• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament EU: Datum Srbiji i zbog same EU

Evropski parlament izneo je "čvrsto uverenje" da Srbija u junu može dobiti datum za početak pregovora sa EU, ali da pri tom mora poštovati teritorijalni integritet Kosova. Beograd pohvaljen za tempo reformi.

Članovi Evropskog parlamenta, koji je danas raspravljao o Srbiji, poručili su da će datum postati realnost kada "Srbija dostigne mjerila i ključne prioritete za početak pregovora sa EU", koji pored pitanja Kosova podrazumeva i da se "ne sme podrivati rad Haškog tribunala", prenose srpski mediji.

U predlogu rezolucije o Srbiji, koju Evropski parlament treba da usvoji, od Beograda se traži da "poštuje teritorijalni integritet Kosova i rešava bilateralna pitanja u dijalogu s Prištinom u evropskom duhu dobrosusedstva i uzajamnog razumevanja".

U rezoluciji se odaje priznanje za saradnju Srbije sa Haškim tribunalom i to što su svi osumnjičeni za ratne zločine predati ovom sudu, ali i upozorava da "nijedan zvaničnik ne bi smeo da poriče teško kršenje ljudskih prava i ratne zločine iz devedesetih godina (20. veka)".

U tekstu se "pozivaju srpske vlasti i politički prvaci da se uzdrže od saopštenja i delovanja koja podrivaju autoritet i integritet Haškog suda".

Od Beograda se traži da ostane privržen regionalnoj saradnji i pomirenju, "uprkos očiglednom nezadovoljstvu srpske javnosti zbog oslobađanja (generala) Gotovine, Markača i Haradinaja".

U dokumentu se "pozdravlja rešenost srpske vlada da suzbije korupciju i organizovani kriminal" i naglašava da je "politička volja od presudnog značaja za uspeh istraga o korupciji na visokom nivou".

Srbija je ostvarila značajan napredak u ispunjavanju evropskih kriterijuma i zaslužuje datum pregovora o pristupanju EU, ocenili su evropski parlamentarci.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin podneo je, na plenarnoj sednici Parlamenta u Strazburu, izveštaj o napretku Srbije, o kome poslanici sutra treba da glasaju.

Kacin je, u izveštaju, pozvao Evropski savet da odredi datum za početak pristupnih pregovora Srbije i EU i izrazio je nadu da će dijalog Beograda i Prištine doneti rezultate do kraja sedmice.



"Iskreno se nadam da će sastanak premijera Srbije i Kosova koji je u toku doneti rezultate do kraja nedelje. Proboj bi imao dalekosežne posledice za evropske integracije obe zemlje i zapadnog Balkana u celini, kao i za ekonomski oporavak krizom pogođenog regiona", naveo je Kacin.

"Nadam se da ćemo imati priliku da nazdravimo istorijskom dogovoru Srbije i Kosova do kraja nedelje".

Normalizacija odnosa Beograda i Prištine je, prema njegovim rečima, politički imperativ, a lideri dveju strana treba da svu energiju i vreme posvete procesu reformi, jačanju vladavine prava i ekonomskom razvoju.

"Srpski i kosovski lideri su s pravom istakli da normalizaciju njihovih odnosa ne treba posmatrati isključivo kroz prizmu procesa pristupanja. Normalizacija odnosa Beograda i Prištine je u najboljem zajedničkom interesu Srbije i Kosova. Želeo bih da pozdravim ovo javno priznanje da EU ne nameće normalizaciju odnosa", rekao je Kacin.

On je u izveštaju ocenio da je Srbija ostvarila značajan napredak u nekim oblastima reformi vezanih za EU i pozvao je Savet da odredi datum za početak pristupnih pregovora Srbije i EU pošto je to, kako je naglasio, u interesu i Srbije i Evrope.

Kacin se dotakao i pitanja autonomije Vojvodine, primetivši da je u poslednje vreme povećana politička napetost između centralnih i pokrajinskih organa u pogledu nadležnosti Vojvodine i pozvao je sve aktere, a posebno one u Beogradu, da spuste ton rasprave.

"Pravno i političko rešenje za autonomiju Vojvodine ne treba da se raspravlja na ulici, već kroz normalan demokratski i institucionalni okvir koji će obezbediti da se priznaju ekonomske i istorijske specifičnosti Vojvodine", kazao je on.

Ukazujući na ključni značaj reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, Kacin je ocenio da će "ključni test vladavine prava u Srbiji biti i istraga o političkoj pozadini atentata na premijera Zorana Đinđića, kao i privođenje pravdi odgovornih za ubistva novinara 1990-ih godina".

