• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Ni blizu ni daleko od dogovora

Imali smo ozbiljne razgovore, postigli smo određeni napredak ali nismo postigli dogovor, kaže premijer Srbije Ivica Dačić o sedmoj rundi pregovora u Briselu. Nastavak 2. aprila.

Dogovora nema a se razgovori se nastavljaju u aprilu, sažetak je današnje sedme runde dijaloga Beograd - Priština u Biselu u kome su premijeri Srbije i Kosova, Ivica Dačić i Hašim Tači, uz posredstvo visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, pregovarali pre svega o ovlašćenjima zajednice srpskih opština na Kosovu.

Posle celodnevnih razgovora koji su počeli u jednaaest sati pre podne a završeni, na predlog sprskog premijera, zajedničkom konferencijom za štampu u jedanaest sati uveče, ne zna se ništa više nego juče.

Na konferenciji za novinare predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je rekao da su razgovori bili veoma teški "ali ne zbog žustrih diskusija već zbog ozbiljnog razmatranja najtežih tema koje decenijama i vekovima opterećuju međusobne odnose".

"Srbija je opredeljena za dijalog ali ne zbog datuma (dobijanja početka pregovora o pristupanju EU) već zbog nalaženja rešenja i okretanja budućnosti u kojoj bi odnosi Beograda i Prištine bili faktor stabilnosti regiona. Za takva dugotrajna rešenja trebalo bi uvažiti interese obe strane i mi mislimo da je zajednica srpskih opština sa određenim ovlašćenjima najbolji način prevazilaženja postojećeg paralelizma institucija", rekao je premijer Dačić.

"Ne mogu da kažem ni da smo blizu ni da smo daleko od dogovora, jer se situacija menja razgovora u razgovor, iz minuta u minut. I dalje postoje razlike, pogotovo oko nadležnosti zajednice opština, ali u ovih sedam susreta izgradili smo odnos i poverenje da će se poštovati dogovori i da se uporno radi na problemima kojima niko nije usudio da se bavi ranije" rekao je Dačić.

Srpski premijer je podvukao da Srbija "ne kupuju vreme", niti "igra igre" niti sa EU niti sa Prištinom.

"Mi vremena nemamo, moramo da rešimo velike probleme i počnemo da živimo kao ostali svet. I danas smo ostvarili progres i nadam se da, kako vreme odmiče, optimizam bi mogao da bude sve veći", rekao je predsednik Vlade Srbije, koji je podvukao da se po prvi put dešava da ni EU ni neko drugi pred pregovrače ne potura neki papir ili daje ultimatum već "tera strane da same daju predloge i učine kompromise na šta poliitčari na Balkanu nisu navikli".

I premijer Kosova Hašim Tači potvrdio je da su razgovori bili konstruktivni i da je tokom poslednjih šest meseci "postignut značajan uspeh, nezamisliv pre godinu dana".

Tači je izjavio da očekuje da u narednim danima dođe do rešenja o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, "pre svega u severnoj Mitrovici".

"Mi takođe želimo slobodu kretanja, vladavinu zakona i razvoj demokratskog društva", rekao je Tači na zajedničkoj konferenciji.

Tači je istakao da "dogovor o normalizaciji odnosa znači postizanje stabilnosti u čitavom regionu".

"Uveren sam da će budućnost dva naroda biti budućnost mira i razvoja", rekao je Tači.

Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton rekla je večeras u Briselu da veruje da će zaključno rešenje u dijalogu Beograda i Prištine biti nađeno na završnom sastanku 2. aprila.

Ešton je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekla da smatra da se u dijalogu došlo veoma blizu rešenja, iako se razgovaralo o teškim pitanjima vezanim za sever Kosova.

Visoka predstavnica je rekla da EU pruža punu podršku Beogradu i Prištini, i da odaje priznanje dvojici premijera na duhu otvorenosti i odlučnosti da se dođe do konačnog rešenja. Najnovija rundi dijaloga premijera Srbije i Kosova u Briselu odvijala se u više navrata trilateralno ali i bilateralno, sastancima Ketrin Ešton sa premijerima ponaosob.

Kako RTS nezvanično saznaje, uoči nastavka poslednjeg od tri nastavka sastanka Ivica Dačić se konsultovao sa vicepremijerom i liderom najjače parlamentarne stranke Aleksandrom Vučićem, "jer papir sa predlozima koje je Ketrin Ešton predočila kao vrstu finalnog predloga ne sadrži ni izdaleka one predloge koje je srpska delegacija očekivala".

“Ušli smo u najosetljiviju fazu”, rekao je jedan funkcioner Evropske komisije koji je želeo da ostane anoniman tokom kratke pauze koja je napravljena popodne kako bi visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton obavila ranije zakazan razgovor sa komesarom za proširenje Štefanom Fileom.

Beogradski "Blic" je tokom popodneva javio da se predstavnici Brisela trude da nagovore Dačića i Tačija da budu zajedno pri davanju izjava za medije nakon današnjih sastanaka. čime bi se predupredilo naaknadno različito "tumačenje" razgovora u beogradskoj i prištinskoj štampi, svojstveno za prethodne runde razgovora.

Pre drugog trojnog sastanka, bili su obavljeni bilateralni sastanci Eštonove sa Tačijem, a potom i sa Dačićem. Susret Ešton-Dačić trajao je gotovo dva sata, dok je Eštonova u razgovoru s Tačijem provela upola manje vremena.

