• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanija: Hoćete u Evropu, morate i u NATO

Bivši ministar odbrane Velike Britanije Dag Henderson tvrdi da Srbija mora da postane član NATO i EU ako "hoće da se evropeizuje".

"Ako želite evropeizaciju, povezivanje sa evropskim univerzitetima, stabilnu i nezavisnu ekonomiju i da ulažete na sigurno, uvažavajuci sve kulturne i tradicionalne razlike, morate da postanete i zvaničan član tih evropskih institucija - NATO i EU", rekao je Henderson u intervjuu za list "Danas".

Henderson je podsetio da je premijer Srbije Ivica Dačić nedavno rekao da "nema povratka".

"U OEBS i UN možete lako da se učlanite, jer nema mnogo obaveza, ali učlanjenje u NATO i EU donosi obaveze. Srbiji je EU već dala dovoljno signala da 'sa simpatijom' gleda na nju. Lakše je ući u NATO nego u EU, a Srbija treba da odluči da li će se priključiti Alijansi. Razumem istorijsku pozadinu i otpor javnosti u Srbiji, ali i Britanija i Nemačka su bile u ratu 1944. godine, pa su postale saveznice", rekao je Henderson.

Na pitanje kako kao bivši ministar odbrane u kabinetu premijera Tonija Blera danas vidi NATO bombardovanje Srbije, Henderson je odgovorio da "to nije nešto što su Britanija ili NATO želeli da urade".

"Svojevremeno sam bio sindikalni pregovarač i da sam bio na mestu Slobodana Miloševića, pristao bih na pregovore. Lično sam bio veoma iznenađen kada nije pristao na dogovor (u Rambujeu), jer jedina posledica tog dogovora bio bi pad njegove Vlade. To je bila jako, jako loša taktička odluka", rekao je Henderson.

Dodao je da NATO "nije imao nikakvu želju" da bude umešan u vojne aktivnosti u koje je kasnije bio upleten.

Na pitanje da li je 1999. godine bilo neophodno bombardovati tadašnju SRJ, Henderson je odgovorio: "Nije bilo potrebno vojno intervenisati... ako je odgovor bio - jer Milošević nije ni pokušao doći do nagodbe".

"Morate da vidite vojnu taktiku o tome sta je bilo neophodno, a šta ne. A za to morate da pitate vojsku, pre nego mene. Bombardovanje je bilo minimalno. To nije bilo teško bombardovanje, ali svako bombardovanje je gadno, naročito za civile. Ali, to se dešava pri svim vojnim intervencijama", rekao je Henderson.

Henderson je rekao da se najveće svetske sile SAD, Britanija, Francuska i Nemačka sa jedne strane, i Rusija i Kina sa druge, neće sukobiti oko Kosova.

"Ne, ne mislim da će najveće svetske sile doći u sukob oko Kosova. Ali oni vide probleme migracija, a to je na samom pragu ostatka Evrope. Grčka želi mir i stabilnost, kao i Italija. Uglavnom se misli da bi problem Kosova trebalo da se rešava na Balkanu, a da onda kao i bivša Jugoslavija, ima stabilne odnose sa ostalima u Evropi", rekao je Henderson.

Henderson je naveo da je "Tito to radio pre 40 godina", a da bi SAD i EU sigurno želele stabilno područje na Balkanu.

Upitan zašto su velike svetske sile priznale Kosovo kao nezavisnu državu, iako je bilo pod protektoratom UN, što je bilo direktno kršenje međunarodnog prava, Henderson je odgovorio da je većina zemalja smatrala da "ćorsokak mora biti probijen".

(Beta, ilustracija: MONDO)

Komentari 18

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xXx

Mogli bi i Britaniju da bombarduju isto tako malo :P

Bajina Basta

Da li oni misle da smo debili i mongoloidi kao njihov narod? Pa ko je lud da se uortaci sa zlim djavolom! Nikad mi vise ne mozemo biti prijatelji, nikad!

Marko

Zašto bi Srbi ginuli za interese SAD i Velike Britanije. Dovoljno smo mi stradali za tuđe interese tokom I i II svetskog rata a kada je nama trebala podrška nije je bilo. Ovaj bivši misnistar ne prati dešavanja u V. Britaniji koliko mi je poznato oni hoće da izađu iz EU a nije izvesno ni da će EU opstati u ovakvom obliku. Mi treba samo da usklađujemo zakone a kada ojačamo privredu tek tada treba da razmišljamo o eventualnom ulasku u EU, ako nam tada situacija bude odgovarala. Sigruno nas neće primiti pre 2020 pa kada vidimo šta su nam interesi odlučićemo i za EU.

special image