• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Foklanđani slave što su Britanci

Stanovnici Foklandskih ostrva slave danas to što se na referendumu pokazalo da 99,8 odsto žitelja tog arhipelaga u južnom Atlantiku žele da ostanu pod vlašću Velike Britanije. Argentinska vlada tvrdi da referendum nije validan.

Žitelja Foklandskih ostrva je svega 2.563, ali, kako navodi agencija AP, većinom kolonista Velike Britanije koja je 1982. u ratu pobedila Argentinu koja polaže pravo na taj arhipelag pred svojom obalom.

Na dvodnevnom referendum izašlo je više od 90 odsto glasača - 1.517, a samo tri su bila protiv britanske vlasti.

Na glasačkom listiću bilo je jednostavno pitanje: "Želite li da Foklandska ostrva zadrže trenutni politički status, kao prekomorska teritorija Ujedinjenog britanskog kraljevstva?" Većina glasača
zaokružila je "da".

Argentinci koji Foklande nazivaju Malvinskim ostrvima, smatraju da ih je Velika Britanija otela Argentini pre više od 180 godina, što London poriče.

Član foklandske skupštine Gavin Šrort rekao je danas da se nada da je ishod referenduma jasna poruka predsednici Argentine Kristini Fernandes da žitelji nemaju želju da njima vlada Buenos Ajres i da se nada da će se ta želja sada poštovati.

Kako navodi agencija AP, to nije verovatno. Argentinska ambasadorka u Londonu Alisija Kastro rekla je danas da su glasanje organizovali Britanci za sebe, samo da bi položili pravo na ostrva.

Ambasadorka je rekla da se želja nekoliko stotina ostrvljana ne može porediti s "milionima i milionima i milionima" ljudi koji priznaju suverenitet Argentine nad tim ostrvima.

Vlada SAD je ocenila da referendum neće promeniti američku politiku neutralnosti u teritorijalnom sporu Buenos Ajresa i Londona.

Argentinska vojna hunta je 1982. godine zauzela Foklandska ostrva, na šta je britanska premijerka Margaret Tačer odgovorila slanjem vojske u južni Atlantnik i uspela da povrati vlast nad arhipelagom.

Rat je trajao od 2. aprila do 14. juna i završio se predajom Argentine koja je izgubila 649 vojnika i krstaricu "General Belgrano" sa 323 člana posade. Britanija je u ratu izgubila 255 vojnika a potopljen joj je razarač "Šefild" s 20 mornara.

Ostrvljani se nadaju da će referendumom odagnati svaku mogućnost da se politički status arhipelaga odredi nekakvim dogovorom.

Argentina je, međutim, odbacila rezultate referenduma i saopštila da stanovnici tih ostrva nisu imali pravo da odlučuju o sudbini "suverene argentinske teritorije".

Ne radi se o tome da mi ne prihvatamo pravo stanovnika ostrva da potvrde da su Britanci i da ih Velika Britanija prihvata kao takve, rekla je ambasadorka Argentine u Londonu Ališa Kastro.

Ona je, međutim, istakla da to ne menja činjenicu da oni nemaju ovlašćenje ni pravo da donose odluku o sudbini suverene teritorije Argentine, ili da rešavaju teritorijalni spor dve države oko tih ostrva.

Njen komentar usledio je nakon što je britanski premijer Dejvid Kameron pozvao Argentinu da poštuje rezultat referenduma.

Argentina bi pažljivo trebalo da primi k znanju rezultat referenduma, rekao je danas Kamenrun, dodavši da stanivnici ostrva nisu mogli da budu jasniji.

Oni žele da ostanu Britanci u Velikoj Britaniji i to bi trebalo da poštuju svi, uključujući Argentinu, rekao je Kameron.

On je poručio Argentini da će Velika Britanija uvek braniti Foklandska ostrva.

Kastro je, međutim, istakla da je referendum "irelevantan" i da će Buenos Ajres i dalje insistirati da dve države teritorijalni spor reše u bilateralnim pregovorima, bez ostrvljana, koje Argentina smatra za okupatore.

U isto vreme, predstavnica za štampu Stejt dipermenta Viktorija Niland je izjavila da SAD priznaju "Britansku de fakto upravu nad ostrvima" i da nemaju stav o teritorijalnom sporu dve države.

Stanovnici Foklandskih ostrva, njih 2.563, za to vreme proslavljaju "konačnu pobedu" i ostanak u Ujedinjenom kraljvstvu.

(agencije/MONDO)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kapetan

Ima nafte,zato se i bore

oooooo

I wanna gooooo thereeeee! :(

djoxx cbr

Eto kako se drzave bore oko dva bezvredna kamena u sred mora, a mi zaboravljamo Kosovo i Metohiju! 11.000 kvadratnih kilometara nase kolevke postojanja...

special image