• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bajatović protiv podele Srbijagasa

Srbijagas će otići u stečaj ako se bude podelio i restrukturirao kako je predložilo Ministarstvo energetike, izjavio je danas generalni direktor tog javnog preduzeća Dušan Bajatović.

On je na konferenciji za novinare kazao da bi, po tom modelu, sve što valja bilo prebačeno u preduzeće Transgas, a problemi bi ostali Srbijagasu i dodao da "treba jasno da se kaže da je stečaj Srbijgasa cilj tog modela".

Bajatović je istakao da bi moglo da dođe do problema i u strateškom partnerstvu s ruskim Gaspromom: "Može da se otvori veliki fond problema, pravnih ali i političkih".

Direktor je ocenio da se u poslove Srbijagasa uvodi "tutorstvo" Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) što podrazumeva i politicke uslove.

"Novac EBRD dolazi uz političke uslove. Nisam siguran da će Gasrpom dobronamerno glediti na ono što nam traže", kazao je Bajatović ocenivši da bi to moglo da ugrozi projekat gasovoda "Južni tok".

On je kazao ne sme da se dovede u pitanje da ruske banke finansiraju "Južni tok" čime bi preuzele i najveci rizik.

Kao glavne zamerke modelu restrukturiranja koji je predložio Ministarstvo energetike, Bajatović je naveo nerealno kratke rokove, opasnost da se ugrozi stabilnost snabdevanja gasom i omoguće špekulativne radnje na tržištu gasa.

"Finansijsko restukturiranje Srbijagasa ne može da se uradi za dva meseca", procenio je on i dodao da je više vremena potrebno i za rešenje imovinsko-pravnih odnosna. Kao primer je naveo to što još nisu rešena pitanja imovine između Srbijagasa i Naftne industrije Srbije (NIS).

"Ako se bude instistiralo da se finansijsko restukturiranje završi do kraja decembra, biće haos u gasnom sektoru", kazao je on.

Generalni direktor Srbijagasa kazao je da su zaduženja tog javnog preduzeća dostigla milijardu i 56 miliona evra i da bi najmanje 500 miliona evra trebalo da bude prebačeno u javni dug.

Veliki deo zaduženja Srbijagasa, kazao je Bajatović, nastao je zbog niže prodajne cene gasa od nabavne i kašnjena u plaćanju zbog čega je Srbijagas morao da uzima kredite.

Bajatović je naglasio da nije protiv restukturiranja Srbijagasa i da se već dve godine radi na modelu u saradnji sa Evropskom komisijom i konsultatskom kućom BSG.

Po njegovim rečima, taj predlog je da to Srbijagasa postane holding organizovan tako da bude u potpunosti usklađen za trećim energetskim paketom EU.

Bajatović je dodao da je od premijera, prvog potredsednika Vlade Srbije i ministara energetike i finansija zatražio da se odloži usvajaje model restrukturiranja Srbijagas i da se pre toga u formiranje modela uključe konsultatni, poslovodstvo i sindikati.

Vlada Srbije je vlasnik Srbijagasa i biće onako kako ona odluči, kazao je Bajatović i zatražio da o modelu restrukturiranja raspravlja Vlada.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović je pre dva dana izjavila da restrukturisanje Srbijagasa ne može da ugrozi projekat Južni tok u Srbiji.

"Kategorično ću reći - ne, restrukturiranje može samo da doprinese da Južni tok i sve ono što zavisi i od Srbijagasa, a pre svega (budućeg) Transgasa, bude efikasnije i bolje", rekla je ministarka.

(Beta, foto: Tanjug, Srđan Ilić)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image