• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A-tek otpao, Deripaska bi da truje

Vlada Srbije jednoglasno je odlučila da raskine ugovor o prodaji RTB Bor austrijskom "A-teku", jer nije ispunio ugovorene obaveze o isplati cene ni u dodatnom roku. Pregovori o prodaji RTB-a treba da počnu sa drugoplasiranim ponuđačem, ruskom kompanijom SMR, koja traži da se produže rokovi za plaćanje i da se ukine obaveza poštovanja ekoloških standarda.

Vlada Srbije jednoglasno je odlučila da raskine ugovor o prodaji Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor austrijskom "A-teku".

"'A-tek' nije ispunio ugovorene obaveze i vlada je donela odluku da sa tom kompanijom raskine ugovor i o prodaji RTB-a započne pregovore sa drugorangiranim ponuđačem"
, rekao je na konferenciji za novinare ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.

Drugorangirani ponuđač na tenderu za prodaju RTB-a je ruska kompanija SMR, čiji je vlasnik Oleg Deripaska.

"A-tek" je u februaru ove godine slopio ugovor o kupovini RTB-a za 466 miliona dolara, a SMR je ponudio cenu od 370 miliona dolara.

"A-tek" je uplatio 150 miliona dolara od ukupne cene i dobio dodatni rok za isplatu preostalog iznosa, do 4. aprila. Kako u tom roku nije ispunio obaveze, Atek je zatražio novi dodatni rok, odnosno da odmah uplati 260 miliona dolara, a ostatak od 86 miliona do 7. maja.

Novi zahtev "A-teka" u sredu je odbio Odbor za nadzor i kontrolu sprovođenja restrukturiranja i privatizacije RTB-a i vladi predložio raskid ugovora sa tom kompanijom.

Marković je rekao da su se svi ministri založili da se mora očuvati kredibilitet države u procesu privatizacije, zbog čega je odbijen zahtev "A-teka".

"Ako bi se jednom dozvolilo da se ne poštuje rok koji je ugovoren pitanje je kako bi se takav kupac, kao i sledeći učesnici u privatizaciji, ponašao u ispunjavaju ostalih ugovorenih obaveza", istakao je Marković.

On je naveo da vlada nije razmatrala izjave predstavnika "A-teka" da je dobio garancije Vlade Austrije za uplatu preostalih 86 miliona dolara.

"Nijedan investitor ne može imati beneficije u ispunjavanju svojih ugovorenih obaveza", rekao je Marković.

Na pitanje da li je vlada obaveštena da je ruski SMR ponudio nepovoljne uslove za kupovinu RTB-a, Marković je odgovorio da tek treba da se pregovara sa tom kompanijom i da se vidi kako će teći ti pregovori.

Vlasnik austrijskog koncerna "A-tek" Mirko Kovač izrazio je žaljenje što je Vlada Srbije donela odluku o raskidu ugovora sa njegovom kompanijom o kupovini RTB "Bor".

U teškom ekonomskom i političkom okruženju srpskoj vladi smo dali dobru ponudu koja je bila u interesu države, RTB "Bora" i njegovih zaposlenih i onih kojima ovaj koncern duguje
, istakao je Kovač u saopštenju.

"I pored ove odluke, naš strateški cilj ostaje isti, a to je da naš metalurški sektor dalje izgradimom otkupom firmi. Posao sa bakrom jeste i ostaje naš osnovni posao industrijske grupe", naglasio je on.

Međutim, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić uoči sednice Vlade rekao je da smatra da "A-tek" samo nastavlja da daje "prazna obećanja".

"A-tek" nije uplatio ugovorenu sumu za RTB Bor, već je o tome samo slao najave putem saopštenja, zbog čega će biti započeti pregovori sa drugoplasiranim na tenderu - ruskom kompanijom SMR
, rekao je Dinkić novinarima.

"Da su uplatili danas novac sasvim sigurno da bi naša odluka mogla biti potpuno drugačija, ali prazna obećanja, najave preko saopštenja, to nije ono što može pomoći Boru, već su to investiranje i zapošljavanje", istakao je Dinkić.

Ministar je ukazao i da je drugorangirani SMR ponudio nižu cenu i daleko veće investicije u RTB Bor, ali da mora da "drastično popravi ugovor" ukoliko želi da on bude zaključen.

"Ako je drugorangirani zainteresovan za Bor moraće najpre da produži rok važenja licitacione garancije. Ona ističe u ovom mesecu, to jer ona garancija od deset miliona dolara koju ćemo zadržati od 'A-teka', takvu istu mora da nam produži i SMR", objasnio je on.

