• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština: Od nezavisnosti do "Druge Bosne"

Dogovor o predlogu sporazuma Beograda i Prištine, danas postignut u Briselu, u Prištini se različito ocenjuje.

Reakcije se kreću od toga da je to istorijski sporazum, do mišljenja da je reč o stvaranju "druge Bosne" na teritoriji Kosova.

Odmah pošto je parafiran sporazum u Briselu stigla su reagovanja zvanične Prištine u kojima se ocenjuje da on predstavlja priznanje nezavisnosti.

Prvi je to učinio premijer Kosova Hašim Tači, koji je pošto je parafirao dokument, izjavio da on jamči "priznanje Kosova, njegovog međunarodnog subjektiviteta, suvereniteta i teritorijalnog integriteta".

Predsednica Kosova Atifete Jahjaga pozdravila je potpisivanje sporazuma kao doprinos procesu normalizacije odnosa.

"Predsednica Jahjaga ocenjuje da sporazum pomaze uspostavljanu svestrane saradnje i relaksira odnose naše dve nezavisne i suverene države, pomažući tako na putu učlanjenja u EU", piše u izjavi kosovske predsednice povodom današnjeg uspešnog završetka dijaloga u Briselu.

I šef kosovske diplomatije Enver Hodžaj ocenio je da sporazum Beograda i Prištine znači da Srbija priznaje nezavisnost Kosova.

"Ovo je prvi istorijski sporazum koji su postigli Kosovo i Srbija", napisao je Hodžaj na svom nalogu na Twitteru.

"Sporazum je osnova za normalizaciju naših međudržavnih odnosa na političkom i bilateralnom nivou", naveo je Hodžaj i dodao da će Srbija odsad tretirati Kosovo "kao suseda i partnera, jednako kao i druge nezavisne države u Evropi".

Kosovo je sporazumom prihvatilo unapređena prava za kosovske Srbe, "a Srbija je prihvatila da rasformira ilegalne i paralelne bezbednosne strukture na severu Kosova", rekao je on.

Srbija je, tvrdi Hodžaj, prihvatila jedinstveni kosovski sistem policije i pravosuđa i ustavni poredak Kosova.

Kosovska ministarka za evropske integracije Vljora Čitaku zahvalila se danas, nakon što su delegacije Beograda i Prištine parafirale predlog teksta sporazuma, visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton i Sjedinjenim Državama.

"Veliko hvala lejdi Ešton i SAD", poručila je ona na twitter nalogu.

U prethodnom postu ona je navela da parafiranje predloga teksta sporazuma potvrđuje jedinstven sistem policije, sudstva i carine.

"Kosovski zakoni i Ustav sprovodiće se na celoj teritoriji zemlje - severu, istoku, zapadu, jugu", napisala je kosovska ministarka.

Čitaku je bila jedna od prvih koja je na toj društvenoj mreži objavila da je su delegacije došle do dogovora.

Politički analitičar iz Prištine Fatmir Šeholi smatra da svi treba da budu zadovoljni time što je parafiran predlog sporazuma, mada je zadržao izvesne rezerve, jer, kako je rekao, nije sve transparentno.

"Veoma je važno i trebaju svi biti zadovoljni ovim potpisom i u tom kontekstu želimo jednostavno da se sve implementira. Sa druge strane, treba reći da smo svi keptični što sve nije transparentno, kako bi se javnost informisala, jer, na kraju krajeva, narod treba da taj sporazum implementira", rekao je Šeholi Tanjugu.

Prvi zamenik kosovskog premijera, Bedžet Pacoli, koji je i lider vladajuće Koalicije za novo Kosovo, ocenio je za TV Klan Kosova da se radi o "istorijskom sporazumu" koji ima značaj kao i dan kada je Kosovo proglasilo nezavisnost.

Zamenik kosovskog premijera Hajredin Kuči rekao je prištinskim medijima da će, prema predlogu sporazuma, Asocijacija opština na severu Kosova biti organozovana i imati ovlašćenja u skladu sa kosovskim zakonima, a da će policija biti jedinstvena za celu teritoriju Kosova.

"Biće jedinstven pravosudni sistem i sudije i tužioci će biti imenovani od strane predsednice. Na severu će se održati slobodni izbori i u njihovom organizovanju će učestvovati Kosovo, Srbija i EU", rekao je Kuči, dodajući da je "Kosovo dobilo legitimno pravo da ostvaruje svoj suverenitet na celoj teritoriji".

On je ocenio da je "iznad svega pobedio mir i logika evropskih integracija" i dodao da su od šefa NATO-a dobili garancije da će "pomoći ostvarivanju sproazuma konkretnim akcijama i u konkretnim rokovima".

Opoziciona Alijansa za budućnost Kosova pozdravila je postizanje dogovora i u saopštenju navela da se nada da će "političke snage uspeti da snažno sačuvaju jedinstvo i da će biti fokusirane na striktno ostvarivanje sporazuma".

Takođe opozicioni Pokret za ujedinjenje bio je, međutim, mišljenja da će predloženi sporazum proizvesti "lažni mir između strana" i da će Kosovo tek kasnije osetiti bolne i prave posledice.

"Predstavnici Kosova su bili totalno nespremni za ove razgovore i na njih nisu odlazili da reše realne probleme između Kosova i Srbije, već da bi ispunili uslov koji je Evropa postavila pred Srbiju na njenom putu ka EU", kaže se u saopštenu Pokreta za ujedinjenje.

Nezadovoljstvo sadržajem predloženog sporazuma izrazio je Pokret Samoopredeljenje. "Znali smo da epilog neće biti dobar, ali je sada to još gore, jer nije ispunjen ni minimum interesa Kosova", izjavio je potpredsednik Pokreta Špend Ahmeti.

"Ako se ovaj sporazum počne primenjivate onda smo stvorili drugu Bosnu, Kosovo je podeljeno po etničkim
linijama", kazao je Ahmeti najavljujći proteste protiv postignutog dogovora.


Politički analitičar i prištinski advokat Azem Vlasi smatra da je dogovor važan korak na putu normalizacije odnosa Srbije i Kosova.

"Ovo je pozitivan događaj i za Kosovo i za Srbiju. Za Kosovo je važno što na neki način, posle 14 godina, Srbija de fakto priznaje unutrašnji ustavni integritet Kosova i ustavne nadležnosti Kosova na celoj teritoriji", rekao je Vlasi.

A za Srbiju je važno, jer je potpisivanjem sporazuma otklonila važnu prepreku na svom daljem evropskom putu, smatra Vlasi.

Kako prenosi KIM radio, Vlasi je ukazao da nije sve još rešeno i predvideo da će kod implementacije sigurno biti problema.

Ipak, proces normalizacije odnosa će se verovatno lakše odvijati nego što je do sada bio slučaj, zaključio je Vlasi.



(agencije/MONDO, foto: Guliver/Getty Images,Carsten Koall)

Tagovi

Komentari 28

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lulu

Ma hoce neko nas da pita ili da shvate da mi i NECEMO U EU!!!

ss

Zadnje vreme doslo kad moram Tacija da slusam da bih znala sta je istina! Volela bih da kazem da ce jednog dana da vam se sudi zbog izdaje, ali ne mogu jer znam da nece, ali ne brinite pre ili kasnije uci cete u istorijske citanke kao izdajnici i kapitulanti! Sto se mene tice ne vracajte se iz Brisela, b...o prodana!

M:D

Na kraju ce se Srbija,svoditi na BEOGRADSKI PASALUK...

special image