Neposredno pre trojnoj sastanka, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić sastao se sa Filipom Rikerom, američkim diplomatom zaduženim za Zapadni Balkan.

Američki diplomata zadužen za Zapadni Balkan Filip Riker izjavio je dok su premijeri vodili sastanke da veruje da je moguće da će u dijalogu Beograda i Prištine biti postignut dogovor, pod uslovom da obe strane budu konstruktivne i usredsrede se na budućnost svojih naroda.

"Verujem da je moguće pronaći rešenje", rekao je Riker novinarima nakon niza odvojenih susreta sa učesnicima dijaloga i funkcionerima Evropske unije. za koje kaže da "učeđćem u ovom procesu čine pravu stvar".

Premijer Kosova Hašim Tači je u toku dana zatražio odlučujuću ulogu NATO u sprovođenju eventualnog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, saopštio je Kabinet predsednika Vlade Kosova.

U saopštenju o razgovoru Tačija i generalnog sekretara NATO Andresa Foga Rasmusena, navodi se da ga je Tači obavestio o "dijalogu o normalizaciji međudržavnih odnosa Kosova i Srbije".

Premijer Kosova je zatražio i ostvarivanje "punih operativnih kapaciteta" Bezbednosnih snaga Kosova.

Rasmusen je, po prištinskom saopštenju, izjavio da će Kfor nastaviti da obezbeđuje mir na Kosovu.

Nova runda dijaloga odigrala se u nešto uzavrelijoj atmosferi jer su diplomatske pripreme bile velike.

Prvo je kompletan državni vrh Srbije, predsednik Republike Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i vicepremijer i lider najjače parlamentarne stranke Aleksandar Vučić, bio u Briselu kod Eštonove a onda je visoka predstavnica bila na šatl diplomatiji u Prištini pa u Beogradu.

Posle toga su visoki diplomatski predstavnici EU kao i evropski parlamentarci pohodili Beograd sa porukom da se stavovi moraju približiti i insistirajući na konkretnom poboljšanju odnosa Beograda i Prištine

Iako se ranije moglo čuti da je ova runda prelomna za ishod dijaloga zbog aprilskog roka u kome Evropska komisija treba da u aprilu prezentuje izveštaj o napretku normalizacije odnosa Srbije i Kosova, izvori Tanjuga u Briselu sad kažu da će tokom sledećih nedelja verovatno biti novih rundi.

''Ukoliko sutra ne dođe do dogovora, još ima vremena za nastavak dijaloga'', rekao je Tanjugu funkcioner Komisije koji je želeo da ostane anoniman.

On je podsetio da se ministri inostranih poslova zemalja članica, koji na osnovu izveštaja Komisije treba da odluče da li Srbija može da računa da će joj u junu biti otvoreni pregovori o pridruživanju EU, sastaju u Luksemburgu tek 22. aprila.

''To je ujedno i poslednji mogući rok za pozitivan izveštaj'', rekao je ovaj funcioner.

Tokom žive diplomatske aktivnosti u Briselu i Beogradu državni vrh Srbije poručivao je istu poruku - Beograd nema više prostora za ustupke prištinskoj strani i "crvena linija" je zajednica srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima.

"Nismo nikad bili bliži sporazumu ali ne možemo manje od rezolucije", rekao je predsednik Tomislav Nikolić, dok je premijer Ivica Dačić kazao "doterali smo do duvara, nijedan Srbin nikada neće ponuditi više".

U priči su aktivno učešće uzeli, kudeći i li hvaleći, svi akteri sa srpske političke scene, kao i Srbi sa severa Kosova ali i Srpska pravoslavna crkva.

Pred samu sedmu rundu odbornici četiri srpske opštine sa severa Kosova jednoglasno su juče odbacili osnovu platforme o kojoj Beograd pregovara sa Prištinom u Briselu - samu ideju osnivanja zajednice srpskih opština koja bi, po njima, nelegalno zamenila legitimne organe Srbije na toj teritoriji.

Poslednji se oglasio patrijarh srpski Irinej, koji je rekao da Srpski patrijarh Irinej izjavio je "da ne dolazi u obzir nikakvo priznanje niti podela Kosova i Metohije".

(MONDO/agencije, foto: /Beta/EEAS)

Komentari 51

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Za smeh. Rusija, nažalost, nije bila u prilici da uopšte glasa, zato što su SAD napale SRJ bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, što akciju protiv SRJ čini potpuno nezakonitom sa stanovišta međunarodnog prava. Problem je što ne postoji sud koji može da sudi SAD ili Rusiji (slučaj rata sa Gruzijom). U suštini kada se aktivira vojska jedne od ove dve države, vojska druge ostaje blokirana. Vojno mešanje Rusije 1999. godine značilo bi III svetski rat (obrnuto je bilo sa Gruzijom). U Siriji postoji ruska vojna baza (luka Tartus), inače bi ih SAD odavno napale.

smeh

Ovi koji stalno govore da nam Rusija pomaze. Nisam dobro upucen u diplomatiju i medjuanrodne odnose generalno, tako da mozda nesto propustam, ali moze li da mi neko ko se prilicno dobro razume u sve te stvari, objasni zasto Rusija nije ulozila veto na bombardovanje '99?

Miljan

sta smo mi vucicu?budale??? hapsis po azotari da zamazes oci, a tamo daleko prodajes zemlju...cccc...

special image