Dinkić je ukazao da SMR mora da promeni i svoj predlog da ne garantuje za ekološke štete u Boru jer mora da se drži evropskih pravila u zaštiti životne sredine i, takođe, mora da da garancije da će izgraditi novu topionicu.

"Ukoliko (Oleg) Deripaska želi da ulaže u Bor mora značajno da popravi ugovor. On to može, on ima novca, da li hoće to ćemo da vidimo", naglasio je on.

Dinkić je istakao da nije lako naći dobrog strateškog partnera za Bor, posebno u predizbornom periodu, i "zato ćemo pokušati da u narednom periodu zaključimo dobar ugovor sa drugoplasiranim ili da iskoristimo činjenicu da nikad nije bila veća cena bakra na svetskm tržištu i pokušamo da iz trećeg puta nađemo nekog boljeg partnera".

Odbor za restrukturiranje i privatizaciju RTB Bor doneo je u sredu jednoglasnu odluku da se Vladi Srbije preporuči da raskine ugovor sa prvorangiranim ponuđačem "A-tekom" i da se na pregovore pozove na tenderu drugoplasirana ruska kompanija SMR.

Odbor takvu odluku doneo zato što autrijski "A-tek" nije ispoštovao uslove Ugovora i zato što je austrijska kompanija tražila produženje rokove, koji su neprihvatljivi.

Razlog odbijanja na Odboru je i to što ne postoji poverenje da će "A-tek" u narednom periodu ispuniti obećanu investiciju od 180 miliona dolara u izgradnji nove topionice u RTB Bor, radi smanjenja zagađenja životne sredine.



Ruski SMR ne želi primenu ekoloških mera

Prema dokumentu privatizacionog savetnika za RTB Bor, u koji je agencija Beta imala uvid, kompanija SMR, drugoplasirana na tenderu, traži da se ukinu rokovi za plaćanje cene za kupovinu RTB-a i da se "olabave" ekološki standardi.

U dokumentu privatizacionih savetnika, koji čine firme CAIB, Diloit i Harisons, SMR zahteva ukidanje prava Ministarstva za zaštitu životne sredine da kontroliše zagađenje iz Topionice bakra.

Borski ekolozi su povodom toga upozorili da će Vlada Srbije snositi odgovornost za zdravlje stanovnika Bora i okoline ukoliko pristane na uslove SMR-a.

Zakon o zaštiti životne sredine Srbije obavezuje sva preduzeća da do 2015. godine usklade svoje poslovanje i ispuštanje gasova i otpadnih voda usklade sa Evropskim standardima i zakonima, i SMR bi morao da se pridržava toga, rekao je Beti ekološki stručnjak koji je želeo da ostane anoniman.

On je naveo da RTB sada plaća nadoknadu za zagađenje životne sredine i da je prošle godine na ime toga uplatio 19 miliona dinara koji se usmeravaju u lokalne i državne ekološke fondove.

SMR zahteva i da se ukine rok od četiri godine koji je ostavljen za modernizaciju Topionice bakra, najvećeg zagađivača u ovom delu Balkana, i da taj rok bude neograničen.

Privatizacioni savetnik u dokumentu napominje da SMR zahteva da bude oslobođen odgovornosti u slučaju da ne ispuni obaveze iz Akcionog plana za zaštitu životne sredine i da bez naknade koristi zemljište u državnoj svojini.

U dokumentu se upozorava da je SMR predložio izmene uslova kupovine za koje je Agencija za privatizaciju propisala da se ne smeju menjati.

Među njima je i zahtev SMR-a da se izbrišu svi rokovi za uplatu kupoprodajne cene RTB-a i da ruska firma ne snosi nikakve posledice ukoliko uplatu ne obavi u predviđenom roku.

Upozorava se i da SMR, koji posluje u sastavu Bejzik Elementa biznismena Olega Deripaske, zahteva da Republika Srbija i Agencija za privatizaciju snose neograničenu odgovornost u slučaju neizvršenja posla, a da se SMR-u vrati licitaciona garancija prilikom potpisivanja ugovora čime bi sve obaveze SMR-a ostale neobezbeđene.

Privatizacioni savetnici upozoravaju i da SMR nema solidarno odgovornog garanta za obaveze po ugovoru, što je bio neophodan uslov kako bi se ovaj ponuđač smatrao kvalifikovan na tenderu.

