• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ima li sporazuma i kako to saopštiti?

U sedištu Evropske unije u Briselu očekuju da će 20. marta u nastavku dijaloga biti usaglašen dogovor Beograda i Prištine o zajednici (asocijaciji) srpskih opština.

Kako se očekuje time će biti otvoren put za sporazum o normalizaciji odnosa, koji bi trebalo da usledi na zasedanju ministara Evropske unije 6. aprila, saznaje Tanjug.

Izvor dobro upućen u pregovarački proces rekao je Tanjugu da će u dogovoru o zajednici opština ključan biti član osam, koji će predvideti organizaciju buduće zajednice i njena ovlašćenja, te da među njima neće biti zakonodavna, policijska i sudska.

"Takva ovlašćenja jednostavno nisu moguća jer ih nema ni jedna slična zajednica u svetu, nema ih ni Grad Beograd. Dogovor čiji je okvir sačinila EU, će, međutim, u svakom slučaju obezbediti zajednici srpskih opština najviše što jedna zajednica može da ima", kaže izvor Tanjuga, podsećajući da su to sva ovlašćenja koja centralna vlast može da prenese na lokalni nivo.

Što se Evropske unije tiče, taj 20. mart bio bi i kraj procesa pregovaranja u delu koji se tiče zajednice opština, a nakon toga važan datum biće 6. april kada je zakazan ministarski sastanak EU.

Na stolu ministarskog zasedanja, kojim prvi put predsedava Irska, naći će se, tvrdi izvor Tanjuga, sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, o kojem će ministri diskutovati, zatim ga potvrditi i prihvatiti, uz važnu odrednicu da će Evropska unija biti garant sprovođenja tog sporazuma i pred jednom i pred drugom stranom.

Nakon posete šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton Prištini pa Beogradu izjave učesnika razgovora bile su u izvesnom nesaglasju, ali je primetno bilo nadanje sve tri strane da se približavamo dogovoru.

Nije u svakom trenutku tokom ovih dana bilo jasno o kakvom se dogovoru radi - onom koji uređuje zajednicu opština ili drugom - o normalizaciji odnosa, ali je izjava predsednika Tomoslava Nikolića da je optimista i da nikad nismo bili bliže sporazumu, kao i kosovskog Hašima Tačija da se dijalog nalazi u završnoj fazi i da je takođe optimista kad je reč o postizanju sporazuma o normalizaciji odnosa, ukazivala da se radi i o jednom i o drugom.

I izjave srpskih zvaničnika, predsednika i premijera Ivice Dačića, iako donekle različite u pogledu trenutne situacije u pregovaračkom procesu posebno u odnosu na rešenje, u suštini su išle u pravcu nadanja da će se za rešenjem još tragati, ali da je ono blizu.

Sam Nikolić je upravo to rekao: "Nikada nismo bili bliži sporazumu koji će urediti život svih stanovnika na Kosovu i Metohiji, a Srbima omogućiti da žive u okviru zajednice u kojoj će pravilima regulisati svoj život i biti povezani sa Srbijom".

On je najavio da će direktni razgovori u Briselu biti nastavljeni 20. marta i dodao da postoji mogućnost da do tada procirkuliše neformalni (nonpejper) sporazum koji bi bio predložen u Briselu, a sastavljen na osnovu mišljenja Prištine i naše vlade.

Za razliku od njega premijer je bio izričit da nikakav dogovor nije postignut, jer da jeste, kako je kazao, "Ešton bi još bila ovde s nama".

Isto je ponovio i u Briselu, gde se sastao s nekoliko evropskih komesara drugim poslom, a ne u vezi dijaloga.

Dačić je kazao da nema još suštinskog napretka u dijalogu sa Prištinom te da nisu tačni medijski izveštaji da je sporazum u načelu već dogovoren.

"Ja bih voleo da je tako, ali sporazum nije postignut", rekao je Dačić novinarima nakon susreta sa nizom evropskih funkcionera.

Eštonova je, po oceni predsednika Nikolića, nakon jučerašnjih razgovora, umereni optimista da će albanska strana prihvatiti srpske zahteve, a iz njenog je kabineta saopšteno da je razgovorima zadovoljna a da su susreti bili "veoma korisni i konstruktivni".

U međuvremenu pojedini mediji preneli su da je EU pripremila formulu za sporazum Beograda i Prištine, koji su, kako navode, prihvatile obe strane.

Prema tom dogovoru predloženom formulom biće zadovojljni i Beograd i Priština, zbog čega je, što se EU tiče, dogovor praktično postignut, a ostaju samo finese o kojima će se razgovarati 20. marta.

Priština će, po toj formuli, srpskim opštinama prenositi nova ovlašćenja, a one budućoj zajednici, i to podrazumeva sve poslove, osim policije i sudstva.

Mediji navode i da će Priština taj dogovor predstaviti tako da se ovlašćenja prenose, ali da to nije ustupak srpskoj strani, dok će srpska strana moći da kaže da je zajednica opština ipak dobila neka ovlašćenja.

Tanjugu je izvor blizak pregovaračkom timu Prištine praktično potvrdio saznanja o postizanju dogovora 20. marta i sporazuma o normalizaciji 6. aprila na zasedanju Saveta ministara, uz napomenu da se oprezne izjave aktera pregovaračkog procesa mogu tumačiti kao način da se "neprijatne" odluke što pažljivije saopšte domaćoj javnosti na obe strane.

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kale

Ja ne mogu da opisem kako se osecam povodom ovog...imam 24 god i gde je moja buducnost?kad sam sa drustvom sve ignorisem da slusam ovu pricu jer se plasim, ceo zivot zivim u nekoj strepnji i ishcekivanju.Sta cu ja,gde cu ja ako bude ovi sve potpisivali...

special image