• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hapšenja zbog zloupotreba u Azotari

Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala priveli su sedam osoba osumnjičenih za malverzacije u "Azotari Pančevo". Među uhapšenima više članova bivšeg menadžmenta i Agencije za privatizaciju.

Zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja ostetili pančevačku Azotaru za gotovo milijardu dinara danas je uhapšeno sedam osumnjičenih dok se za dvojicom još traga.

Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala uhapsili su bivšeg generalnog direktora "Azotare Pančevo" Vujadina Jankovića, člana vlasničkog konzorcijuma Dušana Stupara, bivšu direktorku Centra za kontrolu privatizacije Julijanu Vučković i Čedomira Ivkovića iz "Servo Mihalj inženjeringa", rečeno je Tanjugu u tužilaštvu i policiji.

Uhapšena su i tri projektanta za procenu vrednosti - Jovan Udicki, Jelica Ivković i Milan Cvetićanin, a još se traga za Vitmandisom Kučinkasom i Simonasom Kašusom koji za sada nisu dostupni pravosudnim organima Srbije.

Akciju su sproveli pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP-a Srbije, po nalogu Republičkog i Višeg tužilastva.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da je privedeno sedmoro osumnjičenih za zloupotrebe u privatizaciji pančevačke Azotare, kojima su to preduzeće i država oštećeni za više od osam miliona evra.

"Među privedenima su zaposleni u menadžmentu (Azotare), Agenciji za privatizaciju, a među osumnjičenima ima i stranaca koji nisu dostupni našim organima", rekao je Dačić novinarima u Palati Srbija.

Dačić je naveo da će se u daljem postupku u saradnji sa tužilaštvom odlučivati da li će privedeni biti zadržani u pritvoru i protiv koga će biti podnete krivične prijave.

Republičko javno tužilaštvo i Više javno tužilaštvo u Beogradu, u saradnji sa Službom za borbu protiv organizovanog kriminala, pokrenuli su danas krivični postupak za privatizaciju "Azotare" u Pančevu i to deo koji se odnosi na prodaju proizvodnog pogona "Karbamid dva", rekao je Tanjugu portparol tužilaštva Tomo Zorić.

"Republičko javno tužilaštvo, kao što smo i ranije najavili, uveliko je krenulo da ispituje postupke privatizacija po Srbiji i mogu da kažem da je ovo samo početak. Svi oni koji su kršili zakon i obogatili se na račun države moraće da polože račune i da odgovaraju u skladu sa zakonom", poručio je Zorić.

Građani Srbije, koji su direktno pogođeni ovim postupcima, imaju pravo da znaju koji je i na koji način oštetio, naveo je on.

Privatizacija pančevačke Azotere jedna je od privatizacija koja se nalazi na spisku problematičnih, a čije preispitivanje traži Brisel.

Beogradski mediji pisali su ranije da je pančevačka "Azotara" primer nekažnjene pljačke građana Srbije kroz privatizaciju.

"Azotara" je, naime, prodata 2006. za 13,1 milion evra konzorcijumu koji čine litvanske firme "Arvi" i "Saniteks" i beogradski "Univerzal holding" čiji je vlasnik Dušan Stupar.

Iako su novi vlasnici najavljivali da će Azotara postati lider u proizvodnji veštačkih đubriva, vlasnički konzorcijum sa direktorom Pauliusom Martinenasom na čelu 2007. razmontirao je pogon "Karbamid 2", najvredniji deo fabrike, i prodao ga ruskoj kompaniji za 32,5 miliona evra.

Boris Tadić tvrdi da su se skoro sve sporne privatizacije dogodile u vreme vlade Vojislava Koštunice.

Srpska policija je još u decembru prošle godine izdala poternicu za Litvancem prilikom privatizacije, zbog malverzacija i prodaje pogona "Karbamid 2” bez dozvole države.

Sadašnje rukovodstvo Azotare, sa direktorom "Srbijagasa” Dušanom Bajatovićem na čelu, podnelo je još nekoliko krivičnih prijava, a tužilaštvo je predmet kvalifikovalo kao organizovani kriminal jer je preduzeće iz Pančeva oštećeno za više od 50 miliona evra.

Litvanac Paulijus Martinenas, koji je obavljao funkciju finansijskog direktora i zamenika generalnog direktora privatizovane Azotare, nalazi se na međunarodnoj policijskoj poternici zbog zloupotrebe službenog položaja. Njegov potpis nalazi se na svim dokumentima koje je litvansko-srpski konzorcijum "Arvi“, "Saniteks“ i "Univerzal holding“ potpisivao i odobravao, piše "Blic".

Martinenasov potpis nalazi se na dokumentu koji je dozvolio prodaju najvrednijeg dela fabrike "Karbamid 2”, koji je izvezen iz Srbije i prodat ruskoj kompaniji za 32,5 miliona evra. Isti konzorcijum kupio je Azotaru 2006. za 13,1 milion evra. Vlasnici privatizovane Azotare prodali su pogon bez ijedne dozvole države, odnosno Agencije za privatizaciju 2007. i na taj način otuđili više od 10 odsto vrednosti firme, čime su grubo prekršili kupoprodajni ugovor koji im je dozvoljavao prodaju samo pet odsto sredstava.

Radnički sindikati Azotare upozoravali su sve državne institucije, policiju, sudstvo, ministarstva, Agenciju za privatizaciju, da je u toku velika pljačka državnog preduzeća i da se prodaje deo fabrike bez dozvole. Tada niko nije reagovao i pogon je izvezen u Rusiju. Radnici sad traže odgovornost ne samo tadašnjih vlasnika Azotare, već i državnih struktura koje su morale da reaguju mnogo ranije i spreče malverzacije.

Iako je zasad krivični proces pokrenut samo protiv finansijskog direktora Azotare Paulijusa Martinenasa, ostaje da se ispita odgovornost Vujadina Jankovića, tadašnjeg generalnog direktora Azotare, Dušana Stupara, člana vlasničkog konzorcijuma, Vesne Džinić, direktorke Agencije za privatizaciju, i Julijane Vučković, direktorke Centra za kontrolu privatizacije. Takođe, ispituje se kako je pogon izvezen iz Srbije i ko je to na carini odobrio kad nije postojala nijedna dozvola.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image