Maksimalno 60 dana za nove pregovore

Od dana kada Agencija za privatizaciju bude uputila poziv ruskom SMR-u na pregovore za privatizaciju RTB Bor, ta kompanija ima rok od maksimalno 60 dana da okonča pregovore i zaključi ugovor o kupovini borskog kombinata.

Posle odluke Vlade Srbije da Agencija za privatizaciju uputi poziv SMR-u na pregovore, prema Zakonu o privatizaciji i uslovima tendera za RTB Bor, ruska kompanija će imati rok od 30 dana da njeni predstavnici okončaju pregovore, uz mogućnost da ih produže za još 30 dana.

To je već sprovedeno na primeru prvorangiranog austrijskog "A-tek", koji je 11. decembra prošle godine započeo pregovore sa Agencijom za privatizaciju, koji su trebalo da se okončaju 8. januara, ali su dodatno produženi za 30 dana, do 8. februara.

Ponude na tenderu za RTB Bor otvorene su 6. novembra 2007. godine i 3. decembra je objavljeno da je najbolju ponudu za kapital dao austrijski "A-tek" - 466 miliona dolara i 180 miliona za investicije, za koju je na potpisivanju u Vladi Srbije, 8. februara 2008. godine prihvatio da će je povećati na 230 miliona dolara.

"A-tek" je tada prihvatio da će ukupno platiti oko 696 miliona dolara, što nije ispoštovao.

SMR, vlasništvo ruskog magnata Olega Deripaske, ponudila 370 miliona dolara za kapital i 413 miliona dolara za investicije ili ukupno 783 miliona dolara.

Kompanija SMR posluje u sastavu "Bejzik elementa" i njena imovina procenjuje na oko 40 milijardi dolara.

Najbogatiji među ruskim tajkunima i oligarsima, kako ih naziva domaća javnost, Deripaska je u Rusiji poznat kao "kralj aluminijuma i nikla”, koji je sa čelnog mesta najbogatijih 2006. godine potisnuo vlasnika fudbalskog kluba "Čelzi” iz Velike Britanije Romana Abramoviča.

Moskovski finansijski analitičari naveli su da je Deripaska lane naglo širio svoj biznis i tako postao "najaktivniji ruski preduzetnik” u 2007. godini.

Njegova firma "Bejzik Element" je organizovana u pet sektora - energija, mašine, resursi, finansijske usluge, građevinarstvo i razvoj, a prisutan je u Rusiji, Zajednici nezavisnih država, Africi, Australiji, Evropi i Latinskoj Americi.

Ta grupacija zapošljava oko 290.000 ljudi i ostvaruje ukupne godišnje prihode više od 13 milijardi dolara.

SMR, koji je konkurisao za RTB, uspešna je podgrupacija u okviru "Bejzik elementa" i posluje sa ruskim kapitalom i međunarodnim rukovodećom strukturom u oblasti rudarstva i metalurgije.

Njena imovina je raspoređena u Rusiji, Kirgiziji i Monogoliji, a proizvodi su feromolibden, molibden i koncentrat bakra, vrši i istraživanja i razvoj oblasti bogatih bakrom, zlatom, titanijumom, vanadijumom, gvodžđem i drugim metalima.

Ova kompanija se već pozicionirala na tržištu Crne Gore, kupujući nekoliko firmi, medu kojima su Rudnik uglja Pljevlja, Kombinat aluminijuma u Podgorici i Rudnik boksita u Nikšiću.

Tadić: Kupac mora da poštuje zakone i uslove tendera

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u četvrtak uveče da kupac RTB Bor mora da poštuje zakone Srbije i uslove tendera.

Povodom odluke Vlade Srbije, Tadić je za televiziju Studio B rekao da je Atek imao mogućnost da investira, ali i da nije bilo moguće produžiti rok za uplatu sredstava.

"Otvorili smo mogućnost za tu investiciju. Atek je imao sve mogućnosti da investira sredstava koja je sam odredio da će ih platiti. Kada ih nije platio, mora da poštuje zakon", rekao je Tadić.

On je dodao da je predlog SMR Olega Deripaske, takođe problematičan zbog toga što se u njemu praktično poništavaju uslovi tendera.

"Ne može neko da kupi RTB Bor i da kaže - na neograničeno produžavamo vreme za zaštitu životne sredine. Onda će neko da kupi RTB Bor, država će dobiti novac, a građani koji žive u Boru će se trovati narednih 50 godina", rekao je Tadić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image