• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić i Tači ćaskali u Austriji

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači iskoristili su današnje učešće na Evropskom forumu Vahau, u samostanu Getvajg, u istoimenom austrijskom mestu, za kraći razgovor.

Tokom prijema, po završetku Evropskog foruma, Dačić i Tači razgovarali su kraće vreme, samo u prisustvu prevodioca, pošto su ih ostali učesnici foruma i članovi njihovih delegacija ostavili same za stolom.

Inače, u susret ovom skupu austrijski vicekancelar i šef diplomatije Mihael Špindeleger najavljivao je da će, zbog učešća Dačića i Tačija ovogodišnja konferencija biti "istorijska ".

Špindeleger je rekao da će zvaničan Beč svom snagom podržati da Srbija dobije datum na sledećem Savetu EU. Dačić: Ako ne bude datuma, ugrožen reformski proces.

"Idući Savet EU ima moralnu obavezu da odluči o davanju datuma Srbiji za otpočinjanje pristupnih pregovora", naglasio je Špindeleger u izlaganju na Evropskom forumu Vahau u samostanu Getvajga dodavši da evropski projekat "živi od daljih prijema".

Prema njegovim rečima, deset godina posle Soluna - potrebno je da se konkretizuje ono što je obećano.

Što se Srbije tiče, kako je rekao, radi se o datumu, a Austrija će učiniti sve da razuveri druge članice koje su možda malo umorne oko širenja, da se to učini.

Špindeleger je istakao da posebno Austrija ima interes da se proces evropskih integracija nastavi dalje u tom regionu, i da sve zemlje tog dela kontinenta dobiju konkretnu evropsku perspektivu.

On je obećao da će Austrija u narednim danima biti aktivna na tom polju unutar EU.
Špindeleger je naglasio da je potrebno da se jasno kaže hvala premijeru Vlade Srbije Ivici Dačiću i kosovskom premijeru Hašimu Tačiju na postignutom kompromisu, dodajući da su oni iskoristli istorijsku šansu i da to zahteva priznanje.

"Uveren sam da to zaslužuje i priznanje međunarodnom nagradom", kazao je on, ohrabrivši Dačića i Tačija da nastave da rade u tom pravcu, a svoje kolege u EU da jasno priznaju da se isplati rešenje u evropskom duhu.

Prema njegovim rečima, briselski sporazum je najbolji plan koji uopšte postoji, jer ima za cilj da u praksi olakša život ljudima, koji moraju osetiti poboljšanje.

Austrija će i u tome biti od pomoći i, kako je rekao, zainteresovana je da i u budućnosti igra ulogu i u ovoj oblasti.

U razgovoru s novinarima, posle sednice, na kojoj su izlaganje imali Dačić i Tači, Špindeleger je ocenio da bi bio "strašan signal" ako Savet EU ne bi doneo odluku o davanju datuma Srbiji.

Dačić je prethodno izjavio da je Srbija učinila istorijski pomak napred u rešavanju pitanja Kosova i Metohije, kao i položaja Srba na tom prostoru.

"Vlada Srbije pokazala je da je odlučna u nameri da ispuni svoje obaveze u potpunosti i da na taj način ukloni sve prepreke. Istovremeno očekujemo da EU ispuni obećanje, koje u obliku uslova postavila krajem prošle godine. Svaki negativan rezultat negativno će uticati na reformski proces, a koji doprinisi i ukupnoj regionalnoj i evropskoj stabilnosti i sigurnosti", ukazao je Dacicć.

On je rekao da je Srbija svesna svih problema sa kojima se EU suočava, da ne traži da se za nju pišu nova pravila i uslovi, već samo ono što je poznato kao kriterijum bude i za, kako je rekao, naš slučaj.

"Srbija će uraditi svoj domaći zadatak. Smatram da je proces evropskih integracija Srbije kapitalno važan za integraciju čitavog regiona, i da će EU uvažiti napore", istakao je on.

Govoreći o tome šta je sve to Srbija uradila, premijer je naglasio da su u proteklim mesecima načinjeni značajni koraci u obezbeđivanju evropske budućnosti Srbije.

