• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skup i izložba posvećeni Milanskom ediktu

U Nišu su večeras otvoreni 2. naučni skup "Niš i Vizantija", na kome učestvuju ugledni vizantolozi iz 20 zemalja, kao i izložba "Naisus - Medijana".

Profesor emeritus, akademik dr Slobodan Ćurčić sa pristonskog univerziteta, član Komisije za zaštitu svetskog kulturnog nasleđa (UNESKO) otvorio je naučni skup "Niš i Vizantija", a savetnik za kulturu predsednika Srbije i programski rukovodilac projekta "Milanski edikt 313- 2013" Radoslav Pavlović otvorio je izložbu "Naisus - Medijana".

Ugledni vizantolozi iz 20 zemalja, zajedno sa kolegama iz Srbije, učesnici su 12. po redu naučnog skupa "Niš i Vizantija" koji se tradicionalno održava u vreme obeležavanja gradske slave "Sveti car Konstantin i carica Jelena".

Za naučni skup se ove godine prijavilo 115 istraživača, a skupu će prisustvovati njih oko 80, rekao je jedan od organizatora skupa dr Miša Rakocija i naveo da je radove prijavilo i pet akademika, dva ruska i po jedan srpski, makedonski i austrijski.
Pavlović je rekao da izložba pokazuje da je Srbija veliki duhovni prostor, a da je Niš jedan od najvećih prostora rimske arhitekture, da je neistražen i da ga treba tek istražiti.

"Činjenica je da je Srbija mnogo veća kada je Niš veliki i da je Beograd nedovoljan da bi Srbija bila velika", kazao je Pavlović na otvaranju izložbe na kojoj su predstavljeni svi lokaliteti iz kasne antike.
Otvaranju skupa prisustvovali su patrijarh srpski Irinej, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, niški vladika Jovan, predstavnici Univerziteta u Nišu, rukovodstvo grada i gosti iz zemlje i inostranstva.

Srpski patrijarh Irinej rekao je večeras na otvaranju izložbe da je mnogo više onog što nas spaja i sjedinjuje sa Rimokatoličkom crkvom, nego onog što nas razdvaja.

"Mi smo uvek bili bliski i u poslednje vreme to se još pojačava i mi želimo da se sklone oni momenti koji nas razdvajaju", rekao je patrijarh.

Prema njegovim rečima, ne mora se doći do jedinstva, ali može se postići onaj nivo koji priliči hrišćanima i ljudima koji čitaju jevanđelje.

"Godišnjica obeležavanja Milanskog edikta je prilika da se vratimo na prošlost i da zavirimo u sadržinu edikta i da pogledamo koliko je on nama potreba danas", kazao je patrijarh.

Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar rekao je da je godišnjica edikta prilika da otkrivamo prošlost iz vremena jedne crkve i da nam to omogućuje da upoznajemo iste korene, isti sadržaj, istu budućnost.

On je podsetio da će papin izaslanik i milanski kardinal Anđelo Skola u septembu boraviti u Nišu i da međusobno povezivanje vodi u bolju budućnost.

Hočevar je rekao da će Katolička crkva u Nišu od septembra biti hodočasnička i da će se u njoj nalaziti čestice Časnog krsta i mošti svete carice Jelene.

"To je prilika da mnogi katolici dođu u Niš i vide prožimanje istoka i zapada. Hočevar je najavio da će obnovljena Katolička crkva biti osvećena 14. septembra.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

El Kritikante

I naravno niko ziv ne komentarise verovatno jedan od najvaznijih dogadjaja ove godine. Ljudi ocigledno ne znaju koliki je znacaj Milanskog edikta, i koliko je to uticalo na istoriju Evrope, samim tim i sveta, a pogotovu koliki je to imalo uticaja na narod na Balkanu.

special image