• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić:Nema još nikakvog sporazuma s Prištinom

Premijer Srbije Ivica Dačić kaže da još nema zvaničnog dogovora, niti sporazuma sa Prištinom i da je njegovo postizanje još neizvesno. To je potvrdio i ministar spoljnih poslova Kosova Enver Hodžaj.

"Nikakvih dokumenata niti zvaničnih papira nije bilo, niti je tako nešto ponuđeno od strane Evropske unije, jedino ako neko drugi nije pregovarao u ime Srbije", kazao je Dačić nakon posete izložbe fotografije na Trgu republike povodom devet godina od nasilja na Kosovu i Metohiji.

Dačić je naglasio da navodni sporazum o zajednici srpskih opština na Kosovu i Metohiji koji se pojavio u medijima nije autentičan, i naveo da se nikakav dokument niti zvaničan papir nije našao na pregovaračkom stolu u Briselu, niti je ponuđen od visoke predstavnice EU Ketrin Ešton.

Dačić je rekao da je svaka priča o tom sporazumu i analiziranje njegovih tačaka apsolutno besmislena, jer on ne postoji.

Objavljivanje tog navodnog sporazuma Dačić je nazvao "probnim balonom", i pozvao da se to ne radi, ali nije odgovorio na pitanje ko konstruiše takve stvari u javnosti.

Ministar spoljnih poslova Kosova Enver Hodžaj negirao je postojanje bilo kakvog sporazuma o regionalizaciji severa Kosova. Hodžaj je rekao da će odnosi na severu biti regulisani prema rešenjima u Ustavu Kosova.

"Ne postoji nikakv predlog pisanog sporazuma između Prištine i Beograda u vezi sa regionalizacijom severa Kosova, rekao je Hodžaj, preneo je radio Slobodna Evropa. Prema njegovim rečima, Priština nikada nije dobila bilo kakav predlog sporazuma o čemu su pisali pojedini beogradski mediji.

"Sva rešenja za sever su unutar Ustava i zakona na Kosovu", izjavio je Hodžaj isključujući, kako se navodi, mogućnost postojanja dokumenta o stvaranju autonomnog regiona na sever Kosova.

Upućeni zvaničnici u Evropskoj komisiji (EK) preneli su danas da nemaju saznanja o navodnom predlogu
EU Beogradu da se na severu Kosova ustanovi "evropski region" uklopljen u prištinsku vlast i zakone, ali su međunarodni politički izvori naveli da je možda reč o neobavezujućim "obrisima" rešenja
od pre više meseci, od koga se znatno odmaklo.

Zvaničnici u EK su istakli da takav zvanični dokument, čija se navodna verzija pojavila u jednom srpskom listu, nije sačinjen od visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i njenih saradnika kao ponuda za
"normalizaciju odnosa Beograd-Kosovo" stranama u dijalogu koje se sastaju iduće srede.

Zamoljena da potvrdi ili opovrgne postojanje ovog dokumenta, Maja Kocijančič, portparolka Ketrin Ešton, izjavila je da "Evropska komisija ne komentariše pisanje medija".

Neki međunarodni izvori na danas završenom "Briselskom forumu", koji okuplja istaknute političke ličnosti Evrope i SAD i na kojem je jedna od tema bio Zapadni Balkan, naveli su da je izgleda reč o
"obrisima" mogućeg rešenja koje je iz krugova EU, više u vidu neobaveznog "predloga za razmišljanje", poteklo negde krajem avgusta prošle godine.

Drugi upućeni politički zvaničnici su u kuloarima "Briselskog foruma" Beti izneli tvrdnju da je ponuda za "Evropski region Sever Kosova" u suštini kao neobavezujući "non-pejper" okolišno došla u ruke novoj srpskoj vladi u septembru prošle godine.

Ovi izvori smatraju da, iako taj nezvanični "obris" rešenja nije prihvaćen niti se o njemu konkretno razgovaralo tokom šest rundi dijaloga, neke smernice u tom dokumentu su ostale prepoznatljive i u
pregovorima o zajednici srpskih opština, što bi trebalo da bude ključno rešenje za nagodbu o "normalizaciji odnosa" Beograd-Priština, u čemu se već znatno odmaklo.

Upućeni politički zvaničnici na "Briselskom forumu" su preneli da se u trojnim razgovorima Dačić-Ešton-Tači razgovara o rešenjima za neke bitne stavke zajednice srpskih opština, vezane za bitne
nadležnosti, uključujući policiju i pravosuđe.

Zamoljeni da kažu da li će u predstojećim rundama dijaloga biti reči i o međunarodno garantovanoj zaštiti srpskih crkava i manastira, nestalim licima, povratku izbeglica i imovini Srba i srpskih firmi i banaka na Kosovu, ovi zvaničnici su rekli da zasad srpska strana to još nije pokrenula, ali da se to čini neminovnim.


