• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Užičkoj bolnici još dvoje zaraženo

Na odeljenju ortopedije Opšte bolnice u Užicu registrovana su dva nova slučaja pacijenata zaraženih klostridijom i njihovo stanje je dobro, izjavila je direktorka te ustanove Jelena Raković-Radivojević.

On je Tanjugu potvrdila i da je na ovom odeljenju, po nalogu Ministarstva zdravlja, juče boravila Zdravstvena inspekcija koja je konstatovala da je od osam umrlih pacijenata, kod dva utvrđeno prisustvo klostridije, a kod dva pacijenta za koja se sumnjalo da su zaraženi nije utvrđeno prisustvo ove bakterije.

Ostala četri preminula pacijenta na odeljenju ortopedije u periodu od 24. aprila, nisu ni imali simpome koje izaziva bakterija klostridija.

Prema rečima Rakovićeve, na odeljenju ortopedije u Opštoj bolnici u Užicu, na kome se trenutno leči 24 pacijenta, epidemija bolničke infekcije uzrokovane bakterijom klostridijom još uvek je na snazi i u toku je sprovođenje protivepidemijskih mera.

Inače, infekciju bakterijom klostridija tokom prošle godine u Srbiji su imale 1.063 osobe, od kojih je 29 umrlo.

To je danas rekla Tanjugu šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dr Jelena Obrenović.

Ona je navela da je u 2012. godini registrovano pet bolničkih epidemija ovom bakterijom sa 36 obolelih, bez smrtnih ishoda.

"Dok su prema svetskim podacima bolničke infekcije uzrokovane drugim uzročnicima u opadanju, infekcije uzrokovane Clostridium difficile su u porastu", naglasila je Obradović.

U Americi je, prema njenim rečima, broj umrlih koji se dovode u vezu sa infekcijom ovom bakterijom dostigao istorijske razmere od 14.000 na godišnjem nivou.

Ona je navela da su u Srbiji tokom prošle godine prema lokalizaciji, najučestalije bile infekcije operativnog mesta, urinarnog trakta i infekcije krvi, dok je u odnosu na odeljenja, najviše infekcija registrovano na odeljenjima intenzivne nege.

Obradović je ukazala da je ova bakterija normalni deo crevne flore životinja i ljudi, što govori da je stalno prisutna u našem okruženju.

Ona je navela da su faktori rizika za nastanak bolničke infekcije uzrokovane ovom bakterijom starija životna dob, produženo bolničko lečenje, hirurška intervencija i upotreba antibiotika.

Kod bolničkih infekcija uzrokovanih ovom bakterijom, kako navodi, prva mera koja se preporučuje je obustava prijema novih pacijenata, izolacija inficiranih, pooštrene mere higijene prostora i osoblja, na prvom mestu higijena ruku.

(Tanjug/MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Užičanka

Samo nedovoljno higijene i sredstava za dezinfekciju i čišćenje. To je najveći problem. Mogu direktorke i ministarke da pričaju šta hoće.

Preziveo zarazu sa odeljenja

"Kod bolničkih infekcija uzrokovanih ovom bakterijom, kako navodi, prva mera koja se preporučuje je obustava prijema novih pacijenata, izolacija inficiranih, pooštrene mere higijene prostora i osoblja, na prvom mestu higijena ruku." Suludo je da se uopste prica o higijeni na takvim mestima a jos direktorka. Internu inspekciju za svaku bolnicu i sve pokaznjavati.

special image