• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pomama za uzgajanjem tartufa i u BiH

Dobra zarada od tartufa privukla je veliki broj poljoprivrednika u BiH da se okrenu proizvodnji najskuplje gljive na svetu.

Samo za tri dana prijavilo se više od 200 potencijalnih uzgajivača, rekla je direktorka preduzeća "Green Laboratories" iz Banjaluke, Senka Gatarić.

Zainteresovani su poljoprivrednici iz cele BiH, a iz Republike Srpske je najviše zainteresovanih sa područja banjalučkog regiona. Prijavljivanje za sadnice lešnika je tek počelo i ima još vremena da se zainteresovani prijave za sadnice, prenosi pisanje Glasa Srpske indikator.ba.

Broj sadnica nije ograničen, i najbitnije je da zemljište bude odgovarajuće, a sadnice će dobiti svi koji budu ispunjavali uslove, rekla je Gatarić. Cilj kompanije je da se posadi što više sadnica i da se taj posao razvije u BiH.

Londonska kompanija "Green laboratories" zainteresovana je da besplatno podeli sadnice lešnika na čijem korenu se nalazi "seme" tartufa.

Ugovor o saradnji će biti potpisan na 20 godina, a kompanija će otkupljivati ceo rod. Od ukupne zarade, 70 odsto ide uzgajivaču, a 30 odsto kompaniji.

Cena tartufa po kilogramu se kreće od 1.000 do 5.000 evra na evropskom tržištu.

Nedavno je i u Srbiji pokrenuta polemika u vezi sa ovim načinom gajenja tartufa, i dok se veliki broj poljoprivrednika prijavio "Grin Laboratories" u Beogradu za sadnice, nije mali broj onih koji su skeptični prema mogućnosti da će na korenju lešnika tartufi i nići.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lun Kralj Ponoci

Cist lopovluk,kao i sve sto dolazi sa zapada! Tartuf prorodi tek za 15 godina! Ko ne vjeruje nek procita i nauci! I jos da se zna, da tartuf kad se jednom izvadi iz zemlje, on vise na tom mjestu ne raste! U Srbiji su doticni na pocetku, za famozni elaborat uzimali po 200 Evra, ali kad su vidjeli kako se ovce lako sisaju,povecali su na 300 Evra! A i cijena nije ni blizu tolika jer su kinezi masovnim izvozom tartufa u Evropu od prosle godine oborili cijenu na 10 Evra za kg! Tartuf koji je plantazno gajen, nema ni aromu ni ukus kao sumski, i totalno je bezvrijedan! Dok ima ovaca bice i sisanja!

Vicko ML

Jel to kao ona prica sa dudovim drvecem i svilenom bubom? Po sredi je neka slicna prevara?

Nane

Prevara braco

special image