• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slovenija rasprodaje firme da izbegne bankrot

Da ne bi doživela sudbinu Kipra i "međunarodnu finansijsku pomoć" država prodaje Novu Kreditnu banku Maribor, Adrija ervejz, Ljubljanski aerodrom, Slovenački Telekom i proizvođača hrane Žito, povećava PDV, porez na plate...

Slovenačka vlada je usvojila akcioni plan čiji je cilj izbegavanje traženja međunarodne pomoći, koja je skupo koštala Kipar.

Plan, koji će uskoro biti poslat Briselu, smatra se ključnim za pokretanje recesijom pogođene ekonomije Slovenije i za oporavak posrnulog bankarskog sistema, prenosi Frans pres.

Prema prvobitnim detajlima ovog programa, koji je na konferenciji za štampu u Ljubljani predstavila slovenačka premijerka Alenka Bratušek, planirani "krizni" porez od 0,5 do 5 odsto na sve plate je smanjen, ali bi mogao biti iskorišćen kao "plan B", u slučaju da nove mere ne donesu očekivane prihode.

Međutim, povećanje poreza na dodatu vrednost (PDV), što je prvobitno bilo predviđeno za 2014. godinu, moglo bi da stupi na snagu već od 1. jula, dok bi novi porez na imovinu trebalo da bude uveden u januaru iduće godine, a ne u 2015. godini kako je prvobitno planirano.

"Svesni smo da bilo kakvo povećanje poreza ne može imati pozitivan uticaj na ekonomiju. Upravo zato biramo onaj za koji verujemo da može imati najmanje negativne posledice po ekonomski rast", rekla je Bratušekova novinarima.

Petnaest kompanija bi trebalo da bude privatizovano, uključujući drugu najveću slovenačku banku NKBM, zatim Adrija ervejz, Ljubljanski aerodrom, Slovenački Telekom i proizvođač hrane Žito.

Američka agencija za kreditni rejting Mudis je prošle nedelje snizila kreditni rejting Slovenije za dva stepena na nivo "smeća", tj. da su njene obveznice nepoželjne za investiranje.

(Beta, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

znaju znanje

Ma slovenci su carevi,nadju oni nacin da posluju.Dovoljno je da mi radimo preko njih i sve ce im biti ok.

Dule

Možda će i Livnica Cimos kikinda biti na prodaju ili će nam smanjiti plate pošto je prosek u proizvodnji oko 20 hiljada

Evropejac

Pa kako ce nas primiti u EU, kad smo mi sve nase rasprodali "spasonosnim stranim investitorima", a i smanjenje plate ne bi funkcionisalo. Koje plate?? Jedini uslov koji ispunjavamo je da mozemo jos da se zaduzimo i uzmemo spasonosne evropske kredite.

special image