Evropski komesar za proširenje Štefan File, koji se, takođe, obratio poslanicima u EP, ocenio je da je Kacinov izveštaj sveobuhvatan i da dobro odražava napredak Srbije.

"Ponovo smo došli do prelomne tačke. Nadam se da Priština i Beograd mogu da postignu nove rezultate u dijalogu i da će se on okončati jasnim sporazumom, u interesu Srbije i Kosova, kao i njihovih građana, Balkana i same EU", rekao je File.

"Pozivamo Srbiju i Kosovo da raskrste sa prošlošću i okrenu se evropskoj budućnosti", rekao je on i naglasio podršku hrabrim potezima srpske vlade u naporima da se postigne rešenje kroz dijalog.

File je pozdravio ocenu evropskih parlamentaraca da Srbija treba da brzo napravi naredni korak na putu ka EU.

Kao tri glavna pitanja u procesu evropskih integracija Srbije, on je naveo rezultate dijaloga sa Prištinom, primenu dosad postignutih sporazuma i značajne pomake u reformama.

File je konstatovao i da Srbija ulaže napore u cilju razvoja dobrosusedskih odnosa, naročito sa Hrvatskom i BiH, i da je pružila doprinos regionalnoj saradnji.

Po njegovim rečima, Srbija treba i da nastavi sa reformama, a glavne oblasti su pravosuđe, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, vladavina zakona, sloboda medija, inkluzija ugroženih grupa, zaštita manjina, stvaranje poslovnog okruženja i druge.

"Potrebno je pre svega stvoriti novu dinamiku u našim odnosima i mi ohrabrujemo srpsko rukovodstvo da nastavi istim putem i sa istom odlučnošću", poručio je on.



Lusinda Krejton, predstavnica Irske koja trenutno predsedava EU, izrazila je uverenje da će normalizacija odnosa Beograda i Prištine imati ogroman uticaj na uspeh Srbije i celog regiona.

Poslanica EP iz Slovenije Tanja Fajon izrazila je očekivanje da će u Briselu biti postignut pozitivan ishod dijaloga i poručila da "niko ne želi da se taj proces zaustavi", istakavši da su i Srbija i Kosovo postigli značajan napredak.

Nemačka parlamentarka Doris Pak ocenila je da je u Srbiji preko potrebna zaštita stranih investicija, kako bi se smanjila nezaposlenost i pružio podstrek ekonomskom razvoju.

U predlogu rezolucije koju je podneo Kacin i koju je Odbor EP za spoljne poslove usvojio u februaru, izražena je zabrinutost zbog pojedinih "kontradiktornih zakonskih inicijativa", poput izmene zakona o Narodnoj banci i ukazano je na moguću opasnost od huliganskih grupa po vladavinu prava i javnu bezbednost.

Srbija je u dokumentu pozvana da "poštuje teritorijalni integritet Kosova i da reši sva bilateralna pitanja u dijalogu s Prišitnom, u evropskom duhu dobrosusedskih odnosa i razumevanja".

Srbija je, takođe, pozvana da usvoji medijsku strategiju, poboljša poslovnu atmosferu, ukazano je na značaj dobrosusedskih odnosa i poštovanje prava manjina, i potvrđena je podrška viznoj liberalizaciji za građane zapadnog Balkana, uz ocenu da bi eventualna suspenzija bezviznog režima mogla da unazadi pristupni proces.

U tekstu se poziva Litvanija, poslednja članica EU koja još nije ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, da to učini što pre.

(MONDO/agencije, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Olija

Šta je Vojvodina?Običan deo Srbija,kome treba što pre ukinuti autonomiju po zakonu srpskog ustava!

Olija

Treba tražiti od kos.albanaca nešto što oni nikada neće pristati a to je da potpišu da će oni izdržavati srpsku stranu iz albanskog buđzeta,trec tražiti da u slučaju njihovog odbijanja te stavke srbiji bude garantovano da nema nikakve obaveze davanja iz srpskog buđžeta ovdašnjem albanskom življu i da to sve bude dogovoreno i potpisano.Kolko bi nam samo to finansiski koristilo a posebno što bi albanski živalj ovde morao da se iseli.Treba tražiti i povraćaj srpske uzurpirane i otete imovine i sve to staviti na papir,i ne odustajati dok sve to ne bude rešeno!

Olija

Kacin je izbacio svoju laž i dvoličnost.Sta ga se tiče srpska vojvodina.To je deo Srbije a ne država.Da nije i on zagrabio deo od srpskoga novca iz vojvođanskih banaka?Da li on preti ili ucenjuje?Ne treba ništa potpisitjtati!Za potpis je još rano a za ulazak u uniju ima vremena!

special image