže ona.

Juče su i Crna Gora i Makedonija zabranile uvoz mleka koje ne zadovoljava standarde EU „iz bilo koje zemlje“.

Najnovije analize mleka Vlade Vojvodine rađene u laboratorijama u Nemačkoj pokazale su povišeno prisusto aflatoksima u svim uzorcima.

Bugarska je juče demantovala navode ministra Kneževića da je u toj zemlji dozvoljena granica aflatoksina 0,5 mikrograma po kilogramu.

(MONDO, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 47

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

lepi gagi

Nisam ja lupio 14000 tako pise. Ako vec nemas knjigu u kojoj bi to mogao da procitas, ima na wikipedi sve o tome. Kikiriki ima 50 puta vise afla toksina pa ga Srbija uvozi bez problema

NS ♥

Nije bitna koncentracija.Otrov je otrov.

Slavica

Manje su kancerogene njihove kasetne bombe koje su bacali po Srbiji?

special image