• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mala matura najteža do sada

Za 70.385 osmaka koji u junu upisuju srednju školu ima dovoljno mesta, pre upisa male maturante čeka završni ispit, najteži do sada, a neki profili za koje nema dovoljno interesovanja ove godine neće imati đaka.

Ove godine je devet odsto osmaka manje nego prošle, rekao je pomoćnik ministra prosvete Zoran Kostić na konferenciji u Vladi Srbije, gde je predstavljen konkurs za upis u školskoj 2013/14. godini.

U gimnazijama ima 22 odsto mesta, u četvorogodišnjim stručnim školama 59 odsto, školama trećeg stepena 16 procenata, umetničkim školama dva procenta, rekao je on.

Za učenike koji će pohađati takozvane specijalne škole rezervisano je 835 mesta, a ukupna kvota će biti povećana ukoliko 19 ogleda bude prevedeno u redovan sistem.

Konkurs je u prodaji po ceni od 210 dinara, a prema Kostićevim rečima više od 70.000 osmaka konkurisaće na jedno od 79.839 mesta u srednjim školama.

Na završni ispit izlaze svi učenici i taj test polagaće 17. i 18. juna, prvog dana iz srpskog (maternjeg) jezika, a narednog i zadatke iz matematike.

Mala matura biće najteža do sada, jer će biti 75 odsto nepoznatih zadataka i 25 odsto sa izmenjenim redosledom odgovora ili brojevima u odnosu na zadatke iz zbirke.

Svi koji žele da upišu umetničke ili škole za učenike sa posebnim sposobnostima moraju prethodno izaći i na prijemni ispit, 6, 7, 8. ili 9. juna, u zavisnosti od škole.

Prijavljivanje za prijemni u umetničkim školama i filološkim i matematičkim gimnazijama trajaće od 25. do 28. maja.

Konačni rezultati prijemnih ispita biće poznati do 14. juna, a završnih ispita 25. juna, predviđeno je kalendarom upisnih aktivnosti, koji je danas predstavljen.

Raspored učenika po školama, smerovima gimnazija i obrazovnim profilima, kao i upis u prvom krugu planirani su za 7, 8. i 9. jul, a drugi upisni krug završava se 12. jula.

Prilikom upisa u gimnazije i srednje stručne škole, redosled kandidata utvrđuje se na osnovu uspeha na završnom ispitu, sa koga se može poneti maksimalnih 40 bodova, opšteg uspeha od 6. do 8. razreda i rezultata na takmičenjima tokom osmog razreda.

Uspeh u prethodnom školovanju "nosi" maksimalnih 60 bodova, a i ove godine đaci će popunjavati listu od 20 želja.

Za đake koji upisuju umetničke ili škole za učenike sa posebnim sposobnostima, redosled se određuje na osnovu uspeha na prijemnom ispitu, završnom ispitu, takmičenjima i uspeha u 6, 7. i 8. razredu.

Kostić je podsetio da i ove godine treba popuniti listu od svih 20 želja i naveo da će eventualne dopune konkursa biti na sajtu Ministarstva prosvete i nauke.

Prema Kostićevim rečima, za neke obrazovne profile nema interesovanja. Tako u oblasti ekonomije osmaci ne žele da uče za komercijalnog tehničara, carinskog tehničara, daktilografa, portira - čuvara.

U oblasti šumarstva, niko neće da bude nadzornik parka - ogled, tehničar za primarnu obradu drveta, rasadničar. Takođe, mlade ne interesuju ni zanimanja električar energetike, elektromonter, metaloglodač, metalobrusač, limar, časovničar.

Ipak, za neke od tih profila u ovogodišnjem upisnom krugu biće otvorenih mesta, ali za druge upisa neće biti, rekao je Kostić.

Pre upisa, osmake čeka probni test male mature 11. maja, na kome će biti nepoznati zadaci iz srpskog (maternjeg) jezika i matematike i predstavljaju simulacija pravog završnog ispita u junu.

Probni, takozvani kompozitni test polagaće i đaci sedmog razreda, u sedmici od 13. do 18. maja. Oni su prva generacija koja će naredne godine, osim pitanja iz srpskog i matematike na završnom ispitu, imati i jedan kombinovani test iz istorije, geografije, biologije, fizike i hemije.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)



Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

paja

Do 1995. su svi zadaci bili nepoznati. Kako je onda ovo najteža matura do sada?

special image