• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija se seća žrtava bombardovanja

Visoki državni zvaničnici i porodice stradalih položili su vence i odali poštu poginulima u NATO bombardovanju SRJ, koje je počelo na današnji dan pre 14 godina.

Premijer Srbije Ivica Dačić položio je venac na spomenik na Straževici i poručio da je 24. mart dan kada svi, bez obzira na političko opredeljnje, treba da se sete onih koji su dali živote za odbranu otadžbine sa nadom da u budućnosti više niko neće morati da gine za Srbiju."Nadam se da više nećemo morati da ginemo za Srbiju već da živimo i radimo za nju, da svako ulaže najviše što može", poručio je Dačić. "Ostanite na prijemu završavam - 1999." piše na spomeniku na kojem je Dačić položio venac.



Pored premijera vence je položio i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić, članovi porodica poginulih pripadnika vojske, delegacija Vojske Srbije, kao i delegacije Udruženja boraca 1991 - 1999, boračkih organizacija i Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova 1912-1918 i direktori osnovnih i srednjih škola.

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas položio je venac i odao poštu poginulim radnicima RTS-a kod Spomen obeležja "Zašto", i istakao da i danas, 14 godina kasnije, može da se postavi pitanje zašto je Srbija bombardovana.

"I danas, 14 godina kasnije, možemo postaviti pitanje zašto su toliki ljudi izginuli i da samo još jednom pokažemo žaljenje zbog toga i da saosećamo u boli svih onih koji su svoje najmilije izgubili u to suludom ratu sa porukom da nam se to nikad ne desi", rekao je Đilas.

U crkvi Svetog Save na Vračaru patrijarh srpski Irinej služio je jutros svetu arhijerejsku liturgiju u pomen stradalima .

U svim hramovima Srpske pravoslavne crkve u zemlji i rasejanju služen je, posle svete liturgije, pomen postradalima u NATO bombarodovanju, saopštila je SPC.

Vence su položile i porodice poginulih, a Miroslav Medić, čiji je brat poginuo prilikom bombardovanja RTS-a, poručio je da niko nije mogao da zna šta će se desiti 23. aprila, kada je bombardovana zgrada RTS-a.

Povodom 14. godišnjice bombardovanja član Gradskog veća Beograda Nataša Milošević položila je venac na grob devojčice Milice Rakić poginule u bombardovanju.

Na Savskom trgu u Beogradu cveće na Spomenik žrtvama rata i braniocima otadžbine od 1990. do 1999. godine položio je zamenik predsednika Skupštine grada Beograda Zoran Alimpić.

Na spomen obeležje poginulim pripadnicima Gardijske brigade i pacijentima KBC "Dragiša Mišović" cveće je položio gradski arhitekta Dejan Vasović.

Pripadnici pokreta Dveri i više organizacija ratnih veterana, posle okupljanja kod Hrama Svetog Save u Beogradu, prošetali su se do srušene zgrade Generalštaba, u znak sećanja na žrtve NATO bombardovanja.

U protesnoj šetnji pod nazivom "Hod zavetnog sećanja", učestvovali su i pripadnici inicijative "Nikad granica" Udruženja veterana Srbije, Udruženja ratnih vojnih invalida svih ratova, Savez ratnih veterana Srbije i Branioci otadžbine 1998-99.

Okupljeni su nosili transparentne, među kojima i "Kosovo je obraz Srbije".

Srbi u Gračanici obeležili 14. godišnjicu od Nato bombardovanja parastosom koji je svim nevinim
zrtvama služio Vladika raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije sa sveštenstvom, polaganjem venaca na spomenik srpskim ratnicima 1914-1918.godine, književnim casom i simboličnim
zavijanjem sirena koje su pre četrnaest godina označije početak Nato bombardovanja Srbije i Crne Gore.

Vladika Teodosije je posle pomena podsetio da je i u bombardovanju ,kao i u drugim nevoljama stradalo najviše nevinih žrtava.

Predsednik opštine Priština koja izmešteno radi u Gračanici,Blagoje Savić, rekao je da je jedna od najtragičnijh posledica Nato bombardovanja to što je nakon završetka bombadrovanja i dolaska međunarodne misije samo za nekoliko meseci sa Kosova i Metohije prognano oko 250 hiljada Srba i grugih nealbanaca.

On je kazao da se ni posle instaliranja medjunarodnih civilnih i vojnih snaga na Kosovu stanje nije promenulo i podsetio da su "albanske revanšističke grupe za samo godinu dana ubile i kidnapovale više od 2.000 hiljade Srba,Roma,kao i Albanaca koji su smatrani saradnicima srpskih službi".

Pošta stradalima odata je i širom Srbije.

NATO bombardovanje Srbije započelo je 24. marta 1999. godine, a poslednji napad izvršen je 10. juna, u 13.15 sati, nedaleko od Kosovske Kamenice.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Zoran Žestić)

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milena

Podržavam komentare Njegošev i pravi srbin!

Slava

Заувек ћу се сећати и нећу опростити земљама Запада на крви српске деце коју су пролили својим проклетим бомбама тог пролећа и лета 1999. године, а и дан данас се осећају последице преко разних болести које све јаче и јаче погађају наш народ! Слава свим погинулим од стране НАТО бомби. Због тога и још много чега не у ЕУ и не у НАТО!

Pravi Srbin

Da se Srbija stvarno seca zrtava odavno bi prekinula saradnju sa EU i SAD.

special image