List "Blic" objavio je da su EU i Priština usaglasile nacrt sporazuma između Beograda i Prištine u 10 tačaka. Prema saznanjima lista, ovaj predlog je predat vlastima u Beogradu koji treba da iznesu svoje primedbe ovom nacrtu: Evropska unija i Priština predlažu da se na severu Kosova Srbima dozvoli formiranje evropske regije sever Kosova umesto zajednice srpskih opština koje traži Beograd. Ova regija bi imala neke nadležnosti, čak i apelacioni sud, ali bi čitav ovaj region bio potpuno inkorporiran u kosovske institucije, preneo je taj list.

Upitan da li će možda biti održan referendum - Kosovo ili Evropska unija, ukoliko pregovori zapadnu u ćorsokak, Dačić je rekao da ne misli da bilo ko razmišlja o referendumu u ovom trenutku i da je najvažnije da dođe do nekog dogovora.

On je, međutim, rekao da je postizanje dogovora neizvesno, jer ne vidi da bi kosovski premijer Hašim Tači pristao na izvršna ili zakonodavna ovlašćenja za zajednicu srpskih opština, a "za nas je neprihvaltljivo da pristanemo na zakone Kosova".

Premijer Dačić je najavio "uzavrelu diplomatsku aktivnost u narednim danima" i naglasio da Srbija ostaje u dijalogu.

"Mi ne odlazimo od pregovaračkog stola", rekao je Dačić odgovarajući na pitanje dokle će Srbija ostatati u dijalogu, odnosno šta bi moglo da dovede do toga da se povuče iz tog procesa.

"To što mi nećemo da prihvatimo svako rešenje ne znači da ćemo mi da odemo. Naprotiv, ja ne vidim drugi način da se dođe do nekog rešenja osim stalnog insistiranja na dogovoru", zaključio je Dačić.

Dačić je naglasioda je uveren u postizanje pravednog i poštenog rešenja za Kosovo i Metohiju, jer se samo tako mogu obezbediti uslovi za miran i dostojanstven život u pokrajini.

Dačić je, na akademiji posvećenoj pogromu od 17. marta 2004. godine, rekao da imamo samo jedan put - a to je put dijaloga i mirnog rešavanja problema.

"To je dug i težak put, pun iskušenja i uveren sam da ćemo doći do pravednog i poštenog rešenja, jer samo tako možemo obezbediti uslove za miran i dostojanstven život u južnoj pokrajini u skladu sa evropskim civilizacijskim normama", rekao je Dačić.

Premijer Srbije je kazao da "treba da se pripremamo i da pripremamo naš narod da živimo u situaciji kada nam je ta teritorija praktično okupirana", i dodao da "od toga kako ćemo se organizovati, zavisi i naša budućnost".

"Vlada Srbije nikada neće izdati svoj narod ni srpsku ideju o Kosovu i Metohiji, ali sa druge strane će se uvek rukovoditi neposrednim životnim problemima građana koji žive na Kosovu i Metohiji", kazao je premijer Dačić i podvukao da je povratak svakog Srbina na KiM herojsko delo.

Dačić je naglasio da samo jaka Srbija može da spasi Kosovo i Metohiju, a ne Srbija koja je ponižena, ne samo onime što se dešavalo već i odnosom svojih nekadašnjih saveznika.

On je poručio da se samo jedinstvnom i mudrom politikom može očuvati interesi našeg naroda na Kosovu i Metohiji.

"Nemamo prava na improvizaciju", poručio je premijer, istakavši da je takozvano kosovsko pitanje suštinsko pitanje budućnosti Srbije.

(MONDO/Agencije, foto: Tanjug, Rade Prelić)

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

AirFrance

S obzirom na kontemplativnost i afirmaciju dijapazonske ingerencije sa aspekta pistoloskog relativiteta do resenja ce doci,jel shvatate? :-D

Medo

Cim se vlada a i mediji dohvate za neku temu, ovako najstrasnije, to znaci ili nesto drugo "muljaju" ili pokusavaju da skrenu paznju sa gorucih problema u drzavi, a to sitnice tipa GLAD, NEZAPOSLENOST, KRIMINALITET.. A te glavonje koji se redovno pojavljuju na slikama naslovnih strana bez obzira koje stranacke pripadnosti veoma su "cenjeni" na zapadu, imaju ugodan zivot, lete biznis klasom, voze se udobnim kolima,jedu kao kraljevi, ne razmisljaju kako ce platiti racune.Ma muka mi je od tih pregovora vise...

atomant

da Srbija ima Nuklearnu bombu brzo bi se dogovorili.

special image