Srbija je, objasnio je Dačić, prihvatila dijalog sa Prištinom na visokom političkom nivou uz posredovanje visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

"Ako pogledate koje smo pomake napravili, verujem da smo učinili više nego što je bilo ko u Beogradu, Prištini ili Briselu očekivao. I ako mi danas treba i dalje da ubeđujemo Brisel da treba da nastavimo putem evropskih integracija, ja postavljam pitanje. Ako ne dobijemo pozitivne odluke, kada ćemo? Šta još mi sve treba da uradimo da bismo dobili pozitivnu odluku Saveta EU", upitao je Dačić.

On je ukazao na "apsolutnu neophodnost" politike proširneja na države Zapadnog Balkana, i dodao da ne sme da dođe do usporenja ili zaustavljanaj posle prijema Hrvatske.

Kosovski premijer Hašim Tači ocenio je danas da je dogovorena razmena oficira za vezu istorijsko dostignuće, koje Beograd i Priština nisu imale priliku ranije da postignu i pružio uveravanja da će kosovska vlast učiniti sve da vrati raseljena lica i njihovu imovinu.

Tači je istakao da je Kosovo obećalo da će garantovati primenu briselskog sporazuma na celoj svojoj teritoriji, koji sadrži garancije za Srbe "u skladu sa evropskim i međuanrodnim standardima".

"Stvorili smo novu situaciju u kojoj obe strane pišu novo poglavlje u istoriiji bez neprijateljstva", naveo je kosovski premijer.

On je izričit da će kosovska vlada učiniti sve od sebe da vrati sva raseljena lica i njihovu imovinu.

Tači je naveo da je briselski sporazum jednostavan, odnosno "da Srbija priznaje Kosovo kao takvo, njene zakone, Ustav, ne ometa suverenitet i slaže se da prestane sa finansiranjem pravne i bezbednosne strukture".

On tvrdi i da je se Srbija "zavetovala da neće ometati Kosovo u evropskim integracijama".

Srbija je, kako je objasnio, prihvatila činjenicu da samo zakoni Kosova postoje, da nema ustavne dvosmislenosti, kada je reč o demokratskim i suverenim organima.

Tači je dodao da Srbi imaju mogućnost ujedinjavanja preko zajednice srpskih opština, ukazujući da Kosovo poštuje legitimne interese Srbije za njene građane na Kosovu, kao i da "Ustav poznaje i priznaje dvojno državljanstvo za svoje građane".

Govoreći o predstojećim izazovima on je naveo staranje da ne dođe do bezbednosnog vakuuma na severu Kosova, i obezbeđivanje izbora u tom delu.

Potrebno je, smatra on, Srbima na severu poslati poruku, da se podstaknu, da prihvate sporazum, jer time biraju evropski put.

Za Tačija je vreme da se normalizuju odnosi Beograda i Prištine i dodaje da još ima radikalnih elemenata koji pokušavaju da ucenjuju.

On je, međutim, dodao da je vlada u Beogradu hrabra, jer je od Srba na severu zatražila da prihvate sporazum.

Tači je najavio ratifikaciju brisleskog sporazuma i donošenje Zakona o amnestiji.

"Ovo je istorijski sporazum ali zahteva fundamentalne izmene, u Srbiji bi na Kosovo trebalo da se gleda kao na partnera, a ne kao na neprijatelja, Ili pokrajinu. Ne treba da Srbija posmatra Kosovo kao nešto što joj pripada iz 1389.", kazao je Tači.

Govoreći o evropskim intgracijama, Tači je reako da zabrinjava zamor od proširenja Evropske unije i dodao da je "Kosovo deo Evrope", i da predrasude da Balkan može samo doneti probleme nije istina.

(Tanjug, foto: Tanjug, Zoran Mirković)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

glogoria

znam jedino,da vise nista ne znam tj. da danas jedno moze sutra biti deseto i obratno....nema sigurnosti ni reci koje se vaze ni u narodu,,a kod politicara da ne govorim!!!!!

Whydoo

Drugari.

Miki

EU je podmukla i dalje je na strani Tacija zahvljujuci Briselu

special image