• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za Budimira traže mesec dana pritvora

Tužilaštvo BiH zatražilo je od Suda BiH određivanje jednomesečnog pritvora za uhapšenog predsednika BiH.

Pritvor je zatražen, pored Budimira koji je uhapšen pod sumnjom da je umešan u korupciju i primanje mita, za Budimirovog savetnika Petra Barišića, predsednika federalnog poverenistva za pomilovanja Hidajeta Halilovića kao i za Sauda Kulosmana i Ivana Jurčevića, predsednike bošnjačkog i hrvatskog udruženja veterana, i za još tri osobe, saopšteno je iz tužilaštva.

Pritvor je zatražen zbog pretpostavke da bi osumnjičeni koji su pod istragom mogli pobeći iz BiH s obzirom na to da većina poseduje dvojno državljanstvo.

U tri odvojene akcije policija je u petak u BiH uhapsila ukupno 20 osoba a za one kojima nije predložen pritvor, Tužilaštvo će tražiti mere kojima im se ograničava kretanje i napuštanje BiH.

Budimir i ostali osumnjičeni su tokom dana iz sedišta Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) gde su ispitivani nakon privođenja prebačeni u pritvor Suda BiH u Sarajevu.

Prema odredbama kaznenog zakona BiH, sud ima rok od 48 sati za donošenje odluke o tome hoće li prihvatiti predlog tužioca za određivanje pritvora.

U okviru tri povezane akcije Agencije za istrage i zaštitu )SIPA)kodnih naziva "Patriot", "Memori" i "Pravda" slobode je lišeno 20 lica, među kojima je i predsjednik Federacije BiH Živko Budimir i Petar Baršić, potvrdila je službenik Sipe Kristina Jozić.

Prema njenim rečima, lica su privedena u službene prostorije Sipe u Istočnom Sarajevu gde će biti izvršena kriminalistička obrada koju provode zajednički istražni timovi sastavljeni od predstavnika Tužilaštva BiH, Kantonalnog tužilaštva Sarajevo i Sipe.



Nakon kriminalističke obrade lica lišena slobode biće predata u nadležnost Tužilaštva BiH.

Budimir se sumnjiči za primanje mita pri pomilovanju osuđenika, a kako piše Dnevni Avaz, navodno je cena za godinu pomilovanja bila 30 hiljada konvertibilnih maraka (15 hiljada evra). Za nešto više od godinu i po dana Budimir je navodno potpisao 162 pomilovanja pri čemu je u 32 slučaja optuženike u celosti oslobodio izdržavanja kazne.

Sarajevski advokat Fahrija Karkin koji zastupa Budimira izjavio je da je predsedniku FBiH pročitana optužnica.

"Ona se odnosi na zloupotrebu položaja i dela iz oblasti korupcije I podmićivanja", kazao je Karkin novinarima dodajući da je Tužilaštvo BiH u optužnicu "ubacilo" i organizovani kriminal da bi dobilo ovlašćenje nad celim slucajem jer bi ga, u protivnom, moralo voditi entitetsko tužilaštvo.

"Retkost je da se uhapsi predsednik i da se pretresaju prostorije predsedništva", konstatovao je Budimirov advokat i preneo da Budimir "čvrsto veruje u pravosudni sistem BiH", prenose mediji u BiH.

Pojedinosti iz optužnice objavljuje "Dnevni avaz", koji piše da je istraga navodno započela kada je izvesni Armin Kulovac zatražio vezu kako bi njegov brat Admir bio pomilovan nakon presuda koje su mu izrečene zbog silovanja i trgovine drogom.
Veza je navodno funkcionisala tako što su zainteresovani za pomilovanja kontaktirali Sauda Kulosmana i Ivana Jurčevića, predsednike bošnjačkog i hrvatskog udruženja, koja okupljaju ražalovane veterane.

Oni su, kako piše list, posredovali kod Budimirovog savetnika Petra Barišića, a ključni dokaz je ipak presretnuti telefonski razgovor u kojem je Budimir direktno kontaktirao Kulosmana.

U prvim komentarima slučaja Budimir, predstavnici većine političkih stranaka u BiH su dali podršku borbi protiv korupcije ali su se pojavile i političke konotacije s obzirom da je Budimir ključni čovek za donošenje odluka o eventualnoj smeni vlade Federacije BiH, na čemu već mesecima bezuspešno insistira nekoliko stranaka.

Ukoliko Budimir bude sudski procesuiran u parlamentu BiH može se pokrenuti postupak njegove smene.

Uslov je da takav zahtev pokrenu dve trećine zastupnika u Zastupničkom ali i u Domu naroda entitetskog parlamenta a konačnu odluku o smeni nakon toga donosi Ustavni sud FBiH.

(Tanjug, foto: printscreen)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image